Георги Борисов*: Най-трудно се променя съзнанието

Интересно ми беше да прочета мъдри думи, нещо рядко за днешния ни ден
Ние пък отдавна не бяхме чели толкова конфекционни приказки за руската литература, които обаче са обясними за човек, завършил института за правене на писатели "Максим Горки". Нашата литература била локална, а Коробочка, Плюшкин и братя Карамазови били глобални. Дрън-дрън. Всяка хубава литература е глобална и всяка литература, която засяга конкретен бит, е локална. Това й е хубавото на хубавата литература - че те пренася другаде, а човешките желания и проблеми същите, както всеки четящ човек се е убедил. Че класиката е по-хубава от съвременната ширпотреба, не го е открил той. Прав е за унищожаването на езика, но това е повсеместно, защото простотията залива вече целия свят, а средният човек не е много издигнат и лесно прихваща. И английският се унищожава от рапа и компютърните термини, и политическите безсмислици, и френският, и немският. Затова отговорността е на всеки - да си пази езика и културата си и да ги обогатява национално. Няма кой друг да му я пази. Когато националната култура обеднява, обеднява и световната, защото богатството е, че има различни култури. Ако културата е една, всички ще бъдат бедни. Борисов, правилно е да кажеш, че руснаците са свързани с нашата култура, а не ние с тяхната. Те имат от нас азбука и език, а не ние от тях. Забравяш ние откъде сме и те откъде са. Те имат наши държави, ние техни нямаме. Те имат класика - Лермонтов, Пушкин, Чехов, Гогол, Достоевски (тежък и ненормален), известно количество по-съвременна детска литература и световното им е дотам. Но то е световно, защото е много хубаво написано и духовните проблеми в него са световни, ала сюжетно е по-локално от Айтос, защото имат три вида хора - аристокрация, мужици и градски чиновници. Това им личи и сега. Вземи един-два Спиридона да се успокоиш. Или тък си пийни малко Овъргаз. :-)))))
Нашето мнение е, че няма да вдигнеш тираж и да ти четат специализирано периодично издание само за руска итература, защото съвременният четящ човек иска да прочете и малко за руската, и малко за западната, и доста за българската в едно издание. Той и предишният четящ човек пак така искаше. :-))))) Такива издания имаше през целия социализъм - "Пламък", "Септември" (главно за българска) и "Съвременник". В ЛИК също винаги накрая имаше цяло литературно произведение от различна националност, обикновено западно и поне разказ. За такова издание сега обаче издателството не трябва да е запознато само с руската литература, понеже за другата ще се ръководи единствено от казано-чуто и няма да е сериозно. Има и друг проблем - Интернет. Не че той ще убие хартиените издания, но има много информация. Тя обикновено е фрагментарна и задоволява на едно клюкарско и разговорно равнище. Значи който прави такова издание, трябва да е компетентен да представя значителни неща по задълбочен или поне средно задълбочен и автентичен начин. Книгата е друга работа. Тя е конкретна за конкретно нещо. Такива са и алманасите, и сборниците. Периодично издание за литература трябва да има разнообразие, но обединено - различни източници, едно равнище, една цел - сериозното представяне на съвременното състояние на литературата. Когато е разнообразно, човек се обслужва по отношение на нещата, които иначе не може да следи поради липса на време. Когато е тясно профилирано, то досажда. Утре ще ви кажат "Стига с тоя Манделщам!", други ден ще ви кажат "Сгига с тая Цветаева!", и ще бъдат прави. В добавка - българите имат идиосинкразия към братята освободители и колкото и да им опявате, че са духовно и генетично (това пък откъде!) свързани с тях, те знаят, че не е така. Всъщност нямаме нищо общо, освен изнасянето на български богатства за Съветския съюз и руско натрапничество на България. Дори Пушкин и Чехов трудно могат да замажат тази неприязън, при това много обоснована. Та... не ни се чини да можете да се справите със задачата, сэр. :-)))))
Болно ми е, че е възможно така да се говори. Кой си ти, "Шепоти"? Излез с името си и тогава се присмивай на Георги Борисов за института "Горки". Или вземи и прочети поезията му - http://liternet.bg/publish2/gborisov/index.html Царе сме да обливаме с помия най - кадърните - затова, че са по - талантливи от нас, че са по - мъже от нас и могат да пият водка без да се напиват повече от нас. Ако не знаеш, да ти кажа - ако в момента имаме поет на световно ниво - той се казва Георги Борисов.
Не познаваме творчеството на Георги Борисов като поет, но можем да хвърлим едно око. Имаме много много добри поети, а известните ни поети - живи и мъртви - почти всички са "на световно ниво", макар думите световно ниво да се употребяват за миксери, прахосмукачки и теракота, а не за творчество. При него се употребяват думи като много хубаво и много красиво. Щом можеш да кажеш така, то е "на световно ниво", защото всичко в изкуството, което е такова, е световно, независимо че произлиза от човек от определен народ. АКО ОБАЧЕ (ще прегледаме и ще ви уведомим за мнението си, което не е световно) поезията му е много хубава, това не се дължи на института "Горки". Писателството не се учи в институт. Цялото "априлско поколение" е завършило този институт, пък не е "на световно ниво". Ние възразяваме само срещу тезата, че сме малък народ с незначителна литература с аргумента, че не уважаваме руската (а всъщност съветската), и тази теза се прокарва, както четем тук, с парите на "Овергаз" и вечно изчезващите в неизвестна посока пари на "13 века България", които, особено последните, все пак, макар и изчезващи, не са за руски неща, а за български. За пропаганда на руската литература е редно да плати "Газпром", а не "13 века България". Последният трябва да плаща за Черноризец Храбър, който от доста преди Манделщам чака за българска субсидия. Че тук някой плаче за Манделщам, е грижа на Кремъл, не наша, колкото и добър поет да е плачещият.
Вярно, добър поет е, но малко сух и прекалено правилен. Също прекалено много метафори, които утежняват възприемането. Има драма, но няма финес. Няма бял стих, той е опасен. Римуваният е по-сигурна работа. Римата е строга, няма своеволия. И те са опасна работа. Най-много видяхме рима от типа А-Б-В-Г/А-Б-В-Г. "Кротката кобила на нощта" - картинно, но претенциозно. Това не е доработено: http://liternet.bg/publish2/gborisov/kambanaria.htm Дълга строфа се появява произволно, без логика, а тук граматичното време е сбъркано: "че да сваля камбаната тогаз не ме накарали..." Може или с малък компромис "не ме накараха", щом другаде има свободна рима, или "не са ме карали". С подравнените стихотворения за мъжествения мъж със спотаената драма напомня малко на добре подкастрен Борис Христов. :-))))) Вижда се, че е литературно грамотен, но не бихме казали, че е единствена глава, която се извисява над другите. За половин час толкоз разбрахме. Всъщност в тази област всичко, което е над определен минимум на мисъл и естетика, е въпрос на вкус. Пъ-късно големите сами остават като такива. Благодарим, че ни обърнахте внимание. Вече ще знаем, че Георги Борисов е поет, а не литературен критик, специалист по руска и съветска литература. :-))))) Тъй като всичко е въпрос на вкус, още кучето го е казало, ние предпочитаме друг стил: СМЯНА НА НОЩНАТА СТРАЖА Георги Рупчев Портрет на мъж в забутаната ниша: единствен, непознат, недишащ. Кама в колана и ръката полусвита... Наоколо се шляят посетители. От зала в зала бавно се смрачава, почистиха, затварят. И тогава стремително изскача от портрета мъжът - на двадесет и седем, с тъмна дреха, на жилестата шия блясва златната верига, той приближава до прозореца, повдига завесата и цяла нощ, без да премигне, чака, видян единствено от мрака.
И нещо за живите поети, които никак не ни трогват с егоцентризма си. ВДОВИЦИТЕ НА ЖИВИТЕ ПОЕТИ Пламен Дойнов 1 Те нямат имена. Те имат само Имената Им. Придържат сенките на своите съпрузи, крепят изтънчените скелети, скованите криле на посивелите пегаси, раменете приведени, към края на света запратени... Вървят вдовиците на живите поети, придърпват окъселите си блузи, забравили пиянствата на своите мъже, скандалите, сълзите си безсолни, сега отглеждат старите тела – а те са героично клети, безмълвни, сякаш мъдри, но безкрайно болни... Те знаят всичко, притеснително ситнят до сенките на гении, с които спят, събират късна слава и пари, и почетни награди, пропъждат набезите на глупачки млади, навиращи гърдите си като семафори, записват те членоразделните метафори, избликващи понякога като фонтан във Патагония. Ситнят вдовиците на живите поети и бдят, и чакат неизменната агония... 2 Оглежда се вдовицата на живия поет, внимава кой ще мине покрай паметната сянка. Тя в този миг е може би последният сонет, дописан с рогчето на мъртва пепелянка. Тя – сянка на мадона и око на лешояд. Тя – слънце на луната, тя – мисъл на сърцето, харман между звездите и прилеп на страстта. Тя – врана на живота и лебед на смъртта. Тя – нищото на нежността и всичкото на алчността. Тя – майка, тя – сестра. Тя – баба и любовница. Тя – сова в пещера. Тя – пазеща смоковница. Владее залезната синева на крачка преди края и вдъхва своята прощална власт, защото знае: – След пристъпи на гениалност и запои сега е само мой и тайните му гласове са мои! 3 Така робуват и царуват белите вдовици, докато креп тържествен се развее над града, и почетно окаменеят в достолепни птици, преврънали в музеи непотребните гнезда.
изкарвам си хляба в германия и мога да сравнявам:ужасявам се,че унищожаваме бг езика(предизвестена биологична смърт),не защото е българския ми,а защото е невероятен.един колега(германски лекар,минал за една седмица преаз бг)всеки ден като се срещнем ме поздравяваше сь блаааагодаааряяя,защото му звучала като прекрасна мелодия:дадох му пример:на немски слънчоглед е зонен(слънце) блумен (цвете),а на бг е глаголизирано (въртя си очите по слънцето):вече ме поздравява с благодаря слънчоглед (умни германци,веднага схвана),но в разговори все ме пита така:хер хамалин,езикът издава ума на човек и народ,как да си обясня тогава,че имате толкоз красив език и толкоз красива страна,а толкоз грозни и мръсни градове.скоро не бях чел толкоз умен разговор,благодаря на гласовете от сърдце.сь едно нещо мисля наопаки на гб:не е страшна тая помийна масова селяндурска бг култура(в германия я засичам също всеки ден),а повече страшното е това,че у нас няма високоинтелектуален елит:този елит в германия е дисциплинизирал тълпата така,че да стои кротко,тихо,без да псува на червен сфетофар,и й изважда джигера сь такъв бач,че ни е бедна фантазията(гонят първото място по депресии и алкохолизъм):не ме плаши и ако се стопим до 2000 000,стига да не се китаизираме(от бг езика ни изчезна един ядрен глагол:"осъществявам",заменен сь "реализирам",при китайeца,както сме я подкарали сь говоренето и писането,ще му викаме "чинчанчун").за другото:айнщайн го е казал така:по-лесно е да разбиеш атома,отколкото да промениш мисленето.
Списанието е страхотно и ще бъде жалко, ако изчезне. А горкият шепот може само да подпръцква завистливо, зощото "Факел" ще остане, а шепот като пръдня ще се разнесе.
Знаете ли, г-н БОРИСОВ, защо Попов е измислил радиото - за да слуша BBC. Това, че в северната половина на най-голямия континент има няколко успешни продължители на френската литературна традиция говори за липси, не както сте учил за "величие". При 87% неграмотност в тази страна е смешно да се споменава думата култура.
Приятелю "Шепоти", Тъпо е да сравняваме Г.Борисов с Г. Рупчев. И двамата са много мощни. На всичкото отгоре, ако Г.Борисов може да се защити, Г.Рупчев вече не може. Винаги съм мислил, че поезията е хубава тогава, когато в нея няма идеология. Списание "Факел" прави каквото може - според моята скромна преценка. И Г.Рупчев правеше каквото може - и направи толкова, колкото ние двамата с теб сигурно няма да направим, дори да живеем колкото една костенурка. Всеки жест и всяка мимика са важни - а отрицанието - остави го на тези, които не четат нито Г.Рупчев, нито Г.борисов.
Дедо Йоцо, ако още не си разбрал "Шепоти" е колективният псевдоним на шайката продажкоиди, списващи парцала "Гласове".
Ние и нашите партньори използваме технологии като “Бисквитки” за персонализиране на съдържанието и рекламите, които виждате, както и за да анализираме трафика на сайта. Изберете “Приемам”, за да приемете използването на тези технологии. За повече информация, моля запознайте се с обновените “Политика за поверителност” и “Политика за бисквитки” на Гласове.ком ЕООД