Автор: Калина Андролова за "Гласове"
Крайно време е г-жа Нинова да замълчи. Ако си е подала оставката, нека тази оставка наистина да е оставка, а не както беше първите два пъти. Нека Нинова си отвори очите и да погледне, че БСП от един милион избиратели е докарана до 150 хиляди души. Нинова трябва да си поеме отговорността, а не да подава оставка и после да започваме с жалбите. Това каза в интервю за "Гласове" председателят на ПГ на “БСП за България” Борислав Гуцанов.
Според него БСП е партията, която може и трябва да промени това безобразие, на което се нагледахме напоследък. Затова правим обединение с всички леви партии, групи, общности. И ще предизвикаме десницата да отговаря за разрушителните политики, които провежда в момента във всички сфери, от газа до атомната енергетика, от образованието до здравеопазването. Всичко се срива и унищожава безконтролно.
Вътрешнопартийната война трябва да приключи, ако искаме БСП да се движи напред. Трябва всички да разберат, да се убедят, да осъзнаят, че се прави нещо ново, а именно силен общ ляв фронт, всички заедно.
Кабинетът „Главчев“ е партиен кабинет, а не служебно-неутрален. ГЕРБ и ДПС на Пеевски си управляват. И ако в този парламент се е зародило опозиционно мнозинство срещу кабинета „Главчев“, то може би трябва да помисли за бъдещето си след изборите.
БСП не обсъжда самоцелната смяна на Рая Назарян. Колкото до омбудсман и заместници в Сметната палата, процедурите са сложни, те трябва да се проведат по правилата, прозрачно, без да се прескачат етапи, без да се действа спонтанно, прибързано и Ad hoc!
- Г-н Гуцанов, как се почувствахте в БСП, когато президентът връчи мандата на ИТН? Не е ли това жест на недоверие към партията, която издигна Радев?
- Ще ми позволите да не се съглася с Вас. Решението на президента е разбираемо, защото редовният председател на БСП все още не е избран, имаме временно изпълняващ функцията на председател. В момента текат вътрешни и външни процеси на консолидация и събиране за БСП. А това е сложно взаимодействие. Освен това старият председател г-жа Нинова всячески се мъчи да говори за правен проблем. Това даде сериозно основание на президентската институция да съобрази, че при преговорите за съставяне на кабинет биха могли да възникнат сериозни пречки. Аз приемам изборът на президента Радев по този начин. И няма защо да се търси друга причина, някакво заговорничество или задкулисие.
- Възникнаха съмнения, че мотивите на президента за ИТН са свързани с идеята да се смени председателя на Народното събрание, за да се придобие контрол върху следващия служебен кабинет. БСП как възприе подобни разговори за ново техническо парламентарно мнозинство?
- Веднага ще Ви отговоря, като задам най-важния въпрос: кой смени Конституцията?! Защото големият въпрос не е дали в момента някой прави някакви разговори, а че промяната на Конституцията от ПП/ДБ, ГЕРБ и ДПС доведе до задълбочаване на политическите зависимости и създаване на тежки колизии, на които сме свидетели в момента. Срещите и разговорите са просто резултат от вече създадената криза. ИТН обявиха, че връщат мандата. Ако се беше формирало управленско мнозинство, чак тогава можеше да се обсъжда какво е ръководството на Народното събрание. Защото такъв кабинет щеше означава нова конфигурация на силите на някаква основа. В този парламент няма мнозинство за редовен кабинет, нито мнозинство за такива каскади.
- Ще подкрепи ли БСП свалянето на Рая Назарян? Лансира се и версия, че може да се състави мнозинство за избиране на нов омбудсман или нови заместници в Сметната палата, от които Радев би могъл да избере нов служебен премиер
- Изобщо не става дума за това дали г-жа Рая Назарян се справя или не се справя със своите задължения! Рая Назарян успя да направи едно добро представяне като председател на Народното събрание. Истината е, че промяната на Конституцията ни доведе до тази задънена улица и това е пълно безумие. Затова БСП не обсъжда самоцелната смяна на Рая Назарян. Колкото до омбудсман и заместници в Сметната палата да Ви призная процедурите са сложни, те трябва да се проведат по правилата, прозрачно, без да се прескачат етапи, без да се действа спонтанно, прибързано и Ad hoc! За подобно решение, за което ме питате, за БСП е най-важно да не се газят правилата, а освен това са важни за обсъждане и самите кандидатури, тоест хората, които ще бъдат избирани. ИТН явно побързаха да върнат мандата и времето за подобни „разговори“ и договорки рязко се скъси. Подобни избори не могат да се проведат в толкова къси срокове от няколко дни. Ако все пак някоя партия вкара подобна точка за разглеждане с аргумента за извънредност или спешност, БСП ще обсъжда вариантите за решение в партийните си органи. С БСП към този момент не са водени разговори за избиране на омбудсман и заместници на председателя на Сметната палата. Това мога да кажа.
- БСП счита ли, че служебният кабинет „Главчев“ е контролиран?!
- Точно това уточнявам. Служебен ли е кабинетът „Главчев“ или е партиен кабинет, свързан пряко с ГЕРБ? Защото г-н Главчев е бил председател на Народното събрание от ГЕРБ, член на ГЕРБ и пр. Той е ярка политическа фигура. Ако сме честни, трябва да кажем, че кабинетът „Главчев“ е партиен кабинет, а не служебно-неутрален. ГЕРБ и ДПС на Пеевски си управляват. И ако в този парламент се е зародило опозиционно мнозинство срещу кабинета „Главчев“, то може би трябва да помисли за бъдещето си след изборите. Уточнявам, че смяната на г-жа Назарян също много трудно може да стане. Защото ще бъде смяна заради самата смяна, осъществена пред очите на цялото общество. Това не е добре. Последният подобен пример беше с Никола Минчев. Помните ли обществената реакция тогава? Да, вярно е, че ако Назарян се смени, ще има друг служебен министър-председател, който няма да е близък до ГЕРБ и техните партньори. Което не е малко! Но смисълът да се правят резки политически движения в момента е друг. Да се даде устойчив знак, че има партии, които искат да променят начина, по който се движи системата през последните няколко години. Ако не може да се състави редовен кабинет, тоест няма мнозинство за управление, как да има мнозинство за хитри технически комбинации?! Това не е сериозно. Досега тези, които се заявяват за реформаторски партии, говореха за прозрачност и за прекратяване на кадруването и влиянието в регулаторите и институциите, и изведнъж да излязат с толкова грубо и видимо нарочно и целево назначение. Това ще бъде доста скандално. Иначе БСП е готова да обсъжда различни предложения, да участва в политическите задачи, но разумно и с тежестта на отговорно поведение.
- Вие как си представяте разнородни партии като ПП/ДБ, БСП, „Възраждане“, ИТН и ДПС без Пеевски да успеят да излъчат консенсусна фигура, подходяща за бъдещ премиер?!
- Ето, затова казвам, че разговорът не трябва да започва от Рая Назарян. Конституцията е променена по най-безобразния начин. Не може хора, които никога не са били в съдебната зала, хора, които не са преподавали, нямат практика в правната сфера, нямат опит и компетентност, точно те да променят Конституцията! Спомнете си хората, които създадоха тази Конституция, и ги сравнете с хората, които сега поискаха да я променят и съответно се провалиха шумно. При това направиха белята с Конституцията, наричайки я реформа, в едно Народно събрание с много ниска легитимност. Затова подчертавам, че в Народното събрание няма мнозинство. Всички останали разговори са несъстоятелни и безсмислени. Отиваме на избори за пореден път. И в следващия парламент отново ще се търси мнозинство, но БСП ще бъде фактор.
- Явно, че имаше опит да се създаде възможност за нов служебен премиер.
- Защото е объркана Конституцията. Служебният кабинет трябва да бъде наистина служебен кабинет. А не това, на което сме свидетели в момента. Орязването на правомощията на президента за служебните кабинети не е полезно за никого. Преди можеше да се търси отговорност за избора на Радев, защо е посочил този или онзи за премиер, сега дори това е невъзможно. Защото премиерите, които Радев посочва, ги избират тези, от които той уж следва да дистанцира служебния кабинет. Това е някакъв нонсенс, който само ние българите можем да си съчиним. Служебното правителство напълно се обезсмисли като функции. Защото то винаги ще се оказва партийно. И дори президентът да посочи някога фигура не толкова ярка като Главчев, тя ще е пак фигура, събрала партийна подкрепа. Законотворчеството не трябва да е лично, да е някакво наказание или пък предимство за заемащия поста в момента. Законотворчеството трябва да е мъдро, обективно, и от гледна точка на историческия ни опит. Утре ще има друг президент, тогава пак ли ще редактираме Конституцията?! Политиката е силна, когато не е дребнава. Трябва ни висока политика, с дълъг хоризонт.
- От политическа любезност казвате, че Радев е проявил практицизъм, а не заговорничество с ИТН. Но най-важното за бъдещата политическа атмосфера е поема ли БСП курс към изграждане на широк ляв фронт и каква ще е стратегията?
- След 15 юни, прословутия Пленум на БСП, на който се прие оставката на Корнелия Нинова, има три важни точки. И тези точки ще бъдат следвани. Първата точка е БСП да затвори всички вътрешнопартийни фронтове. Защото през последните години на управление на Нинова бяха обидени много социалисти, много членове на партията. В повечето случаи конфронтацията беше резултат от лични мотиви, което е недопустимо. Вътрешнопартийната война трябва да приключи, ако искаме БСП да се движи напред. Затова нашата първа и най-важна среща беше с идейните течения и групи вътре в БСП, имахме и много разговори с отделни социалисти, знакови, разпознаваеми лица, които избирателите на БСП харесват, следват и искат те да са част от една обединена партия. Тази страница от вътрешнопартийното разкъсване на БСП трябва да бъде затворена.
Втората стъпка е приобщаване към БСП отново на всички леви партии и организации. Защото през последните 10 години битката между левите партии доведе до едно недоверие в българския избирател, който иска да гласува за лява политика, но вижда раздробеност и личностни конфликти в лявото политическо пространство. Дори не става дума за идейни конфликти. Вляво имахме просто личностни раздори. Именно заради тези раздори стигнахме тъжните 7%. Никога БСП не е била толкова безпомощна, колкото беше на последните избори. Преди 26 юли се направиха срещи с ръководствата на по-големите структури като „Левицата“, „Изправи се, България!“, Екогласност, Тракийските дружества и др. Трябва всички да разберат, да се убедят, да осъзнаят, че се прави нещо ново, а именно силен общ ляв фронт, всички заедно. Само това е начинът за успех. На 26 юли, точно преди срещата на Бузлуджа, подписахме документ-споразумение между всички леви партии и организации за взаимодействие и лоялност. На тази среща беше и президентът Първанов, който освен президент два мандата е бил и председател на партията. БСП трябва да си върне авторитетите и да им даде полагащото им се уважение. Без това уважение няма да мръднем напред.
Третата стъпка за БСП е затваряне на фронта с президентската институция. Не е нормално президентската двойка, която е издигната първия път от БСП и за втория мандат е подкрепена от БСП, да има толкова сложни и тежки отношения с БСП. Корнелия Нинова наложи особени отношения с президента, което е непродуктивно за нашата партия. Тази безсмислена битка даде възможност да се отвори огромна празнина за ляв фактор. А в политиката, както и в природата, няма празно пространство. Нуждата от социално ангажирана и патриотична политика започна да се заема от нови политически субекти. Студената война с президента Радев трябва най-после да спре!
- Кризата в българската политика отчасти се дължи на обезсилването на БСП, която преди беше политически компетентна и предсказуема партия.
- БСП няма да се стреми просто да засили присъствието си в парламента. БСП трябва да се стреми да стане първа политическа сила и да управлява страната. БСП е партията, която може и трябва да промени това безобразие, на което се нагледахме напоследък. Затова ще направим обединение с всички леви партии, групи, общности. И ще предизвикаме десницата да отговаря за разрушителните политики, които провежда в момента във всички сфери, от газа до атомната енергетика, от образованието до здравеопазването. Всичко се срива и унищожава безконтролно.
- Има ли опция Нинова да разцепи отново партията, непризнавайки собствената си оставка и своя провал? Явно това е била някаква театрална оставка.
- Казусът с Нинова е следният: тя си подава оставката, но всъщност не си признава собствената оставка или не си уважава собственото решение за поемане на вина за катастрофалните резултати от изборите. Имаме някакво раздвоение на личността. Защото Нинова с едната ръка подава оставка, а междувременно има жалби в съда, които спират вписването на изпълняващия функциите председател, съобразно решението на Националния съвет. Софийски градски съд се произнася и заличава г-жа Нинова като председател на БСП. И взема решение да бъде вписан Атанас Зафиров като изпълняващ функцията председател. Вписването обаче не е извършено заради жалбата. Но решението на Софийски градски съд е налице. Казвам това, и нека да се прекратят спекулациите по тази тема.
- Нинова каза, че обединението на БСП щяло да бъде поредното разделение. Че новото ръководство оправдава интелектуалната си немощ и политическо безсилие с нея. И че Сметната палата изисква нейния подпис.
- Аз мисля, че е крайно време г-жа Нинова да замълчи. Ако си е подала оставката, нека тази оставка наистина да е оставка, а не както беше първите два пъти. И още нещо, нека Нинова най-после да си отвори очите и да погледне, че БСП от един милион избиратели е докарана до 150 хиляди души. Нинова трябва да си поеме отговорността, защото това е действителността. А не да подава оставка и после да започваме с жалбите. Кой би направил подобно нещо? Дали Александър Лилов би направил такова нещо? Нинова за пореден път се държи точно като чуждо тяло в партията, тя не разбира същността на тази партия и не милее за нея.
Приказките, че новото обединение ще доведе до по-голямо разцепление, са напълно празни. Отговорът се вижда в това, което се случи на Бузлуджа. За последните пет години никога не е имало повече хора на този исторически връх. Затова и слоганът беше „Заедно“. Бузлуджа не е просто география за БСП, Бузлуджа е поход към политическия връх. Събирането на Бузлуджа трябва да поведе БСП към привличане на периферия, към възможност за завръщане във властта. На БСП не й отива да е малка, деинтелектуализирана партия, налагана за непослушание авторитарно с пръчката от председателката си. БСП е демократична, широка, голяма лява партия, с традиции във властта, с умения за управление, с много течения вътре в партията, с различни мнения и групи. И именно обединяване на лявото политическо разнообразие в единен фронт към властта представлява силата на тази партия! Така е било, така и ще бъде. На Бузлуджа този път емоцията беше друга! Това се усещаше между хората, имаше друга енергия, други нагласи, буквално въздухът беше друг. Имаше едно трептене, едно очакване, хората участваха със сърцата си, нещо, което отдавна не се е случвало в БСП. Ето, това е важното, надеждата за заедност, за сила. Хората искат БСП да се върне във властта.
Колкото до Сметната палата, съдът е взел решението за вписването на Атанас Зафиров, но заради жалбата няма вписване и се иска подписа на Нинова.
- Ченчев обяснява че 80% от структурите били зад Нинова и че на 2 август Нинова била на Бузлуджа, било рождената дата на партията. Това какво означава?
- Обикалям цялата страна и няма нито една структура, която да е заявила подкрепа за Нинова. Самата Нинова се постара на бламира събитието на Бузлуджа и да направи всичко възможно хората да не отидат. Но никой не я послуша. Това е съвсем показателно какво искат хората. Те искат това обединение, което предлагаме, и което може да изведе БСП на управленския терен. Хората искат спиране на войната вътре в БСП и покачване на резултатите на изборите. Хората не искат БСП да представлява едно тясно обкръжение около Нинова, антураж от верни хора, а всички други да бъдат изключвани от партията. Фактът, че Нинова се опитва да направи паралелно друго събитие на Бузлуджа говори много за характера на тази жена и опитите й да продължи да подклажда разцепление в БСП. Само този факт посочва защо Нинова погуби силата на партията. Тя буквално затри, изгони стотици хиляди души електорат.
- Има ли вероятност Нинова да бъде изключена от БСП? За съжаление партията има опит в подобни раздели с бивши председатели.
- Да, имаше такива предложения на Пленума на 15 юни. И то не от една, не от две, не от три организации. Имаше сериозно настояване да изключим Корнелия Нинова, но тогава надделя виждането да не се взема подобно решение. Обаче тези действия на Нинова, които в момента виждаме, са крайно неприемливи. Затова казвам, че г-жа Нинова не разбира как функционира БСП.
- Ще се кандидатирате ли за председател на БСП?
- Очаквам членовете на БСП да припознаят тази политика за обединение вътре в БСП, отделно за обединение на цялото ляво пространство и за спиране на студената война с президента. Ако членовете на БСП припознаят тази политика на обединение и заедност за правилната политика, то тогава ще се кандидатирам. Защото това са моите виждания за движението на БСП оттук нататък. Търся подкрепа от членовете на БСП за тази политика, за да имам мотив да се кандидатирам и да развиваме тези цели, да ги постигаме. Да вървим към властта, да задвижим промяна в държавата, защото нещата са абсолютно критични. БСП ще бъде устойчив, политически грамотен, патриотичен фактор.
- Вие сте подготвен да действате в тази посока. БСП обаче страшно много се забави да започне курс към събиране. Това прави задачата трудна. Кой е Вашият най-важен аргумент-призив към електората?
- Обединението на БСП е инструментът! За да може да има друго, много по-добро управление на страната ни! България не може да продължава да е на ръба. На ръба дали ще влезем в един военен конфликт, дали няма да влезем. БСП е категорично за мир! Това е основополагащо, това е базово решение за БСП. България не трябва да участва под никаква форма във войната в Украйна. Човешкият живот е най-важната ценност. БСП е партия, която настоява за защита на социалните интереси и права на хората. Напомням, че по Конституция здравеопазването е безплатно, но има ли гражданин на страната, който да не е доплащал солидни суми, постъпвайки в болница. Защо се получава това несъответствие?! БСП ще реши този въпрос и това не е предизборен популизъм. Това е отговорно намерение. Здравеопазването трябва да е достъпно и наистина безплатно.
- Звучите като начало на предизборна кампания.
- Не искам да звуча като в предизборен период, но просто казвам истината. Настъпил е критичен момент за българската държава. И БСП като партия с най-голям политически опит е задължена да започне промяната за отлепяне на държавата от дъното. Трябва да тръгнем нагоре, разбирате ли?! Не може повече нивото на образованието на нашите деца, ученици, младежи да пада непрекъснато, не може да създаваме функционално неграмотни млади хора, а после да очакваме от тях да ни управляват добре. Реалността на България започва от изграждането на децата ни, от качеството на образование, от състоянието на учителите, училищата, университетите. Живеем във века на високите технологии и без наистина добро образование ние ще загинем. И тук дори не става дума за това да образоваме просто едни висококвалифицирани специалисти, въпросът е да изграждаме човеци, хора с ценности, силни и умни характери, които обичат родината си, а не хора, които търсят схемите, бягството от отговорност, които са без ангажименти и сантименти към просперитета на нашата държава. Вече 30 години българското образование се разрушава. Но поначало няма сектор, който да не се разрушава в момента, да вземем икономиката и в частност енергетиката. Можем да говорим страшно дълго.
- Наистина ли вярвате ли, че ще можете да се изправите срещу интересите на конкретни лица, които като октопод са погълнали всичко и източват енергетиката при това без знания, практически разрушават сектора?
- Пред очите ни се случват слугинаж, грабежи и пълна некомпетентност на управлението в енергийния сектор. Трябва ли да имаме нови ядрени мощности? Ами разбира се, че трябва. Но! На разумна цена. Защото атомните блокове се изграждат, за да бъде електроенергията по-евтина, а не за да се оскъпява от изплащането на колосални и неразумни инвестиции. Идеята е токът да бъде по-евтин за българските домакинства, за българската икономика. БСП не поддържа политиката да се изграждат ядрени мощности, които в крайна сметка да оскъпяват тока. БСП не поддържа политиката да изграждаме мощности с невъобразими за ума заеми, които ще направят държавата ни зависима от кредиторите. БСП не поддържа политиката да изграждаме мощности само заради бизнес интересите на външни фактори. БСП настоява да имаме обмислена, интелигентна, разумна енергийна стратегия. Не може да закриваме ТЕЦ-овете си, заради зелената енергия, да закриваме десетки хиляди работни места, за да покриваме критерии за нещо, по което отдавна сме изпълнили ангажиментите си. Имам предвид Протокола от Киото. БСП счита, че властта трябва да се грижи за интересите на България, а не да изпълнява чужди интереси. Нормално е чуждите държави да търсят и намират в България някакви свои интереси. Но още по-нормално е България да реагира на техните предложения съобразно нашите национални интереси! А не обратното. Затова БСП настоява за промяна в управлението. Затова БСП трябва да се яви обединена и силна на следващите избори! Партиите, които могат да изведат България от това задънено състояние, са обединените леви партии. Преживяхме дясното управление, време е властта да бъде получена от левите патриотични партии. За да поправим най-после грешките на глобалисткото управление.
- БСП внесе проект за спиране на действията по продажбата на оборудването по проекта „Белене“? Работният срок на парогенераторите на 5 и 6 блок изтича, те създават вече проблеми (шести блок), не може ли да се вземе отговорно решение да се запазят поне парогенераторите за нашите блокове?
- Продължаваме тази седмица битката по този въпрос. Срокът относно решението за продажбата на това оборудване е приключил. Това улеснява нашата задача. То даже не е продажба, а подаряване на оборудването. Надявам се, че няма някой министър да си сложи подписа за действия, които практически вече не са решение на Народното събрание, тъй като, пак казвам, срокът на валидност на решението изтече. Но независимо от това, ние от БСП искаме да бъде осъзнато, че трябва да бъде изградена нова ядрена мощност, но не фантастична, а реалистична. И че на първо време трябва да се съхрани оборудването и това, което може да е полезно за АЕЦ „Козлодуй“, да се използва, ако се налага. Защото парогенераторът от шести блок дава авария след авария, ние няма откъде вече да получим парогенератори от този тип, а в момента имаме такива и искаме да ги подарим на украинците. Това е някакъв тежък абсурд от гледна точка на българския национален интерес! Трябва ли да спре централата ни в Козлодуй напълно да функционира, за да си размърдат мозъците управляващите и да осъзнаят, че безхаберието им е опасно за общото ни бъдеще?! От БСП считаме, че този слугинаж не може повече да продължава! Това е нашето послание, нашата теза, нашата цел.
- Политиката на ръководството на БСП от години е някак „съседна“ на възгледите на електората си. Непрекъснато се опитват да направят от БСП някаква модерна лява партия от глобалистки тип с отчитане на зеления фундаментализъм, на джендър идеологията и пр. БСП трябва най-после да се определи, смята ли, че това е нейният политически профил: пътя на американските леви и пътя на европейските социалдемократи ала Шолц... Вие като потенциален кандидат за председател на БСП накъде ще водите партията? Към Зелената сделка, Пандемичното споразумение, Истанбулската конвенция и гей браковете или обратното? Няма как да тръгнете напред, ако не изясните накъде ще вървите.
- БСП застава пределно ясно зад християнските ценности. И зад ценностите на Българската православна църква. И няма сила, нито американска, нито европейска от глобалистки тип, която може да ни отклони от тези ценности. Електоратът на БСП е с традиционалистки възгледи, това е патриотичен електорат, обърнат към Православието, антиглобалистки, ориентиран към изграждане на социална държава, в която няма контрастни класи на голяма бедност и свръхбогатство. Тоест ние сме за широка средна класа, за добро социално осигуряване и здравеопазване, ние сме за типичната социална държава на благоденствието от европейски тип. Това е нашата цел. България е на 1300 години, една от най-старите държави. И ние трябва да съхраним тази България, да я запазим, да я обичаме! Като зачитаме ценностите на Българската православна църква! Те са непреходни. Именно те са ни съхранили през всичките години на различни трансформации, режими и видове власт.
Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм