Лидия Шулева: Няма полза от съживяване на икономически трупове

Лидия Шулева: Няма полза от съживяване на икономически трупове
"Има голямо неразбиране у управляващите на идеята за реиндустриализация"", коментира в ефира на Bulgaria On Air бившият икономически министър Лидия Шулева. По думите й у нас "реиндустриализацията" се разбира като „икономика на бедността" или на съживяване на производства, които са доказали, че не работят. Тя е категорична, че няма полза от съживяване на „икономически трупове".
<p>&nbsp;</p> <p>&quot;Смисълът в Европа е на връщане на производствата от страни с по-ниски разходи на труд и изпълнение на дейността към страната на произход на компанията&quot;, коментира Шулева. Тя уточни, че този процес в ЕС е провокиран от увеличаването на безработицата.</p> <p>По думите й реиндустриализацията у нас има смисъл, ако се прилага за сектори, доказали приноса си за развитието на икономиката. Тя се позова на анализ на Световната банка, изтъкващ пет сектора с висока добавена стойност в България. Това е са хранително-вкусовата промишленост, машиностроене и електроника; фармация, технологии; архитектура, реклама и кино. По думите й държавата може да използва възможността като подпомага някои от тези дейности, възползвайки се от правото, предоставено от ЕК, за подпомагане на инвеститори в икономически бедни райони.</p> <p>Шулева допълни, че вместо да се дават 50 милиона лева за съживяване на &bdquo;Химко&quot;, могат да се дадат за привличане на инвеститори, които да осигурят възвращаемост около 500 млн. Тя подчерта, че с поддържане на едни предприятия на повърхността, няма как да се създават работни места, нито да се дават по-високи заплати.</p>

Коментари

  • .

    18 Апр 2014 7:01ч.

    Да бе, няма нужда да се съживяват предприятия от икономиката, която съсипахте защото ще се окаже, че можеше още да работят успешно и на печалба. Но какво значение има това пред изгодата от печалбата за своя джоб.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи