Фьодор Лукянов пред Мартин Карбовски: България не е тема в Русия. Не знам дали това е добро или лошо

Фьодор Лукянов пред Мартин Карбовски: България не е тема в Русия. Не знам дали това е добро или лошо

Свързан текст: Фьодор Лукянов пред "Гласове": България няма алтернатива освен да е член на ЕС. Друг е въпросът какво ще стане, ако ЕС не оцелее

Днес в канала на Мартин Карбовски ви представяме първа част от интервюто с руския журналист, политолог и анализатор - Фьодор Лукянов. Лукянов е директор по научните въпроси на международния дискусионен клуб "Валдай", където Путин редовно изнася свои речи. Гостът ни работи на още няколко ключови позиции:

- главен редактор на globalaffairs.ru

- председател на Съвета по отбранителна и външна политика

- член на президиума на Руския съвет по международни въпроси. 

Карбовски пита Лукянов за България и как руснаците гледат на държавата ни днес. И още: - има ли заплаха от ядрена война - какво се случва на геополитическата сцена - има ли пряка опасност за България и къде се намира България на световната карта всъщност?

Специални благодарности на Владислав Наков, който ни съдейства за реализацията на това интервю с Фьодор Лукянов!

Първа част:

 

 

Следва стенограма на част от интервюто:

- Здравейте, Фьодор Александрович. Много се радвам да Ви видя. Да започваме веднага. Какво се говори във Вашия клуб за България? Пак ли Ви предадохме? България предаде ли Ви? И ще ни простите ли пак?

- Знаете ли, страхувам се, че ще Ви разочаровам. В нашия клуб и изобщо в тези среди, в които работя и общувам, не се говори нищо за България. Ами някак си няма такава тема. На фона на общите събития, които се случват между Русия и НАТО, Русия и Европа, като цяло, отделните страни, особено не основните страни в тези организации, някак си не се открояват. Честно казано, чух да се говори за България едва преди няколко месеца, когато демонтираха паметника, според мен в София. Ето за това съобщиха у нас. Иначе България не е тема. Не знам дали това е добро или лошо.

- В социалните мрежи има това-онова.

- Е, в социалните мрежи има всичко, каквото си поискате. Попитахте за обкръжението ми. Ние не говорим за България. В социалните мрежи какво ли няма да намерите.

- Сега хайде да анализираме днешната ситуация, за да Ви чуят българските политици.

- Коя ситуация имате предвид?

- Международната, геополитическата.

- Пак казвам, не смятам, че българските политици са длъжни да ме слушат. Те имат своя собствена, така да се каже, гледна точка. Но казано накратко, струва ми се, че живеем в период на невероятно дълбоки промени в цялата световна ситуация. И събитията, свързани с военната кампания в Украйна, са само елемент от тази картина. Важен, доста забележим, но в никакъв случай единствен. И тези промени не започнаха през февруари 2022 г. Светът се отдалечава от ситуацията, от системата, в която е живял през втората половина на 20 век и първите 20 години на 21 век. Особеността на тази ситуация беше, че тя беше доста подредена. По време на Студената война това беше един вид установен ред. След Студената война имаше различен тип порядък. Във всеки случай опит за установяването му под ръководството на САЩ и техните съюзници. Можете дълго време да анализирате как се е случило това. Но в момента нямаме нито време, нито тази задача.

Но основното тук е, че някъде през второто десетилетие на 21 век, струва ми се, започна един необратим процес на промяна, трансформация на тази система, нейното напускане. Тоест, ние виждаме, че институциите, на които се основаваше редът през миналия век, в края му и в началото на този, те вече не работят. И важен крайъгълен камък, важен момент беше пандемията, когато се оказа, че икономическата, либералната глобализация, на която се основават много процеси, започвайки от 80-те години на миналия век, може просто да бъде спряна.

Както се случи през пролетта на 2020 г., когато започна пандемията и паниката. И нищо не се случи, тоест светът не се срина в този момент. Оказа се, че това е възможно и като цяло може да се направи по много различни начини. И сега преминаваме през процеса на окончателния демонтаж на тази система. Все още не се е появила нова система. Появява се съвсем нова среда, в която според мен ще има все повече конфликти. И ние виждаме, че Украйна, въпреки трагичността на тази ситуация, в частност за нас, живеещите и в Русия, и в Украйна, съвсем не е единственият и дори бих се осмелил да кажа, че не е основният глобален конфликт.

Това, което се случва в Близкия изток, има в известен смисъл по-голямо влияние върху всички събития. Но като цяло преминаваме през изключително опасен период, рискован, нервен, когато някои държави се опитват да запазят и върнат ситуацията, която е била преди. Други държави се опитват да променят тази ситуация. А повечето страни просто лавират по тези вълни на промяната. Това може да отнеме много време. Според мен ние сме на една и съща възраст, Вие и аз най-вероятно няма да видим новия световен ред. Именно когато всичко се подреди. Сега сме в много опасен момент, който се надявам да преминем, защото е опасен и поради не много вероятния, но не и изключен преход към ядрена ескалация. Но ако сега се справим без фатален сблъсък, тогава, струва ми се, целият свят, големите държави, средните държави и малките държави ще започнат да придобиват умения как да живеят в тази ситуация без подреденост.

- Кой започна тази трансформация?

- Никой не е започнал тази трансформация. Тя има обективен характер, тъй като международната система, възникнала през втората половина на 20 век, след Втората световна война, отразява определен баланс на силите. И докато тази подредба оставаше такава, беше запазена, системата работеше много ефективно, трябва да се признае, между 1945-1946 г. и началото на 90-те години. И тогава настъпи момент, когато балансът се промени, съдържанието на тази система се промени, но самата рамка остана. И имаше усещане, имаше илюзия, че тази рамка може да се използва за нова глобална и западноцентрична система. Оказа се, че не, няма да стане така. Тази система беше адаптирана към по-различна ситуация. И така започна да се деформира, което виждаме сега.

- Защото тук казваме, че някой е нападнал Русия, някой иска да разчлени Русия, а тя само отговаря.

- Е, знаете ли, тази дискусия може да продължи безкрайно. Кой е започнал пръв? Като цяло историята на формирането и деградацията на европейската система за сигурност след Студената война изисква свой хроникьор, своите анализатори, които да я оценят безпристрастно. Сега не можем да направим това нито тук, в Русия, нито в Европа, нито в Америка, защото ние сме в този процес, ние сме част от този процес. Мисля, че някой ден, ако човечеството оцелее, това време ще бъде подложено на дълбок анализ като поредица от грешки и провали, които всеки е правил. Но най-важното е все пак, гледам от руска гледна точка, струва ми се, че опитът да се установи система, която се оказа абсолютно неспособна да възприема интересите на другите и настоява само на своите, настоява твърде искрено, вярвайки, че така е по-добре за всички. Това всъщност доведе до това, което имаме сега.

Поглеждайки назад, знаете ли, сега гледаме много в ретроспекция, преди около 35 години, края на 80-те, когато си спомняме какво беше... Спомняме си какво беше, спомням си, във всеки случай, като тогава бях студент, каква еуфория, какъв подем имаше, най-после старата система, която на всички им беше омръзнала, мисля, че и в България на всички им беше омръзнала, и в Съветския съюз всички бяха уморени. Тя отстъпва място на някаква напълно нова посока и животът е свободен и отворен и всичко подобно. Абсолютно искрено, мнозинството от населението искаше това. Е, тогава се оказа, че тези стремежи са едно, а законите на политическия живот, които диктуват необходимостта от изграждане на йерархия, са друго. И тази йерархия беше ясно изградена.

В Съветския съюз и в Русия по-късно, особено в началото на 90-те, всички се убедихме, че Студената война не е приключила с поражение на Съветския съюз, а по-скоро с примирение. Е, за съжаление това е илюзия. И, да, разбира се, Съветският съюз загуби, той просто напусна ринга, хвърли бялата кърпа, като боксьорите, които не искат да се бият повече. Това всъщност беше неговата еволюция. И в известен смисъл е съвсем естествено тези, които останаха, те изживяха такъв възход, че решиха, че сега могат всичко. Е, сега имаме последствията от това решение, че те могат да направят всичко. Оказа се, че те не могат да направят всичко; дори държава като Съединените щати, вероятно най-мощната в световната история по отношение на тоталната мощ, не може да управлява света еднолично. А когато се появиха държави, като Русия, като Китай, които започнаха да предявяват претенции по различен начин, всяка по свой начин, тогава започна това, което виждаме сега.

- Казвате, че многополюсен свят не съществува. Според мен има един полюс - Америка, плюс нейния верен пудел - Европа. Пудел, да, как се казва на руски? Пудел. И всички останали като Европа. Коя друга сила може да се нарече полюс, когато доларът си е долар и никоя друга сила не управлява моретата като Съединените щати?

- Така, по отношение на многополюсния свят, аз наистина не подкрепям това определение, просто защото, първо, според мен не е точно, и второ, не обяснява нищо само по себе си. Тоест многополюсният свят е просто среда, това е, в което живеем, от това не следва нищо, как да се държим, кой какво прави. Първо, и второ, концепцията за полюс автоматично предполага, че това е определен център, към който другите се привличат и те стават в известен смисъл подчинени на него. Струва ми се, че може и да греша, разбира се, процесите не са приключили, те продължават, но ми се струва, че съвременният свят е точно против това.

Повечето държави в света не искат да се подчиняват на никого. Нито Китай, нито Америка, нито Русия, никой. Те искат да реализират собствените си интереси и да се възползват от всички възможности, които се появяват. И в този смисъл, връщайки се към пудела, в този смисъл Западът, тоест САЩ и Европа - не е пример, той е изключение в новия свят. Защото Европа следва ясно политиката на САЩ, вярвайки, че така е по-безопасно. И за да бъде със Съединените щати, Европа прекъсва връзките с тази същата Русия и може би тогава и връзките с Китай ще пострадат много, въпреки факта, че са много важни. Но това, бих казал, е изключение от глобалната тенденция, защото ако погледнем всички останали страни, в Русия вече е станало обичайно да се използва понятието „световно мнозинство“, тоест не западният свят, а световното мнозинство.

И така, световното мнозинство, те изобщо не искат да бъдат с никого. Нито с тези, нито с онези, нито с трети. То иска да бъде само. То не иска да воюва. Иска да се развива, да печели пари и да подобрява възможностите си, да разширява възможностите си. И това според мен е тенденцията. Но това не е многополярност. Това е нещо различно. Това е някаква диверсификация или нещо като, в известен смисъл демократизиране на света. Що се отнася до центровете на, да кажем, най-влиятелните държави, това също е много интересен въпрос. Защото, разбира се, има гиганти, има САЩ, има Китай, има Русия, които просто по показателите си се отличават.

Има страни като Индия, които са огромни, много потенциално влиятелни, но тяхното влияние е много интересно. За тях влиянието не изисква активност. Достатъчно е Индия да само да съществува. Индия е тук и всеки има нужда от нея. Тя играе роля, като съществува. Има държави, има Европа, която преди 25 години искаше да стане отделен, включително геополитически център и икономически център, за да създаде резервна валута, която да се конкурира с долара. И сега нищо не остана от това.

Е, Европа, ами не й се получи. Въпреки това Европа потенциално, разбира се, остава един вид център на влияние. Но има страни, които според класическите канони не могат да бъдат полюси. Ами не им достига нещо. Това е Турция например. Това е, не знам, Бразилия. Това е Нигерия. Е, и така нататък, и така нататък. Можете да намерите много такива. Тези държави не са полюси, в смисъл, че не създават сфери на влияние около себе си, а ако се опитат да създадат такава, те са  като Турция например. Това им създава повече проблеми, отколкото възможности. Но това са държави, които влияят на глобалните процеси. Непропорционално на размера си. Тоест най-яркият пример, който винаги давам в този контекст, е държавата Катар. Джудже. Населението там е по-малко от Литва. Там няма нищо. Пустиня предимно. Тази държава присъства на световната политическа сцена. Не е определяща, но се забелязва. Благодарение на газа, благодарение на идеологията, благодарение на Al-Jazeera и така нататък. Защо казвам всичко това?

- А къде е България? Този пример с Катар е много добър. Къде е България? Влияе ли или не? Кажете ми честно!

- Не, България я няма на картата на света и България всъщност не се стреми да бъде там, защото България, както повечето бивши социалистически страни, след разпадането на Съветския блок искаше, и успешно осъществи това, да прехвърли своя суверенитет на по-силен партньор, в този случай на Европейският съюз, в известен смисъл на Съединените щати. Да го кажем чрез НАТО. Това е легитимен избор, ако населението го иска, така да бъде. Но това означава, че страната по този начин се премахва от списъка на играчите. Е, защо пък не? Катар все още е доста уникален пример. Невъзможно е да се каже, че има много малки държави, които влияят на света. Но има и такива. И накратко, връщайки се, завършвайки мисълта, с която започнах, в този ред, защо все още смятам, че няма да се установи никакъв ред, защото с толкова много играчи, а те, да кажем, тези, които влияят за глобалните процеси, те са поне 25. Това е много. От различен калибър, различни размери, различни форми на въздействие. Как да изградим някакъв баланс от това? Според мен е невъзможно.

Цялото интервю можете да гледате в канала на Мартин Карбовски в Patreon

 

 

 

Коментари

  • А, България ще стане тема в Русия от един веднъж, когато дойде време за това

    24 Юли 2024 9:49ч.

    Само се дръжте здраво.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Този образ е либерастин. Ако зависеше от него, или от такива като него, Русия да е разчленена и раграбена отдавна от печатарите

    24 Юли 2024 9:51ч.

    Ами дип, че последните поколения на последните са нефелници и нищо не става от тях.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    24 Юли 2024 10:36ч.

    Лукянов, разбира се, не е глупак. Даже изобщо не е. Каква е неговата парадигма - носещата конструкция, или канавата на днешния и бъдещия свят, е икономиката ("Икономиката, икономиката, глупако!") - тя е силата, тя е моралът, тя е нравствеността и всичко останало. Доколкото, това което наблюдаваме, съответства на тази парадигма - той, като че ли е прав. Сепак, както е казал чичко Ленин - "Практиката е критерият за истината". От друга страна, той казва, а и повечето от нас го наблюдавахме, светът по време на Студената война беше по-подреден, по-устойчив. Кое го правеше такъв, защо Източният блок беше съпоставим по обща сила със Западния? Идеологията. Наличието на идеология - без значение каква. Концепция за материалния и духовния свят, за обществата и за отношенията между елементите на обществата - хора, организации, институции и т.н. И заедно с това, на основата на тази концепция, Източният блок изграждаше и прогностични модели, и се опитваше да ги развива. Но не успя. Защо, според мен, не успя? Защото моделите бяха доста неопределени, с недостиг на обективна информация и докато се постигне някаква що-годе адекватна идентификация на параметрите, системата е ставаше съвсем друга. Страхувам се, че няма да бъде правилно разбрано "недостиг на обективна информация". Не става дума за липса на достатъчно информационни канали, сензори, датчици, контролери и т.н. Става дума за това, че свойствата на елементите на системата трябва да се разкрият при нейното функциониране, в "живия живот", както казваше др. Живков. А нашите общества претупваха този етап и системата се превърна в едно не много добре изучено нещо, с много странно на моменти поведение. В крайна сметка, обществото (системата) трябва да бъде оставена да премине през всичките си етапи, да се разкрият всичките ѝ противоречия, за да ногат да бъдат решени адекватно, не деформиращо, а не преодолявани - претупването!, както пишеше в теоретичните материали (конгресни решения). Лесно е да обвиняваме теоретиците от онова време, че са некадърни, догматици и т.н. Но самите те са продукт на тази не добре функционираща машина. Но, според мен, неуспехът в Студената война има локален характер, това е "лъжлив екстремум". Всичко интересно предстои, защото Маркс работи, а Фукуяма. - не Както завършва книгата си Маркус Волф - "Довиждане, Карл! Ще се видим отново!"

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • (ре)блокиран

    24 Юли 2024 11:09ч.

    "thenewone 24 Юли 2024 10:36ч." - добро.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател 13

    24 Юли 2024 11:48ч.

    thenewone 24 Юли 2024 10:36ч Може да се добави, че социализма осъзнаваше своята изостаналост от Запада в икономиката и технологиите и вместо да се реформира по китайския модел избра пътя на конвергенцията която не се състоя а старата система беше напълно разрушена.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Браво!

    24 Юли 2024 12:03ч.

    thenewone +++

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Димитър Пеев

    24 Юли 2024 13:37ч.

    Сплитането напръстите - на снимката, също е знак от езика на либирастките дружинки?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • viva

    24 Юли 2024 14:32ч.

    Другаря thenewone продължава да се обърква! Както са се обърквали през социализЪма. Защото онова за практиката го е казал Маркс и смисълът е, че практиката е КРИТЕРИЙ на ТЕОРИЯТА. Не на истината. Та в този смисъл ако през социализЪма са търсили теории, модели, то практиката категорично ги е определила какви са. Нефелни. А алабализимите, с които се обясняват неудачите на "недоносчето" социализъм, по Живков, по какъвто и да е модел да се е изграждал води до неудачи в следващите модели. Защото, в крайна сметка, при социализЪма не е решен основен проблем, решен от демокрацията - мандатността. Защото всеки модел е обвързан с конкретни хора, номенклатура даже, които да са в състояние да се впишат в поредния модел. Да, наскоро слушах руски коментатор, че навремето лидерите на СССР са напускали Кремъл само с краката напред... Тук как беше? И в това се състои "белия пешкир" на СССР и соц блока - тогавашния елит не пожела да извърши смяна, а реши да "приватизира общото" и да възпроизведе икономическата си власт в политическа без да даде шанс на някакво движение в "елита". Така е - от 45-та застой. Едни и същи под различна форма. И някой друг им виновен.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • viva

    24 Юли 2024 14:36ч.

    Да добавя - коментарът на руския анализатор беше по повод САЩ. В смисъл, че с Тръмп и Байдън САЩ се доближават до СССР - старци, които нищо не може да ги откаже от властта. Докато в ЕС се появяват млади лидери.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    24 Юли 2024 16:19ч.

    А защо смяташ, viva, че бих влязъл в дискусия точно с теб? Да почна да те образовам, как да четеш, как да пишеш, как да дискутираш, как да се обръщаш към опонентите? Забравѝ - кауза пердута. Не е трудно, например, да се поровиш и да намериш следния цитат на чичко Ленин, а не на дядо Маркс - "ИСТИНА НАРИЧАМЕ ТАКОВА СЪДЪРЖАНИЕ НА НАШЕТО ПОЗНАНИЕ, КОЕТО Е ВЯРНО ОТРАЖЕНИЕ НА ОБЕКТИВНАТА ДЕЙСТВИТЕЛНОСТ И СЕ ПОТВЪРЖДАВА ОТ ПРАКТИКАТА /Ленин/" Извинявам се за големите букви, защото е копирано от https://archivek-p.org/08/%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B8-%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B0/, но няма да е прекалено, точно за теб. И така нататък. А по досадното ти менторско дърдорене - материалът не е само за САЩ, което си личи по следния фрагмент от матряла: " ....Сега хайде да анализираме днешната ситуация, за да Ви чуят българските политици. - Коя ситуация имате предвид? - Международната, геополитическата. ..." Схващаш ли? Международната, геополитическата ситуация, а не само и не точно САЩ. И центърът е България и нейното място в руския ракурс. Та, ето защо - Кауза пердута.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    24 Юли 2024 16:42ч.

    Един гръцки математик, Аристарх се е казвал, живял в Александрия, 2 века преди Птоломей да пробута геоцентричния модел на Вселената, е предложил хелиоцентричен модел - по негови съображения, нямащи нищо общо със законите на Кеплер. 17 века са били необходими, за да почне да се лансира хелиоцентричният модел на Коперник. 17! века! Защо толкова дълго? Ми практиката е потвърждавала теорията на Птоломей и Аристотел. До един момент. И какво общо има всичко това с геополитиката? Ми много. Събития и процеси във времеви мащаб от 1 век (нефелни, казва viva), разглеждани като практика на някаква теория, не могат да се разглеждат като определящи критерии за истинноста на тази теория. Времето е малко. Ето защо, аз по-горе писах, че е необходимо да се даде възможност на процесите да се развият, да се разкрият противоречията, да се натрупат количествените изменения, а за това се иска време.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • viva

    24 Юли 2024 16:49ч.

    По отношение ма "менторство" на друг следва да се обърне внимание... "Материализъм и емпириокритицизъм"? Чел съм го на времето. А какво общо имат моделите с "истинита"? Не ли по важно на основата на какво са "моделирани"? Ако ще се захващаш кое по- важно, теорията или истината. Която истина винаги субективна. Както и моделите. Които се провалят. Модели, конструирани по определени правила ако не се окажат подходящи могат да се развият. За разлика от тези, подчинени на определен субект.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Така де!

    25 Юли 2024 0:19ч.

    Маркс работи, но колкото и да работи не може да достигне Бог - най-великият революционер. Затова му е било по-лесно да го отрече, да го игнорира. Основна грешка. При това отрича Бог в трите му проявления, а юдео-болшевиките избиват хиляди православни свещеници и разрушават стотици православни църкви в Русия. Не че по време на Великата френска анти-християнска контрареволюция от 1879 г. не се е случило досущ същото... А нашите антисталинисти и ревизионисти - все "умници" от калибъра на юдаистката семка Жак Аройо, взеха че се изхитриха да извъртят и основния закон на социализма, формулиран от Енгелс в "Анти-Дюринг" и го превърнаха в пожелателно и подражателно заклинание за все нови и нови измислени, но ненужни "потребности". Така, постепенно комунистите по върховете се обуржоазиха и на 10-и ноември 1989 г. част от тях се събудиха като анти-комунисти и "демократи". За един месец си създадоха и СДС, а през зимата и пролетта на 1990 г. извършиха и Конституционен преврат на правоъгълната "кръгла маса", като си присвоиха функциите на Велико Народно събрание и противозаконно суспендираха чл. 1 на Конституцията на НР България. На 04.04.1990 г. БКП създаде анти-БКП под името БСП. След това беше лесно да се разграби трудът на две поколения българи и да се предаде кръвта на борците за свобода и справедливост в България.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • viva

    25 Юли 2024 16:04ч.

    Така де, но е важно защо работи! Защото Маркс никога не е писал за социализъм! Кой го е чел знае. Според него такова нещо като социализъм няма! Има комунизъм. Който няма нищо общо със социализЪма! И в този смисъл социализмът е форма на капитализма - сега му викат "капитализъм с човешко лице", или нещо такова. Каквото всъщност си беше така нареченото социалистическо общество! В което икономиката се развива под формата на държавен монопол. Формата на управление - командно административна, която "социалистите" също не са измислили! Измислил я е Наполеон... Която система е изградена така, че лесно може да бъде узурпирана. И в историята това винаги е ставало - включително и Наполеон я узурпирал и се провъзгласил за Император... Нищо ново под слънцето. Стига да не се изисква да се моделира... по тезисите на др. Живков, например. А обективно. Така е и в това се състои проблема на т.н. "столетница" - преминавайки механично от комунистическа в социалистическа партия показа, че нищо в дейността й не се основава на каквато и да е идеология. Заблудата за "електората" /защото за членове и дума не може да става при тези условия, осен за клиенти на "партията"/ не може да трае вечно и срутването вече е необратимо. Отдавна го каза другаря Първанов - нема лево, нема десно. И за каква партия може да става дума без поне малко да намирисва на някаква идеология/кауза.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рукола Z

    24 Юли 2024 9:59ч.

    Те си казаха, че са наясно с положението в България, това ги радва и точно по тази причина не ни набиват в полезрението... кое е странното, не знам? Това е правилното поведение и само може да ги поздравим! 😉

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Специални благодарности на Владислав Наков

    24 Юли 2024 9:59ч.

    Чак пък специални... На агентите за влияние това им е работата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Копейкин

    24 Юли 2024 10:06ч.

    Ех, другари, заради една С. Корея ви разлюбиха.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Този образ е либерастин…

    24 Юли 2024 10:18ч.

    Не е обикновен лбераст. Този е от ултра-лберастите, адептите на Швааб. Чуете ли ключови слова като “Нов Световен Ред” и “Пандемията” (сатанистка ЛЪЖА ), трябва да ви е ясно тоя за кого работи 👿👿👿 666. За тия които искат да “нямаме нищо, но да сме щастливи”… Вижте му примерите. Индия, Нигерия, Катар. Сещайте се.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • >>>

    24 Юли 2024 10:22ч.

    България НЯМА. Има БълХария. Ние сме просто територия, която е от интерес само за военните в НАТО/САЩ, когато обсъждат и планират, как и кои ще са следващите плацдарми във войната срещу Русия. Нарича се "пушечно месо". Нищо повече или по-малко. Но, този път на самоунищожение са избрали тези, които НИЕ сами сме допуснали до Властта у нас и ще си понесем последствията в целия им обем. "Светлината в тунела" за нас е само от фара на насрещно задаващия се бърз влак... Жалко, наистина!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Митето

    24 Юли 2024 12:41ч.

    Забравяш,че тази територия може да се изтъргува.Един хипотетичен пример:Подаряват българската територия на турците в замяна на откриване на военни действия на Турция срещу Русия.Мислиш лш,че турците ще се откажат,след като им се дава път за завладяване на почти целия Балкански полуостров?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Че те и без да откриват война и без да питат някого

    25 Юли 2024 1:20ч.

    турците ще си върнат тия земи. Ние от 9 станахме на 6 милиона и от държава - територия. Моралът и патриотизмът у нас са повод за подигравка. Турците растат демографски, икономически, нихилисти са нищожен процент от т.нар. "интелигенция". Но наред с малцинството от меки пробити задници, близнаци на нашите културтрегери, турците имат мощна интелигенция на световно ниво...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 2790

    24 Юли 2024 10:36ч.

    Добре е. Това значи, че оръжията, които изпращаме и неприятелските действия от наша страна, са незабележими.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Z T.M.

    24 Юли 2024 10:38ч.

    Опитах се да слушам интервюто в YouTube. На първия въпрос го спрях, заради руския на Карбовски. Ако задаваше въпросите си на български, щяха да са по- разбираеми за събеседника. Благодаря на "Гласове", че публикува интервюто!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Предател

    24 Юли 2024 11:20ч.

    Точно така. Надявам се, че не сте и никога няма да чуете Карбовски да говори английски. Странно, но най-големите „евроатлантици“ в България говорят на развален английски, с ужасяващ акцент. Всъщност, може би това е закономерно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Карбовски

    24 Юли 2024 10:45ч.

    не умее да води интервюта.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • данъкоплатец

    24 Юли 2024 14:59ч.

    А направи ли Ви впечатление с какъв въпрос започва интервюто Карбовски? Унизително....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Много силно интервю на Карбовски

    24 Юли 2024 11:22ч.

    и много искрен гост. Определено се получи много добър разговор. Да, България не е тема за Русия. Всичко което приказват соросоидните плъхове тук в страната е ЛЪЖИ за да прикрият по-големите ЛЪЖИ на господаряси отвъд голямата локва.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стефан-1

    24 Юли 2024 11:46ч.

    За пореден път Карбовски показа,че не е на нивото на канените от него хора. Признавам,че подбира правилните хора, но задаваните от него въпроси и изказвани мнения са доста често грешни и дори странни. Той видимо четеше въпросите си на руски и въпреки това те бяха на много слаб руски език. Странностите в мирогледа на Карбовски не са от вчела. Малко след промените у нас той бе журналист в списание "Егоист" и доста от неговите писания тогава предизвикваха недоумение. Все пак- заслужава похвала за стремежа си да стигне до някои истини. Руският клуб Валдай е доста по-известен, но има един друг руски клуб на име "Изборски", който като качество на материалите си е на доста по-високо ниво от него. Адресът му в Интернет е: https://izborsk-club.ru/. В него редовно публикува Андрей Фурсов.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Митето

    24 Юли 2024 12:44ч.

    Най-общо,без да се навлиза в подробности,може да се каже,че Валдай е място на либерали,а Изборския клуб на патриоти-консерватори.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ?????

    24 Юли 2024 11:49ч.

    Лукянов е много мек. В Русия България не просто не я забелязват, отнасят се с отвращение на фона на Орбан и Фицо.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Политкомисар

    24 Юли 2024 11:52ч.

    България не е суверенна държава със суверенна политика. Ние сме слугите в задния двор на Европа, който тя ползва за сметище и евентуално за плацдарм. Заради това никой не ни взема на сериозно. Няма причина за това. Просто спускат партийните поръчения, а тукашните йессърчета се втурват с комсомолски плам и дръзновение да изпълняват петилетния план. Резултатите са плачевни, но ние продължаваме да спим. Забравяме, че сме най-старата държава в Европа, че имаме свой език и писменост, които подменяме с чуждици и чуждопоклонничество. Ние сме народ със собствен път, който отказваме да следваме.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Карбовски

    24 Юли 2024 12:01ч.

    трябва да си подобри подхода при интервютата. Въпросите му са хаотични. Гостът му този път не ми харесва. На личностно ниво. Има нещо странно в този човек. Аутист някакъв. Но може би говори истини. Не знам.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Констатация

    24 Юли 2024 12:29ч.

    Очевидно и Карбовски страда от синдрома, да очакваш някой отвън да ти каже какъв си и къде си. Докато не свикнем сами да си отговаряме на тези въпроси, няма да се оправим...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Чочо

    24 Юли 2024 15:42ч.

    България е винаги едно наум за Русия. Само непрозорлив човек може да твърди това или такъв, който си криви душата. А също прекрасно се знае какви са настроенията на българите и тези на управляващите. Този господин определено не ме впечатли с интервюто, което даде на Карбовски. Да, съгласен съм с някои мнения тук, че е либерал. Един от тези, които още не са разбрали, че няма да бъдат поканени на масата на богатите кукловоди в света. Поздравявам Карбовски за интересни събеседници, които намира. Такива като Саймън Ципис, Дахер Дахер, Диляна Гайтанджиева и др., които са много компетентни според мен по темите, по които говорят.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Кимон Бейсинджър

    24 Юли 2024 16:51ч.

    Разговор на интелигентен професионалист с долнопробен продажен помияр.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • The Pied Piper

    24 Юли 2024 17:15ч.

    За съжаление, нещата отиват по-скоро към този песимистичен вариант на историческо развитие, който един древен и полузабравен днес философ кратко формулира по следния начин: противоречията между империалистическите държави неизбежно водят до световни войни...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бродяга

    24 Юли 2024 17:54ч.

    Карбовски не води интервютата преофесионално,а някак си махленски като в кръчмата.И руския и английския са му трагични и както отбеляза един форумник по-нагоре въпросите му са хаотични.Мисля че не се готви за тези интервюта като професионалист ,а простонахверля някаолко въпроса и то ня

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бродяга

    24 Юли 2024 18:08ч.

    Карбовски не води интервютата преофесионално,а някак си махленски като в кръчмата.И руския и английския са му трагични и както отбеляза един форумник по-нагоре въпросите му са хаотични.Мисля че не се готви за тези интервюта като професионалист ,а просто нахвърля няколко въпроса и то някои от тях доста елементарни. Понякога усещам срам от левашките му питания. Когато прави интервюто с Мария Захарова преди време, последните минути така я изкара извън нерви с леващнината си,че съм повече от сигурен, ако беше пред нея щеше да го тресне по главата с нещо. Карбовски се котира като някакво име в родната журналистика,а всъщност има още толкова много да учи.Но това едва ли ще се случи на неговите години.Няма как да излезе от коловоза в който се е набутал сам. Даже мисля че му е удобно там. Не му мина през ума даже да контрира този така наречен либерален гост че не България предаде Русия,а точно обратното Русия предаде България.През 90-те бяха сложили Русия на масата и я бяха приготвили да я разфасоват,а онези двамата Горби и Елцин не вдяваха какво са им приготвили от лицемерния Запад,но успя едно крили на КГБ от царско време още да се мобилизира и обедини защото прозряха истината и изтласкаха Путин напред и така досега успяха да съхранят Русия. Но България я оставиха 90-те на кучетата и тя не можа да се опази сама.Това е. Сега руснаците да не се сърдят много за това какво им се сервира от България. И да не забравят че писмо,четмо и Православие го дължат на нея.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Това е

    24 Юли 2024 23:52ч.

    Социалистическа Република Куба, Социалистическа Република Виетнам, КНДР можаха сами да се опазят, "Но България я оставиха 90-те на кучетата и тя не можа да се опази сама.Това е." Сега руснаците са ни срали в гащите и затова сме насрани. И да не забравяме, че православието е от Източната Римска империя, както за България, така и за Русия, покръстена от княз Владимир през 988 г. в Херсонес (до Севастопол). А писмо и четмо можеха да вземат и от гърците, и от католиците...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • писмо,четмо и Православие го дължат на нея.

    25 Юли 2024 1:35ч.

    Смешни ставаме с това, че Русия ни дължала Православието и пр. Като че България е поддържала някаква огромна мисионерска активност, целенасочена към населението на руските държави по него време, или някаква преднамерена културна експанзия...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • жестоки примери, баси !

    25 Юли 2024 8:55ч.

    Виетнам е толкова социализъм, колкото Китай. Пазарен "социализъм". КНДР е пример извън времето и пространството, просто задължава реплика - ами иди и живей в КНДР ! Куба ? Само който не е бил в днешна Куба може да я дава за пример за каквото и да било. Куба е една приключена държава, реализирана катастрофа. От какво са се "опазили" изброените страни ? Каква е цената на това "опазване" за населенията им ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До: 25 Юли 2024 8:55ч.

    25 Юли 2024 11:21ч.

    Опазили са се от завършени кретени като теб. Бил съм в Куба и никой от нищо не се оплакваше като български мангасарин. Социализъм или не във Виетнам и в Куба, народите им са сплотени около държавните си ръководители, което означава, че са им вярват. И най-вече, народите им са щастливи и не изчезват като българския народ, който измира в отчаяние, не се възпроизвежда, а които са емигритали стават донори на чужди държави. Дори КНДР напредва и се превръща в ядрена и промишлена сила, за разлика от България! Защото в България победи "демокрацията" = Кой не скача е червен!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • По- точно трудно

    24 Юли 2024 23:11ч.

    Може да се каже. Перфектна констатация!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Карбовски, с бедния си руски език,

    24 Юли 2024 23:41ч.

    престани да се излагаш! Вземи и го понаучи. И на български и на руски език има разлика между враг и противник. Научи значението на думите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Абе, намери се един Карбовски да се осмели да интервюира руски анализатор

    25 Юли 2024 1:37ч.

    докато мисирките се съдраха да дуднат НАТО-пропаганда, сега пък да го оплюем и него заради слабия му руски език.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • АЛЕКСАНДЪР ТАРАШНИКОВ

    25 Юли 2024 2:01ч.

    РОССИТЕ СА БРАТЯ НА РУССКИТЕ ТАКА НАРЕЧЕНИ БЪЛГАРИ В МУТРАФОНИЯ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • АЛЕКСАНДЪР ТАРАШНИКОВ

    25 Юли 2024 2:14ч.

    СЕСЕСЕРЕ РОССИя СЕСЕСЕРЕ. В ЗАДУНАЙСКАЯ ГУБЕРНИЯ ВСИЧКИ СА ПРЕДАННИ НА РОССИте.ТАКА НАРЕЧЕНИТЕ БЪЛГАРИ СА ПОДКРЕПЕНИ ОТ ТЕХНИЯ ПОЖИЗНЕН ВОЖД ПУТИН,КОЙТО ИМ ИЗПРАТИ СТОТИЦИ ХИЛЯДИ РОССИ,КОИТО ПОЛУЧАВАТ БЕЗПЛАТНИ ЖИЛИЩА. ТЕ НАСТОЯВАТ ДА СЕ ВЪВВЕДЕ ЕЗИКА НА РОССИте В ЗАДУНАЙСКАЯ ГУБЕРНИЯ ЗА ОФИЦИАЛЕН.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • АЛЕКСАНДЪР ТАРАШНИКОВ

    25 Юли 2024 2:25ч.

    РОССИте ОТНОВО СЛЕД 1942година ЗАПОЧВАТ НАПЪНИ ЗА ЗАВЛАДЯВАНЕ НА ЧОВЕЧЕСТВОТО. ТОГАВА НА 22 юни И ПОПРЕЧИ АДОЛФ,НО ПО КЪСНО САЩ И БРИТАНИЯ ГИ СПАСИХА И ВЪОРЪЖИХА. СЕГА СЪЩИТЕ ГИ НАСЪРЧАВАТ,КАТО НЕПОМАГАТ ЕФЕКТИВНО ПОМОЩ НА УКРАЙНА.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи