Следвайте "Гласове" в Телеграм
Приходите са надценени, приходната част на бюджета не излиза. Дефицитът ще е 5% и край на еврозоната. Това каза в предаването "Лице в лице" по БТВ бившият министър на финансите Владислав Горанов по повод предложените параметри на бюджета от финансовия министър Асен Василев и условията на ГЕРБ, за да го подкрепят.
В началото на 2023 г. имаме 36 млрд. лв. дълг, като прогнозите на Асен Василев са до края на 2026 г. той да стане 66 млрд. лв. Този дълг идва с лихви, поясни в предаването „Лице в лице“ бившият финансов министър Владислав Горанов.
Няма механизъм, по който да са сме сигурни, че ще съберем 2,4 млрд., които са заложени като приходи от таксата върху преноса на руския газ през България. Имаме една фикция, която не е сигурно дали ще постъпи. Ако тези приходи не постъпят в бюджета, те трябва да бъдат причислени към разходите, заяви Горанов.
В същото време в проекта имаме сумарен дефицит за следващите 3 г. от 25 млрд. Това са големи числа, които могат да се отразят по неблагоприятен начин на обикновения човек. Ние задлъжняваме. Ако гледаме началото на 2023 г., имаме по-голям дълг, който носи и лихви, които ще се увеличат до 2,6 млрд., добави той.
Ако се сравняваме с други държави в ЕС по дълг като процент от БВП, сме на прилично ниво. Но това не е заслуга на Асен Василев, а е в резултат на действията на предишните правителства. Това не дава право на Асен Василев да задължи с толкова много за толкова кратко време българското общество. Когато си с ниска легитимност от гледна точка на представителност, трябва да си по-предпазлив в ангажиментите, които поемаш от името на обществото. Трябва да управляваш правилно и предпазливо. Ако си с ниска легитимност, нямаш право да задължаваш две поколения напред. По този начин ти не си честен и със своите политически партньори, посочи бившият министър на финансите.
Той коментира и идеята на финансовото ведомство за въвеждане на данък "бакшиш" .
И сега бакшишите са облагаеми. Това е фикция, която е в закона, но не се прилага. Ако сервитьорът декларира бакшишите си, те и в момента би трябвало да се облагат са данък. Това в новия закон са едни стари напъни на приходната администрация. Когато не вървят приходите, те вадят стари папки от чекмеджета, коментира Владислав Горанов.
Основният въпрос е, че изпуснахме едно от малкото достижения в икономическата ни политика през годините – консервативна фискална политика. Основен момент в това може би е политическата криза през последните години, в която всеки наддаваше, добави той.
Ако Асен Василев има тактика да вкара другите партии като лошите, а той да е добрият, трябва да са много инфантилни, за да му се вържат. Ако това се случи и партиите цопнат в капана му, ще е провал на политическата система. Ако политиците се опитат да изземат функцията на финансовия министър и да направят бюджета, това ще е катастрофа. Правенето на бюджет е територия на Министерството на финансите, подчерта Горанов.
По думите му, ако бъде изпълнен предложения от Асен Василев проект на бюджет, има риск да се стигне до свръхдефицит от 5%, което няма да позволи България да влезе в еврозоната.
Източник: бТВ