Как да разбираме този захлас на Еманюел Макрон по войната?

Как да разбираме този захлас на Еманюел Макрон по войната?

Автор: Жан-Мари Руар, “Фигаро”

След речта на френския президент Еманюел Макрон с войнствени акценти френският писател и академик Жан-Мари Руар приканва към смиреност войнолюбивите умове, готови да поведат битка, без да осъзнават последиците и бездната от жестокости, които тя ще породи.

В момента много се говори за войната. И ако случайно не сме го знаели, войнствената поява на президента Макрон по телевизията, по-голям чърчилианец от призрака на самия Чърчил, щеше да ни убеди, че часът във военно отношение не просто е сериозен, а извънредно сериозен. Срещу Тръмп, който работи по-скоро ефективно за мир, Еманюел Макрон избра не да се опитва да успокои международния климат, не да отвори перспективи за мир, а да драматизира ситуацията до крайност. По-малко загрижен да успокои французите, отколкото да изостри техните страхове, тревоги, несигурност. Несъмнено така той се надява да се отличи в ролята на провиденциалния човек, единственият способен да предотврати апокалипсиса. Някои недобронамерени умове биха казали, че може би това е единствената ниша, която му остава, след като вече няма връщане назад. След този студен душ войната, която смятахме за далечна, сега е част от нашия пейзаж.

От известно време е удивително явление да се видят толкова много професионалисти в социалните мрежи и информационните канали да се правят на Клаузевиц. Притеснителното е, че навремето можехме да си говорим за тази война край огнището с онези, които са я водили и не са запазили светъл спомен за нея. Днес, включително сред военните, малцина са се сблъсквали с това. А сред последните френски държавни глави никой, освен Жак Ширак, лейтенант в Алжир, което може би обяснява слабия му ентусиазъм да въвлече Франция в Ирак. Тази война по никакъв начин не пречи на онези, които говорят с лекота за нея, да имат впечатлението, че я познават. Дори да е само бегло познание през най-илюзорния му аватар в телевизионните новини и видео игрите. Учудваща е също спонтанната поява на множество самопровъзгласили се историци, които размахват във всички посоки това голямо плашило, което представлява чрез Мюнхен, духът на мира, превърнал се в символ на малодушие. Не е ли страшно отклонение на ценностите това обръщане на смисъла? Сякаш желанието за мир вече не е легитимна грижа в човешкия ред, а върхът на страхливостта.

Не съм историк, а и да бях, уви, в случая това нямаше да ми е от голяма полза. Историята, която Наполеон наричаше “лъжа, която вече не се оспорва”, не може да ни научи на нищо в тази област. Иначе защо ще повтараме неуморно едни и същи грешки? Въпреки това обичам да размишлявам върху нея и особено за нейната основна и пагубна движеща сила: войната. Големият немски писател, Ернст Юнгер, герой от Първата световна война, отрекъл се от войнствената си страст, след като е преживял ужаса на окопите, в името на абсолютния пацифизъм, написа книга, която разкрива цялата човешка двусмисленост чрез неговия опит: “Борбата като вътрешно преживяване”. Но не без безкрайна скромност и предпазливост се осмелявам да пристъпя към това, което остава една от големите загадки на човечеството.

Това, което ме поразява най-напред, е, че всички войни са започнали по един и същ начин: с любопитна слепота на общественото мнение за бездната на жестокостите, които те представляват, и със синдрома “цвете в пушката”. Това е “О, Боже! колко е хубава войната” на Аполинер, този чудесен поет, чиято слабост се опияняваше от брутална сила, от Пеги, Дрийо Ла Рошел, от цяло поколение, опиянено от национализъм, което, с изключение на няколко непокорни, Жан Жионо или Анри Барбюс, търсеше във войната форма на изпитание, на Божия справедливост. Защото войната винаги приема религиозен характер. Тъй като от нея се очаква решението на конфликт в името на тази истина или висша справедливост, която дава силата. Освен това не благославят ли епископите оръдията, а химните Te Deum странно не отсъстват.

Във войната се сливат безредно и в различни пропорции индивидуалните пориви към агресивност и мечтата за религия и колективно единство. Индивидуалната неудовлетвореност, разочарованията от всякакъв вид се присъединяват към единодушни проекти, които имат всички хора на власт. Тъй като изпитвайки най-малкото трудности да обединят народа - особено французите - в мирни проекти, те срещнаха любопитна подкрепа за идеята на войната. Парадоксално, заплахата от война далеч не отблъсква гражданите от техните лидери, а само увеличава зависимостта им от тях. Наистина не може да се каже, че кървавата военна повинност за понякога спорни завоевания е отблъснала французите от Наполеон. Нито ужасните изтребления от 1917 г. от Жорж Клемансо. А нашата история е изградила повече статуи за мъжете, които са водили война, отколкото за онези, които са се опитали да я предотвратят, като Жозеф Кайо или Жан Жорес, чийто убиец Раул Вилен беше оправдан, докато вдовицата на Жорес беше осъдена.

Този периодичен захлас по войната не е от вчера, нито от 1914-18 г. Неговите основи са в нашата мозъчна кора и психоаналитично несъзнавано. Фройд го приема, обяснява, но не намира лекарство за него. Колкото и разумни и интелигентни да сме външно, човешките дълбини са мрачни. Нека си признаем, че тази страст към войната е заложена в самия човек. И този прогрес, за който си създаваме много илюзии, не я е изкоренил от нашите гени. Пелопонеската война, разказана от Тукидид, все още е много актуална, както е описано в увлекателната книга на Мишел дьо Жегер “Меланхолията на Атина”. Тя ни показва наизбежния генезис на конфликта, който чрез Сицилианската експедиция е трябвало да донесе слава и щастие на атинския народ, но е завършила само с окончателното му разорение. Съставките винаги са един и същи: слабостта на демокрацията пред сладкодумни говорители, фалшивите претексти, личните амбиции на лидерите, интересите на търговците на оръжия, ентусиазмът на тълпите да се бият.

Това е матрицата на всички конфликти.

Защото изглежда нито един аргумент може да спре това първично желание за война, когато то превземе умовете. Логиката и разсъжденията изглеждат безсилни да го спрат. Така, когато поставяме на позорния стълб привържениците на Мюнхенските споразумения, не поставяме под въпрос тяхната първоначална кауза, Версайският договор, с други думи нас самите, които тържествено обединихме чрез непоносими клаузи всички условия за бъдещата война. Жак Бенвил го написа в прозорливата си книга, “Политическите последици от мира” (Les conséquences politiques de la paix), представяйки ни безмилостен хороскоп на Втората световна война. Без да проявяваме твърде много полемичен дух, което би било върхът, би трябвало да се запитаме спокойно за ползите от войната, особено за тези, които са ни близки: най-общо казано, не съдържат ли те в своите резултати, колкото и легитимни да ни се струват сега, кълновете на по-сетнешен конфликт. 1870 г. не роди ли 1914-та, която на свой ред породи 1940-та?

Разбира се, войната решава много проблеми, които мирът не е успял да реши. Чуваме тук-там, или поне надушваме, че някои европеисти няма да бъдат недоволни, ако украинският въпрос послужи като цимент за една Европа, отървала се от омразните си суверенисти. Вярно е, че войната е много полезна и дори необходима за създаването на една нация: преди два века италианските и германски части не са били скрепени другояче - “с желязо и огън”.

Но не е ли безотговорно да си играем с третата световна война?

Играта на съюзи чрез ефекта на доминото показа през целия ХХ век риска от въвличането в конфликти, които доведоха не само да унищожаването на Европа, но и почти до разрушаването на страните, които я съставляват. Това ли е примерът, който трябва да следваме? Що се отнася до дискусиите за ядреното разубеждаване, няма ли нещо неприлично с оглед на толкова категорична заплаха? Как може големите политически лидери да говорят така безочливо за ситуации, които биха довели в краткосрочен план до унищожаване на част, дори на цялата планета? Ядреното разубеждаване не е създадено, за да подпали целия свят в името на илюзорна щедрост. Вече платихме твърде скъпа цена.

Що се отнася до взаимното използване на ядреното оръжие, може би е парадоксално да видим Марин льо Пен и Жан-Люк Меланшон да застават зад голистката концепция, но все пак тя е тази на здравия разум. Само че Дьо Гол смяташе, че въпросът е твърде сериозен, за да бъде обсъждан в публичното пространство и че е необходимо да се запази аурата му на тайнственост. Не би ли било по-мъдро преди да се впуснем в големи геополитически авантюри, първо да се опитаме да решим малките национални проблеми, с които се сблъскваме (Нова Каледония, Майот, дефицит, пенсионна реформа)? Но верни на вечното си устремяване след идеологическите мечти, вместо след скучната реалност на конкретиката, ние предпочитаме да се изправим срещу вятърните мелници на една Европа, обзета от романтичното главозамайване на “ставайте бързо, желани бури”.

Друг въпрос, който според мен не си задаваме достатъчно: какво означава всъщност да бъдеш патриот? Нека драматизираме: за коя страна сме готови да умрем? За Франция? За Европа, но коя? Това е вариция на въпроса през 1939 г., като Украйна би изпълнявала ролята на Полша: кой е готов да умре за Данциг? Ядреният огън поставя въпроса по друг начин. Вече не става дума да умреш сам, а да повлечеш в смъртта хиляди, дори милиони мъже, жени и деца. Това поставя и въпроса за оцеляването на човешкия род. Наистина ли сме помислили достатъчно за тази заплаха, преди да си играем на чираци магьосници? Без значение колко сме патриоти, днес можем да се чувстваме патриоти по отношение на това прекрасно благо, едновременно интимно, близко и универсално, което е животът. Но винаги ще има такива, които подобно на героя на Кубрик - д-р Стрейнджлав, предпочитат да се правят на Сарданапал и, с риск да умрат, искат да изчезнат в колективна кървава баня.

В тази тревожна атмосфера, от която президентът Макрон, видимо оживен, черпи нова легитимност, можем да се запитаме какво ще се случи реално с този проект за “военна икономика”, изваден набързо от чекмеджетата, както и с 800-те милиарда, които г-жа Фон дер Лайен иска да хвърли в баланса. Тези големи призраци, придружени от жестикулации и извънредни срещи, са европейски специалитет. Понякога трудно следват действия. Което в случая е по-скоро успокояващо за онези, които са разтревожени от това бързане към военната перспектива, преди да са изчерпани всички

мирни преговори, включително с Русия, европейско пространство на европейската култура.

Защото, нека бъдем антиконформисти, не е безполезно да се даде шанс на мира. Слава Богу, тенденцията всичко да се отлага за следващия ден, заложена в ДНК-то на Европа, може да ни накара да смятаме, че тези големи амбиции ще имат съдбата на оживения дебат по много конкретния въпрос за европейското лятно часово време: дълго обмислян, не по-малко обсъждан, породил редица комисии, накрая гласуван и… никога неприложен.

Превод от френски: Галя Дачкова

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

 

Коментари

  • old_beggar

    09 Март 2025 16:11ч.

    N'oubliez jamais! Монахинята Лусия от Фатима: ‘’Последната битка на Земята между Бог и Сатаната е: за Брака и за Семейството...’’ В центъра на узбекистанската столица Ташкент е издигнат грандиозен паметник на Жената-Майка, държаща в ръцете си бебе, а „евро-атлантическата“ сган ни възхвалява хомосексуализма като висша „евроГейска ценност“...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Представете си само колко е европейско

    09 Март 2025 17:48ч.

    Мъж да надупи мъж. И на това му казват - ценност.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Как да разбираме този захлас на Еманюел Макрон по войната?

    09 Март 2025 19:37ч.

    Е, как?!? Френският миндил няма да гние в окопите, пък и някой лев ще изкара, туй че му е широко около вратлето.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Даскал Фратю

    09 Март 2025 16:50ч.

    ИСТОРИЯТА СЕ СВИВА В ЪГЪЛА НА НАУКАТА И ЖИВОТА, ЗАЩОТО НАПУК НА ПРИЗВАНИЕТО Й, НЕ Е УЧИТЕЛКА НА НАРОДИТЕ. И ФРЕНСКИЯТ ПРЕЗИДЕНТ Е. МАКРОН ДОКАЗВА, ЧЕ ВЪОБЩЕ НЕ СЕ Е ПОУЧИЛ ОТ ИСТОРИЯТА. ПЕТ ПЪТИ ФРАНЦИЯ НАПАДА РУСИЯ И ПЕТ ПЪТИ СЕ ПРОВАЛЯ: 1812 - НАПОЛЕОНОВИЯТ ПОХОД; 1853-56 Г. - КРИМСКАТА ВОЙНА, ФРЕНСКИТЕ ВОЙНИЦИ 11 МЕСЕЦА НЕ МОГАТ ДА ПРЕВЗЕМАТ КРИМ, ВОДАЧИТЕ НА СЪПРОТИВАТА АДМИРАЛИТЕ НАХИМОВ И КОРНИЛОВ ЗАГИВАТ, НО НЕ ДОПЕСКАТ НАЩЕСТВЕНИЦИТЕ; 1877-1878 Г. РУСКОТУРСКАТА ОСВОБОДИТЕЛНА ВОЙНА - ФРЕНСКИ ОФИЦЕРИ РЪКОВОДЯТ ИЗБИВАНЕТО НА БЪЛГАРИ ХРИСТИЯНИ КАТО ТУРСКИ ПАШИ; 1918 Г. - ФРЕНСКИ КОРПУС УЧМАСТВА В ГРАЖДАНСКАТА ВОЙНА В РУСИЯ, ЧЕРВЕНАТА АРМИЯ ГО РАЗБИВА И НАТИКВА В МОРЕТО; 1941-1944 Г - 20-ХИЛЯДНА ФРЕНСНКА ВОЙСКОВА ЧАСТ СЕ БИЕ В СЪСТАВА НА ХИТЛЕРОВАТА АРМИЯ ПРОТИВ СССР, ФРЕНСКИ ТАНКОВЕ УЧАСТВАТ ВЪВ ВОЙНАТА. СЕГА МАКРОН СЕ ГОТВИ ДА ИЗПРАТИ В УКРАЙНА ПРОТИВ РУСИЯ 30 ХИЛЯДИ ФРЕНСКИ ВОЙНИЦИ. ТОЗИ ЧОВЕК МОЖЕ ЛИ ДА ПРЕСМЕТНЕ КОЛКО СА ГРОБОВЕТЕ НА ФРЕНСКИТЕ ВОЙНИЦИ НА РУСКА ЗЕМЯ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Аз мисля

    09 Март 2025 17:50ч.

    Че скоро френските геюви ще се.молят да ги посети руската армия. Толкова ще им дотегне от алжирци и мароканци ,че ще си приготвят хляб и сил за посрещането.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Том Сойер

    09 Март 2025 16:58ч.

    Няма нужда от толкова приказки и философстване. Макарони е просто едно ниско комплексирани човече с объркана сексуална ориентация и не много умно, направо средно тъп. Срам за французите, че такъв ги управлява.... или пък е закономерно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ами девиантен ви е Макронът,

    09 Март 2025 17:09ч.

    мосю Руар. Де да беше само той, а то цяла Европа е обърната на психиатрично отделение, в което най-опасно лудите са взели изцяло властта в ръцете си. Кървави ръце.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Гаврош

    09 Март 2025 18:03ч.

    Франция изглежда изключително жалка в лицето на нейния президент. Жалка е най-вече от неадекватност и малодушие, което се демонстрира като агресия. Французите се отплеснаха в абсолютни глупости и девиации, далеч от нормалността, което се видя на Олимпиадата, а сега се чудят къде се намират и какво им се случва. Изтърваха момента, от който тръгнаха да се сриват и се опитват да се правят на велики, при положение, че отдавна не са. И катедралата им изгоря, и пак не им дойде акълът. Възстановиха я и я откриха зрелищно, но нищо не разбраха. Става думата за елитите, разбира се, мнозинството може би не е такова, но елитите дават лицето и водят нещата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ?????

    09 Март 2025 18:48ч.

    Малко история - "Почему антисталинист де Голь посещал могилу опального «вождя народов», или как Франция выходила из НАТО" - https://kulturologia.ru/blogs/171022/54455/ - И фото от онова време - https://obsfr.ru/upload/resize_cache/sprint.editor/b8d/1024_768_1/b8d6f918627c0c2a1517203984183957.jpg

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бялджип

    09 Март 2025 19:00ч.

    Макрон е обикновен политически клоун. Всъщност Макрон е едно, а за обикновения европеец, или французин, перспективата да легне в окопа съвсем не е привлекателна.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Благодарности за статията

    09 Март 2025 20:37ч.

    Колко различни щяха да са нещата ако обсъждането в публичното пространство се водеше от тази гледна точка

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Албена

    09 Март 2025 22:37ч.

    Много истини има в статията. Но Macrocon - ът няма как да ги разбере. Наистина е девиант.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Албена

    09 Март 2025 22:39ч.

    Нашите "интерекуалци" с подписката за война до последния украинец също няма да разберат. Е, освен ако не бъдат изпратени на фронта.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • микрона на макс

    10 Март 2025 3:14ч.

    пинчера микрон срещу сибирската мечка

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Александрова

    10 Март 2025 9:32ч.

    Това ли е демокрацията в Румъния и идиотизма на ЕС. А микронът избива комплекси!!! А в Родината едни уядени плешиви и полуплешиви глави непрекъснато ни обработват колко по-добре живеем, защото джобовете им се пълнят с хилядарки. ГАДОСТ!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Как да разбираме този захлас на Еманюел Макрон по войната?

    13 Март 2025 8:22ч.

    В съседната одая Филип де Вилие го е обяснил много удачно - сравнявайки Макрон с героя на Алфонс Доде - "Тартарен от Тараскон". 😁 Сега, има географска разлика - Тартарен е герой от юга на Франция, жалък провинциалист мечтаещ за слава и приключения, който си измисля истории, лъже на поразия, представя се за герой - въздухар, с една дума. А Макрон е роден на север, в Амиен... но явно това е обща национална черта за някои французи... Макрон е умен, образован, добър "преговоарящ" и безнесмен. Но като политик е с крайно ограничени възможности, защото е ЗАВИСИМ. Не говорим за личните му "зависимости" , те са украса към голямата му зависимост - тази от една Фамилия, една от фамилиите, които владеят света, започва с "R" ... Следователно Макрон се "захласва" по войната, не защото я разбира , или много я иска в личен план. Този "захлас" е дирижиран, спуснат му е от Фамилията, и провокира съответните гегантски преливания на едни финанси, от едни сектори към други сектори на икономиките. С думи прости, става въпрос за пари. А не че в действителност Макрон ще изпрати френски войски в Украйна, или не дай Боже /!/ да атакува Русия с френското ядрено оръжие... Не. Това са само думи , "Paroles, paroles..." , както пееха Далида и Ален Делон, но тези думи провокират страх у мнозинството , и правят пари за малцинството...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи