Доц. Грозева: Пост Ковид състоянията дадоха отражения върху белите дробове, неврологични нарушения, немощ, забравяне, безсъние

Доц. Грозева: Пост Ковид състоянията дадоха отражения върху белите дробове, неврологични нарушения, немощ, забравяне, безсъние

Доц. Антоанета Грозева е дългогодишен директор на Специализираната болница за рехабилитация в Поморие и директор на медицинския колеж в Бургас, преподавател по специалността „Рехабилитация“. В резултат на системна клинична и научноизследователска дейност в областта на калолечението, таласотерапията и рехабилитацията на редица заболявания, тя е създала над 50 труда, публикувани у нас и в други държави. В последните две години усилено работи за възстановяването на хора, развили усложнения след прекарана Ковид инфекция. Лияна Панделиева разговаря с доц. Грозева за "Гласове".

 

 

- Доктор Грозева, преболедуването от Ковид сякаш е само първи етап от срещата с вируса. Какви проблеми срещат хората, които успешно са излекувани?

 

- Лекарите се учихме в движение и колкото повече време минаваше, толкова по-изненадани бяхме от разностранните поражения, които вирусът нанася както на физически здрави и активни хора, така и на млади, на стари, на деца, на всички. Световните статистически данни са единодушни, че около две трети от пациентите след острия стадий на инфекцията развиват редица усложнения, които продължават за различен период от 3 до 12 месеца.

 

Проблемите са главно с белия дроб - затруднено дишане и задух. Много често се появяват нервномускулни симптоми, изразяващи се с мускулни болки и слабост, скованост на ставите и постоянна умора. Регистрирани са случаи на изтръпване на крайниците, паник-атаки, главоболие, безсъние и проблеми с паметта. Добавиха се проблеми с косопад, зъби, венци, кожа, както и вътреорганни нарушения За съжаление мнозина пациенти развиха и диабет. Истината е, че досега не се бяхме сблъсквали с толкова „творчески“ вирус, който продължава да дава отражения и да поразява организма, дори след фактическото излекуване.

 

- С какви усложнения след прекаран Ковид идват пациенти в Поморие?

 

- Най-често са  с усложнения на дихателната система и при тях с успех прилагаме инхалации с 2% разтвор на луга или престой в солна стая , както и инфрачервена сауна. В Поморие сме натрупали повече от 50 години опит в терапии с поморийска луга и в годините на активна профилактика, през летния сезон са се правили по 200-300 инхалации дневно! Местоположението на града е уникално, разположен е на полуостров и морските ветрове не позволяват застояване на въздуха и той винаги е чист и здравословен. Освен на белодробните заболявания, терапиите оказват положителен ефект и на сърдечно-съдовата и нервна система. Влиянието на морския климат не зависи от сезона, дори и през зимата действа благоприятно.

 

- В какво се изразява ефектът от лечението с лугата?

 

- Разтворът за инхалации с луга се приготвя по специален начин и е с много добър ефект при синузити, ринити, хронични бронхити, проблеми с белите дробове.  От значение е и вида на апарата и големината на частиците, чрез ултразвуков инхалатор се постига по-фино разпрашаване на разтвора и така лугата достига до алвеолите. Това не може да се постигне в домашни условия, а и съществува опасност от алергична реакция. За добрия ефект е от значение  и начина на вдишване и издишване. Тези инхалации прилагаме и при деца над 3-годишна възраст .

 

- С какви случаи се срещнахте Вие?

 

- Пациентите с нервномускулни симптоми след Ковид 19 са доста чести . Калолечението е с доказан нервнотрофичен ефекти, затова и прилагаме  процедури на базата на лиманна кал – вани или апликации, също и компреси с луга. Комбинираме с електролечение и кинезитерапия, с особено добър ефект е подводната гимнастика и подводния масаж. Препоръчителният минимален престой е 10-14 дни, за да се постигне положителна динамика на симптомите.

 

Мнозина са чували за полезната кал и дори преди Ковид кризата можеше да се видят десетки хора, които пълнят туби с кал от свободни източници, мажат се с нея и стоят така на плажа с часове, а после си я носят и у дома. Какъв е ефектът?

 

Това е атракция за снимка във Фейсбук. Първата калолечебница е построена в Поморие през 1924 година и в нея процедурите са се извършвали под медицински контрол. Лекарят е преценявал какъв вид процедура с кал и по каква схема да приложи на пациентите. В последните години обаче се наблюдава масово безразборно мазане по плажовете с кал с неизвестен произход и качества. Хора я взимат от брега, където е най-замърсена и не е била покрита с водата на езерото и е окислена, без ценни качества. Калта за медицинските процедури се взема от определени сектори в езерото със специални салове. В тези сектори е изследван физикохимичния й състав и най-вече – тази кал не е замърсена и е черна, с миризма на сероводород. Методът на калолечение се определя от лекаря според възрастта и състоянието  на болния и придружаващи заболявания. За  да се постигне добър ефект са нужни 10-12 процедури.

 

- Какви видове кал се ползват в терапиите?

 

- Лиманната кал е мощен естествен физикален фактор, който благодарение на своето противовъзпалително, обезболяващо, имунорегулиращо и подобряващо кръвообращението действие, с успех се прилага при рехабилитацията на редица заболявания. Досегашните проучвания показват, че България притежава практически неизчерпаеми количества  калолечебни ресурси с разнообразен състав и произход.

 

На дъното на крайморските езера при определени условия се образува по 1 мм на година безценната лиманна кал. В Германия, например, добиват само торфена кал и за това  през 80-те години на миналия век, в Поморие идваха всеки месец, без значение от сезона, по 180 граждани на ГДР за по 28 дни за калолечение, напълно безплатно, за сметка на тяхната държава. Те правеха  по 14 процедури в различни комбинации и постигаха много добри резултати. И днес пристигат пациенти, които споделят, че те или техни близки са изпитали ефективността на поморийската лиманна кал още преди години.

 

В България, освен находищата на лиманна кал по черноморското крайбрежие, торфена кал срещаме край Кюстендил, както и минерално-изворна кал в Баня, Карловско и Марикостиново, край Петрич. Гърците много бързо разбраха колко добре им се отразява минерално-изворната кал и не пестят време и средства за терапии, ефектът от които са благотворни за месеци напред.

 

- Как пациентът стига до калолечение – решава го сам или някой го насочва?

 

- Калолечението е част от балнеолечението, което е най-естественият и щадящ за човешкия организъм метод не само за оздравяване, но и за повишаване на имунитета за месеци напред. За това и  балнеолечението се покрива от много здравните каси в Европа, а то е в пъти по-евтино от болничното лечение.  Несъмнено във финансово изражение е много по-изгодно и като преживяване е много по-приятно за пациентите.
За да отговоря на въпроса: всеки може да се информира за ползите от калолечението, да се консултира с лекар, дори направо в балнеологичен център и да получи компетентен съвет. Много медици също насочват своите пациенти към този вид терапия, защото след острия стадий на медикаментозното или оперативно лечение, пациентът трябва да се възстанови напълно, именно чрез различните методи на рехабилитация, което включва балнео и калолечение. Ефектът от тези процедури настъпва не след час, а едва на 5-6-ти ден, а ако се направят 10-12 процедури, ползите се усещат до шест месеца. За това някои пациенти от десетилетия поддържат здравето си по този начин и често избягват хирургическа намеса и инвалидизация. Освен за нервната система, калта се отразява изключително добре на опорно-двигателния апарат и на заболяванията на кожата. Чудесното козметично действие е само още една от ползите –  след процедура кожата става кадифена. Не е случайно, че много елитни козметични фирми все повече залагат на лечебна кал и минерална вода с определен състав и качества.

 

- Защо човек, прекарал Ковид да реши, че се нуждае от такава терапия?

 

- Когато някой е преминал през медикаментозно лечение, което е спасило живота му, това съвсем не е достатъчно, за да възвърне човек своето аз – усещането за активност, добро състояние на тялото и на възприемането на предишната нормалност. Редица италиански, френски, румънски и български  балнеолози през последните две години препоръчват балнео и калолечебни процедури за пълно възстановяване след прекаран Ковид.

 

- Какви са възможностите на нашата здравна система за възстановяването след усложненията на Ковид-19 ?

 

- Броят на пациенти прекарали Ковид -19 в България е над 600 000, според официалната статистика към 01.02.2022г , а това означава , че голям брой хора се нуждаят от рехабилитация  и то не в болниците, а в нашите балнеоложки и калолечебни курорти. В тях се намират центровете за рехабилитация , балнеохотели и медикъл СПА хотели с необходимия медицински персонал, техника и апаратура. Наличието на клинични пътеки за рехабилитация за и централна и периферна система към НЗОК и Програмата за рехабилитация на НОИ за работещите, са подходящ вариант за здравноосигурените пациенти. Насочването на тези пациенти към балнеокурортите от личните лекари и специалистите е изключително важно за възстановяването им и връщането им към нормално ежедневие.

 

На практика във всички наши курорти осигурените граждани могат да разчитат на профилактика и рехабилитация. Клиничните пътеки към НЗОК за рехабилитация са за седем дни, което е крайно недостатъчно, макар да се правят по 3-4 процедури дневно. Обикновено пациентите доплащат за останалите дни, които са им нужни. За съжаление няма клинична пътека за рехабилитация на белодробни заболявания и това създава в момента проблеми за пациентите и налага ползването на другите налични пътеки.

 

В света вече се предлагат много алтернативни методи за профилактика, терапия и рехабилитация, но всичко върви със съответна цена. Къде се намира калолечението в конкуренцията на билковата и китайската терапия, включително и йога в новите условия на пост-Ковид?

 

И калолечението, и билколечението, и кинезитерапията, и системата на йога са природни методи на лечение и тяхното компетентно съчетаване дава много добри резултати. За българите е невероятен шанс, че страната ни разполага с такова разнообразие от минерални води и лечебна кал, както и традиции за повече от 100 години в този начин на лечение. Съществен фактор е и наличието на подготвени специалисти с които ние разполагаме – лекари, рехабилитатори, кинезитерапевти. И понеже винаги пациентите се интересуват от цената, несъмнено в България тя е най-изгодна, сравнена с всички подобни места по света за рехабилитация. А конкретната сума винаги зависи от вида терапия и нейната продължителност.

 

- Кой сезон е най-благодатен за ефективна терапия и калолечение?

 

- Човек може да се нуждае от рехабилитация по всяко време и затова и центровете работят целогодишно. Ако говорим обаче за най-благодатен сезон, това е есента, когато морето е още топло и атмосферата край морето носи здраве и с повеите на вятъра. Тогава най-много се занимаваме с артрози и възпалителни ставни заболявания. Калолечението е доказано ефективно и търсено и при проблеми с периферната нервна система – радикулити, плексити.

 

- Да разширим обхвата на здравните проблеми, които се третират с поморийската кал и луга.

 

- От години Поморие е център за лечение на семейния стерилитет и на  заболявания на половата система. Калните процедури засилват функциите на яйчниците и намаляват възпалителните процеси. Стотици са семействата сдобили се с деца след процедури с поморийска кал.


При  случаите на детска церебрална парализа прилагаме комплексно лечение с  кал и компреси с луга на деца над 3-годишна възраст. Ефектът е много добър, особено съчетан с морски къпания, слънцелечение, кинезитерапия и масажи.


В последните години наблюдаваме и голям брой пациенти от Русия за лечение и профилактика, цели семейства се подлагат на инхалации и кални процедури.  С отварянето на границите за свободно пътуване, без специални Ковид ограничения, очакваме на първо място редовните ни руски пациенти – те вече правят резервации и се надяват, че периодът, който са предвидили, ще съвпадне с възвръщане на свободното пътуване. Постъпват и много запитвания и от немските и израелски пациенти, които също са нетърпеливи да се възползват от нашите процедури. Българите, за щастие, не трябва да преминават граници, а само да отделят достатъчно време, за да се възстановят и да се върнат към нормалния и здрав живот.

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

Напиши коментар

Откажи