Шефът на БНБ: Предложението за облагане на свръхпечалбите на банките крие сериозни рискове за икономиката

Шефът на БНБ: Предложението за облагане на свръхпечалбите на банките крие сериозни рискове за икономиката

В предложението за облагане на свръхпечалбите на банките виждаме много сериозни рискове не толкова за банковата система, а за икономическата активност и финансовата стабилност на страната. Това каза управителят на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев, който присъства на тържество, организирано от Асоциацията на банките в България (АББ) по повод Деня на банкера. Събитието се провежда в столичния "Гранд Хотел Милениум". 

Облагане на свръхпечалбите на банките е една от приходните мерки, обявени от служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова в бюджета за следващата година. 

Според Радев първият резултат от това предложение ще бъде ограничаването и поскъпването на кредитите и от това всички ще загубят - банките, бизнесът, домакинства и най-вече бюджетът.

"1,2 млрд. лева внасят банките в бюджета тази година, а искането ще отнеме още 1 млрд. лева от тях, което означава, че това ще отнеме финансовата стабилност на страната", предупреди централният банкер.

Малко преди това той коментира темата и в разговор с Георги Любенов по БНТ за Деня на банкера. 
Според него предложението за облагане на свръхпечалбите на банките ще има негативни последици за икономическата активност и финансовата стабилност на страната 

Ето как Димитър Радев окачестви идеята на Министерството на финансите свръхпечалбите на банките да се обложат с 10%:

"Тъй като кредитът е достъпен, той е на приемлива цена. Свръхоблагането на банките ще има като непосредствен ефект оскъпяването и ограничаването на кредита. Това ще затормози много сериозно икономическата активност, от което ще загубят всички - банките, бизнесът и домакинствата, в крайна сметка ще загуби бюджетът. Когато си в дупка и искаш да излезеш от нея, първото нещо, което правиш, е да спреш да копаеш. Свръхоблагането на банките няма да запълни дупката, а ще я направи още по-дълбока", заяви Димитър Радев.

Управителят на БНБ честити професионалния празник на банкерите и им благодари за добрите резултати. 

БНБ е стабилна банка и гарантира икономиката и стабилността на страната. БНБ стои и най-близо до Европейската централна банка, каза вицепрезидентът Илияна Йотова на тържеството.

"Честит празник на всички, които се грижат за стабилността на банковата система в България и за нейното развитие", обърна се тя към банкерите. 

Според нея българската банкова система е "най-стабилна сред стабилните" в трудните политически времена. В тази трудна среда, вие намирате сили и кураж. Банковата стабилност на една страна е условие за нейната национална сигурност, посочи вицепрезидентът. 

Председателят на Управителния съвет на АББ Петя Димитрова посочи, че банките са един от секторите, които дават стабилност на икономиката, на държавата, на хората. 

Банките дават и стабилност за това всички ние да чувстваме, че живеем в държава, в която можем да се развиваме и да инвестираме, каза тя.  

По думите й за банките тази година е както успешна, така и трудна. Живеем в трудни, политически нестабилни времена, които се надавам, че ще преодолеем заедно и се надявам, че здравият разум ще надделее над целия популизъм, който често чуваме, посочи Димитрова.  

Тя акцентира върху това, че банките в България са основните структури, които допринасят за устойчивото и успешно развитие на икономиката.

Ръстът на брутният вътрешен продукт на страната е 2,3 на сто, което е повече от средното за Европейския съюз и това се дължи основно на функцията, която банките в България изградиха с успешната формула на тяхното балансирано и отговорно кредитиране, отбеляза Димитрова.  

 

 

Коментари

  • Гласувах за Величие

    07 Дек 2024 8:58ч.

    За енергийните дружетва може да се облагат свръхпечалбите,а за баш краците не.....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Данък оборот за банките

    07 Дек 2024 9:10ч.

    И поне 60% данък печалба

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ?????

    07 Дек 2024 9:17ч.

    Гарван гарвану око не вади.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Фриц Клингенберг

    07 Дек 2024 9:45ч.

    Радев е избор на Баце, за да пази мангизите на чуждестранните му покровители.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Някой

    07 Дек 2024 10:12ч.

    Нема начин да нема начин ;-) . А господин топ банкера може ли да опише поради какви причини се случва "сеньоража" и що е туй чудо наречено "ливъридж" на търговските банки ;-) ? Така да се каже на простичък език, ако е достатъчно грамотен, да обясни. Разбира се за да не съм голословен ще му дам пример как обяснява архиврага на др. Карл Маркс ;-) . https://www.youtube.com/watch?v=HXnVpW7ccjA

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Схемата

    07 Дек 2024 11:46ч.

    Уникално двулично и дразнещо поведение. 1. Видимо разтревожен и се изявява като адвокат на банките. Защо обаче се прави на случайно и приятно разсеян, че парите за които се е разтревожил, ако не отидат в българския бюджет като данък, ще отидат в западните майки и тук-таме други лица като дивидент. Ефектът за банките е практически аналогичен. 2. Защо обаче се прави на случайно разсеян, че аргументът (основният, доколкото изтъкна и други, които бяха жалки и смешни) му ЗА приемане на еврото се оказа напълно ФАЛШИВ. Говорим за лихвите по банковия кредит. От мноооого време, българският банков кредит е значително по-изгоден от западния! Твърди, че облагането щяло да увеличи цената на кредита! Формално това би било вярно, ако собствениците на банките изсмучат като дивидент сума, която авансово са си набелязали, а облагането се яви като допълнителен и сериозен разход. Е, системата не работи така! Печалбата е резултантна величина, а не концерт по желание! 3. Защо постоянно се прави на разсеян, че неговите банкови приятели докараха нещата до положение, че голяма част от ресурса им (необходимия) се явява НАПЪЛНО БЕЗПЛАТЕН, защото банките не дават пари по депозитите. 4. Защо се прави на разсеян, че корпоративният кредит стагнира и дори намалява, защото България е пробита страна, където вече няма много желаещи да инвестират в бизнес? Необходимостта от ресурс ще намалее! 5. Защо се прави на разсеян, че банките опитват да компенсират, като раздават ипотечни при разхлабени критерии и нарочно създават психоза, дестабилизирайки и инфектирайки цялата стопанска среда? 6. Изискването за ценова стабилност по повод на така или иначе клатещо се евро, не е еднократен и мигновен акт на ефимерно докосване до КРИТЕРИЯ, говорим за трайно поддържане при определени условия. Радев се усуква и не обяснява коректно нещата, а напълно обратно - конструира фалшива реалност. 7. Накрая измънка, че в крайна сметка това ще е политическо решение, ама така го извъртя, че това щяло да е наше решение. Не, то ще е изцяло ТЯХНО политическо решение и в последна сметка ще зависи единствено и само от геостратегическата обстановка и плановете ИМ. Нас няма да ни има в цялата схема. 8. Изцяло ще зависим от намерението им да си ОПИКАЯТ завинаги нашата територия, без право на никакво алтернативно бъдеще! Защо се правите на разсеян, Радев? Имаше и други неща, като цяло изключително неприятно впечатление!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Коба

    07 Дек 2024 15:02ч.

    Баш мошеникът на баш крадците!!! Много се загрижил, щели да потънат банките!Не цялата държава щяла да потъне! Дават кредити при 4-5% лихва, по депозитите е всъщност отрицателна, няма лихва, а има инфлация. Около 50% за последните 2-3 години. Освен това, за всяко добър ден в банката има такси. Щото трябвало да се издържат! Ми при тоя безлихвен ресурс, който получава и не могат да се издържат от лихвите по кредитите, значи са пълни некъдърници, или върли крадци! И по-скоро е второто! Грабежът, който са си организирали, никога не е бил в историята, това дори Ротшилд го каза, преди да иде в по-добрия свят(ако не е в долния такъв...). Ми като не могат да се оправят, да ги национализират!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • dabedabe

    07 Дек 2024 17:48ч.

    На този уморен другар не му ли е време отдавна за пенсия?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Какъв се предполага, че трябва да е ефектът от облагане да свръхпечалба?

    07 Дек 2024 18:32ч.

    Банките правят повече пари от приемливото, глобяваме ги, а те си вдигат лихвите за да компенсират "загубата", при което или правят повече пари, следователно ги глобяваме още повече, или правят същите пари но от по-малко хора, защото високите лихви възпират тегленето на кредити, освен в случаите на кредитополучателите които нямат избор и ще платят каквото и да им кажат. При всички случаи банките не губят, а "държавата" таксува хората които ползват банкови услуги. Не само кредитополучатили, но и тези с депозити, а и тези които ползват банкови услуги - които се явяват всички изрядни към закона работещи, които не получават пари на ръка. Защото на практика е незаконно да получаваш или държиш пари в кеш, почти невъзможно да се разплащаш с институции в кеш, за една лична карта да ти издадат, се плаща с виза/мастеркард или се ходи на каса в банка. А борика разполага с повече лични данни на хората от която и да е държавна институция. Това е както императора уж наказва придворните като заповяда да се набие роба.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Иво

    07 Дек 2024 21:59ч.

    Да ги оближат ли искат тези наглеци? Тези разюздани печалби не са изработени, че да не ги облагат. Дано служебната министърка успее в това начинание.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Историк

    08 Дек 2024 6:47ч.

    Да не забравяме, че гуверньора е рожба на Иван Костов, който унищожи българската икономика под диктата на МВФ. Е и Радев идва от същото място.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи