Китайските марки завладяват руския пазар

Китайските марки завладяват руския пазар

През първата половина на годината китайските марки смартфони Realme, Vivo, Mi, Tecno, Infinix, iTel и Nokia са лидери по отношение на продажбите в Русия, съобщава Комерсант.

Китайските марки телефони, таблети, лаптопи и домакински уреди започнаха да заместват основните доставчици, които напуснаха страната. Например в сегмента на смартфоните Realme, Vivo, Mi, Tecno, Infinix, iTel и Nokia показаха най-висока динамика на продажбите в бройки през първата половина на годината. Търговците на дребно също започват да разширяват асортимента си с нови марки като Schub Lorenz, Korting, Kimtigo, Akimojeba и други. Експертите смятат, че скоро руският пазар вече ще се състои на 90% от китайски марки.

През първата половина на годината китайските марки смартфони демонстрираха годишен ръст от над 100%. Докато през първата половина на 2021 г. са продадени 498 000 смартфона Realmi, през същия период на 2022 г. вече са продадени около 1,1 милиона. Продажбите на Poco (подмарка на Xiaomi) в бройки са нараснали с 16% на годишна база, докато продажбите на Nokia са се увеличили с над 40%. Делът на Apple е намалял с 14% на годишна база, а този на Samsung - с 15%. През периода в Русия са продадени общо малко над 10 милиона мобилни телефона, което е с 23% по-малко от същия период на миналата година.

Озон потвърждава пред "Комерсант" нарастването на търсенето на нови китайски устройства. Според компанията продажбите на смартфони Tecno са се увеличили повече от 20 пъти през май-юни, на Doogee - пет пъти, а на Digma electronics - почти осем пъти. Yandex Market съобщи, че делът на китайските марки уреди се е удвоил на годишна база през първото тримесечие.

Citilink твърди, че мрежата продължава да разширява продуктовата си гама поради напускането на редица чуждестранни производители. В магазините вече има уреди от Schub Lorenz и Korting, а в близко бъдеще ще се появят марки като Kimtigo, Akimojeba, Domfy и Chuwi. M.Video-Eldorado потвърди, че "предвид променените пазарни условия" потребителите са по-склонни да обръщат внимание на малко познати или нови марки, обикновено китайски, турски или руски производители.

След началото на военните действия в Украйна много чуждестранни производители обявиха, че спират доставките си за Русия, включително Apple, Samsung, Dell и други.

В допълнение към недостига на готови устройства, на пазара има недостиг на резервни части.  В същото време на 28 юни руският президент подписа закон за легализиране на паралелния внос в страната. То позволява официален внос на стоки в Руската федерация без съгласието на притежателя на правото. На 6 май Министерството на промишлеността и търговията одобри списък с такива стоки, който включва смартфони и електроника (Apple, Asus, HP, GoPro, Samsung, Dell, LG, Toshiba), домакински уреди (Electrolux, Dyson, Philips) и т.н.

Доставките на смартфони по модела за паралелен внос вече започнаха. Например в магазините за търговия на дребно с марката на Samsung (управлявани от Inventive Retail Group, IRG) се продават стоки, предназначени за продажба в страните от ЕАИС. Но според източник на "Комерсант" от пазара на електроника паралелният внос няма да може да задоволи целия обем на руския пазар на техника, което, предвид недостига на марки "А" (скъпи модели устройства), ще позволи на китайските доставчици да се наложат в Русия.

Александър Сурков, ръководител на аналитичния център на GS Group, смята, че добре познатите китайски марки в Русия - Xiaomi, Honor и Realme - скоро ще заемат мястото на лидерите, т.е. Apple и Samsung, а новите марки, които се появяват на пазара, ще ги последват.

Експертът смята, че при липсата на други производители, търговските вериги и големите дистрибутори ще бъдат принудени да сключват дългосрочни договори с малко известни китайски компании: "Всъщност китайските марки уреди ще заемат до 90% от целия пазар в Русия, след което ще започнат да създават свои собствени екосистеми, което в крайна сметка ще засили още повече позициите им.

Коментари

  • ЗИП

    04 Юли 2022 11:36ч.

    Началото на края на пиндостания

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    04 Юли 2022 11:39ч.

    Брат,вече ще можем да изписваме директно от братушките китайски вериги за 34- ката

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Конушмаков

    04 Юли 2022 11:42ч.

    Можете да ползвате старите пиндоски телефони за активна защита на башнята на 34-ката

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • четящ

    04 Юли 2022 11:57ч.

    В Чайна таймс пише,че телефоните могат да произвеждат електричество .Получава се 2 в 1 - активна защита и производство на енергия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ангел Марин

    04 Юли 2022 12:09ч.

    34-ката спокойно може да се движи на електричество

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    04 Юли 2022 12:22ч.

    34-ката и екипажа се готвим само за нощни рейдове - може да има облаци,които закриват луната

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдаващ

    04 Юли 2022 12:41ч.

    Можете да ползвате акумулатори от подводница - през деня зарядка, а вечером на разведке разрядка

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Уилт

    04 Юли 2022 13:28ч.

    "За съжаление Русия няма фабрики, които произвеждат всякакъв вид сложна микроелектроника, освен ако това не е направено за военни цели. Въпреки това в магазините все още можете да намерите руски смартфони. Как така? Всъщност само марки са руски, докато производството на устройства се извършва в Китай."

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Н.Н.

    04 Юли 2022 17:50ч.

    Всъщност, всички смартфони се правят в Китай, включително западните марки. Пробвай да намериш смартфон, произведен в САЩ или Европа и ще видиш, че почти е невъзможно да намериш такива.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Уилт

    04 Юли 2022 13:32ч.

    Руска е марката за риболовни пособия Mifine, но всичко се произвежда в Китай. Когато купих спининга разбрах.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Maria Zeller

    04 Юли 2022 14:43ч.

    Да не би Абибаса който носиш да е произведен в Мюнхен?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Красивата Лена Бориславова

    04 Юли 2022 14:31ч.

    Природата (и човешкото общество) не търпи вакуум. Всички дупки се запълват.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • задунайска уфсъ с евразийски манталитет

    04 Юли 2022 14:37ч.

    след 3 поредни проблеми с купени китайски стоки, вече не купуваме такива. Забравих къде видях снимка с предупрежение от руски двор:"злобно куче, вързано е с китайска верига"

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Game Over

    04 Юли 2022 14:41ч.

    Свободният пазар е като естествения подбор. Не може да бягаш срещу тях. Няма причина, абсолютно никаква, да избереш iPhone пред Xiaomi. Лично аз не очаквах южно корейците да са на един акъл със западните зелки, но явно е така. Сега да продават перални и климатици на германците...ааа, грешка, немците нямат ток и пари за такъв лукс.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Всъщност има доста причини.

    05 Юли 2022 9:06ч.

    Както има причина да си хвалиш китайския телефон пред Айфона. По-евтин е.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тук са изредени цяла купчина марки

    05 Юли 2022 9:08ч.

    които да те е срам да споменеш.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи