Кредиторите на Гърция поемат пряко управлението на икономиката и финансите на страната

Кредиторите на Гърция поемат пряко управлението на икономиката и финансите на страната
Европейските държави кредиторки, отпуснали втория спасителен пакет за Гърция, са поставили десетки изисквания за промени в гръцките данъци, заплати и разходи, които трябва да бъдат изпълнени още до края на месеца, съобщава "Файненшъл Таймс", позовавайки се на документи, с които разполага.
<p>Освен това на Атина е представен списък с допълнителни реформи, които властите трябва да въведат в следващите две години. На практика това означава, че страната е минала на ниво микромениджмънт и кредиторите й взимат решения не за политики, а за съвсем конкретното им приложение.</p> <p>Реформите са изброени в три отделни меморандума с общо 90 страници. В тях е описана цената, която Гърция трябва да плати за кредитите от 130 млрд. евро. Благодарение на тях страната се надява да избегне фалит, който би хвърлил обществото в хаос.</p> <p>Изискванията са всеобхватни &ndash; от рамковите реформи на правораздаването, централизиране на здравното осигуряване, довършването на точен поземлен регистър до съвсем конкретните задачи да се купи нова компютърна система за данъчните, да се промени начинът за изписване на рецепти за лекарства или определяне колко да е минимумът от петролни запаси, поддържани в държавния резерв.</p> <p>Най-наложителните мерки се съдържат в списък от 10 страници, който трябва да се изпълни до следващата сряда. В него има 38 мерки, включващи приемането на закони от парламента, решения на правителството и укази на президента, засягащи всички нива на икономиката &ndash; от разходите за здравеопазване през общинската администрация до събирането на данъците.</p> <p>Само част от тях са факт или в процедура за привършване. В следващите 7 дни трябва да бъдат намалени разходите за лекарства с 1,1 млрд. евро, да се приключат 75 големи одита и 225 ДДС проверки на големите данъкоплатци, както и да се либерализират т.нар. затворени професии като шофьори на таксита и тежкотоварни камиони, аптекари, адвокати, фризьори или екскурзоводи.</p> <p>С ускорено темпо &ndash; до средата на годината &ndash; трябва да се въведат и реформи с дългосрочен ефект, описани с меморандум, изпълващ 49 страници.</p> <p>Много от структурните промени бяха договорени още с първия помощен пакет от 2010 г., но прилагането им бе блокирано от партийни и групови интереси, синдикални протести и дори от някои служители във финансовото министерство в Атина.</p> <p>Мащабът на реформите и темпото, налагано за приемането и прилагането им повдига въпроси дали всъщност кредиторите на Гърция не я тласкат към фалит по-късно тази година. Програмата изглежда обречена на провал, защото много от поставените цели просто не могат да бъдат постигнати, информира "Дневник".</p>

Коментари

  • 99%ю

    24 Фев 2012 18:56ч.

    Така е батка, капитализмът не прощава, като се ебаваш с него

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • до ре ми до ре до

    24 Фев 2012 19:02ч.

    Тази програма изобщо не е обречена на провал! Иска ми се и в България да стане така! Чак тогава може да се оправим. Нашите управници изобщо не знаят как да управляват. Просто в България няма кой да управлява добре. Нека ни управлява ЕС. Ние и без това отдавна сме фалирали.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Г.М.

    24 Фев 2012 22:06ч.

    Е де да бяхме фалирали? Ама не-влачим се едва-едва.Що се отнася до ЕС,те самите са изправени пред фалит и едва ли ще го избегнат.Така че имат сериозна грешка някъде,Гърция е само начало на подхлъзването.Те искат да управляват финансите на Гърция,но самите гърци няма да им го позволят!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • вени

    26 Фев 2012 3:01ч.

    разходите за лекарства да бъдат намалени с 1,1млрд-!?в бг,която е колкото гърция,колко е целият здравен бюджет?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи