"Икономист": Евтината слънчева енергия вкарва електрическите мрежи в смъртоносна спирала

"Икономист": Евтината слънчева енергия вкарва електрическите мрежи в смъртоносна спирала

Пакистан и Южна Африка дават лош пример на другите страни

През 1812 г. Фредерик Уинзор, ексцентричен предприемач, изобретява обществените електрически мрежи. Идеята на неговата компания "Gas Light and Coke", е да снабдява жителите на Лондон сток, вместо всяко домакинство да купува своя собствена енергия - торби с въглища, дърва за огрев - енергията да бъде доставяна от един източник. Повече клиенти, с различни модели на търсене, биха позволили електроцентралите да се използват по-ефективно. Това е естествен монопол: мащабът би разпределил цената на газовите доставки, тръбите и цялостната поддръжка на инфраструктурата сред голям брой клиенти, като всеки от тях би плащал по-малко, отколкото поотделно, за да консумира необходимото му количество. Идеята за „енергията като услуга“ се разпространява по целия свят.

Но евтината слънчева енергия сега разрушава този модел. Миналата година Пакистан стана третият най-голям вносител на китайски соларни панели в света. Много от тях бяха предназначени за покривите на търговски и промишлени съоръжения или ферми, за да заменят дизеловите генератори. Пакистан е известен с огромните си цени на енергията, наследство от нерентабилни договори за плащане на капацитета на въглищни централи, най-често построени от Китай. Внедряването на по-евтина и по-чиста слънчева енергия е добре дошла промяна. В същото време обаче тя води до порочен цикъл. Разходите за управление на мрежата и плащането на въглищната енергия се разпределят между по-малко хора, които след това имат повече причини да се откажат, подкопавайки икономиката на цялата мрежа.

В Южна Африка виждаме подобно развитие. „Намаляване на натоварването“ е механизъм на "Eskom", държавна енергийна компания, който прекъсва тока на потребителите, когато няма достатъчно електричество, за да отговори на търсенето. Това доведе до соларен бум, причинявайки финансови проблеми на общинските власти, които са принудени да купуват все по-скъпа енергия от "Eskom", за да я продават на потребителите. До ноември те имаха неплатени сметки от 95 милиарда ранда (5 милиарда долара, или 1,2% от БВП) към фирмата. В Ливан, където държавната енергийна компания ограничи производството на електроенергия до няколко часа на ден през 2019 г., количеството инсталирана слънчева енергия нарасна от 100 на 1300 мегавата за периода 2020- 2023 г. Покривите в по-богатите квартали на Бейрут са покрити с тъмни панели.

Дори в Америка високите цени на енергията и спиранията на тока след природни бедствия убедиха гражданите да излязат от мрежата. Сейед Али Садат и Джошуа Пиърс, и двамата от Западния университет, откриха, че в пет щата комбинацията от слънчеви панели, батерии и дизелови генератори е рентабилна алтернатива на това да се разчита на електропреносната мрежа. А цената на подобна комбинация пада с около 9% годишно, според тях, поради по-евтините батерии и слънчеви панели.

За оптимистите този тренд осъществява визията на зеленото движение от 70-те години на миналия век. Тогава Амори Ловинс, енергиен анализатор, измисли термина „пътят на меката енергия“, за да опише бъдеще, в което енергията ще бъде възобновяема, децентрализирана и в малък мащаб. „Една заможна индустриална икономика би могла да работи изгодно без никакви големи електроцентрали“, пише той. Либертарианците също приветстват тази промяна. Технологичните промени правят пазарите на електроенергия "по-конкурентни“, казва Лин Кислинг от тинк-танка "American Enterprise Institute". Възможността за излизане от мрежата, дори и без да бъде използвана, означава, че естествените монополи са изправени пред голяма заплаха.

Грабеж посред бял ден

И все пак тази промяна има своите недостатъци. Единият от тях е свързан с ефективността. Докато функционира, единица енергия от соларна ферма излиза на една четвърт от цената, която би произвел покривен панел, изчисляват от банка "Lazard". Правят се икономии и от мащаба при монтажа и поддръжката. На всичкото отгоре, много от самостоятелно генерираната енергия в крайна сметка се пропилява.

Освен това първоначалните разходи при напускане на мрежата обикновено го правят възможна опция само за богатите. Тъй като по-богатите пакистанци могат да плащат за собствените си слънчеви системи, по-бедните са принудени да поемат повече от разходите на мрежата или да останат без електричество. В Ливан липсата на регулация превърна страната в „сметище от нискокачествени слънчеви системи и батерии“, каза Джесика Обейд от тинк-танка "Институт за Близкия изток". Малките фирми, които се появяват, за да ги инсталират, фалират и не могат да осигурят поддръжката им.

Политиците се опитват да намерят решения. „Можете да помирите соларните панели с електрическите мрежи", казва Джени Чейс от зследователската фирма "BloombergNEF". Проблемите на Пакистан произтичат от наследената скъпа въглищна енергия и начина, по който клиентите се таксуват: фиксираните разходи, произтичащи от преноса и разпределението, се изплащат чрез почасови цени, които не се променят много в зависимост от търсенето. Към момента малко хора притежават системи за съхранение на енергията, което означава, че те използват мрежата като резервен вариант, вместо да прекъснат връзката напълно. В резултат на това онези, които могат да си позволят соларни системи, могат да се възползват безплатно от собственото си електричество, когато слънцето грее, и да се превключат към мрежата за по-евтина енергия, когато то залезе. Домашните потребители също се радват на „нетно отчитане“, като получават кредит за доставка на електроенергия през деня, когато тя е по-малко ценна. Премахването на подобни стимули би помогнало за намаляване на цените по поддръжка на мрежата по по-справедлив начин.

И все пак най-доброто решение би било енергийните фирми да отговорят на конкуренцията и да се справят сами. В Пакистан те често не успяват да накарат потребителите да плащат сметките си. В Южна Африка, тъй като "Eskom" най-накрая успя да ограничи прекъсванията на тока, соларният бум се забави. Въпреки че децентрализираното производство на енергия може да бъде дестабилизиращо, то пък стимулира доставчиците да подобряват услугата си. Соларните панели на покривите предлагат алтернатива на монопола, който вече не може да бъде наричан естествен.

Източнк: economist.com

Превод за "Гласове": Юлия Семир Ал-Хаким

 

Коментари

  • Ненормална работа

    20 Фев 2025 9:56ч.

    Наследство от либерастическия свят, който си отива.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • пубисност

    20 Фев 2025 10:08ч.

    Ако от това имаше истински обществен кяр, а не само финансова далавера за богоизбраните моше-та, то щеше да бъде въведено масово отдавна, още преди 50 г. При съществуващите енергийни регулации това е паразитната, мутренска част от системата, съществуваща само заради далаверата и източването на общественото в нечии частни джобове.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • What a bunch of bullshit

    20 Фев 2025 10:50ч.

    Соларната (и вятърната също) енергия разкатават майката на мрежата по съвсем чисто технически причини, ама това икономисти трудно биха го разбрали. Включването в мрежата на източници с непостоянен и неконтролируем характер налага покриването им с базови мощности, които диспечерите трябва да регулират, пускат и спират като луди. Колкото до това самостоятална къща да разчита само на соларни панели - при това само за осветление и за електроуреди за развлечение (телевизори, аудиоуредби, компютри и прочее), без отопление и подгряване на вода - няма шанс, без значение от системите за съхранение на енергия - през лятото ще има излишък, а през зимата - недостиг. Та връзка с мрежата си е задължителна.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    20 Фев 2025 13:05ч.

    Връзката с мрежата е не да продаваш ток(макар че кооперативни квартални са добра идея и не сложни за изграждане и поддръжка), а да не черпиш. Особено в жегите. Да не е "остров", нека да е " полуостров". Да не говорим че и няма нужда от литий, има и цинк-железни, оловно-цинково, оловно киселини и куп други евтинджос за буфер. Да не говорим че при локални мрежи минимизираш загуби от пренос, не ти трябва сложна електроника или централно управление.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Някой

    20 Фев 2025 17:34ч.

    Тоя спор го водих преди 10 години, когато все още бях в една фирма правеща перки. Виждах с очите си това, на софтуера за управление на машините. От маркетингова гледна точка видях как минават регулациите и т.н. детайли за една голяма мрежа, субсидирана от Държавата. Накрая махнаха субсидиите и фирмата отече в канала . Например ограничението бе 70 квата на клиент. Съответно се налагаше да се инсталират модули за горене на електроенергията, когато отидеше над това ниво на производство. Имаше цял модул награващ въздуха :-) до 30квата - обикновени "реотани" ;-) . Клиентите бяха доволни, защото си спестяваха сметки от енергото. Това бе единственото което ги мотивираше. И сега част от тия машини работят . Имат поне още 10 години живот, ако не ги отнесе някой ураган ;-) . Точно за къща това работи, защото буфера не е особено голям. За малка ферма или за училище в малък град. Но не и за огромна промишлена инсталация. Там буфера е практически невъзможен. Например за буфер можете да си произвеждате водород и после да си го наливате в резервоара на колата, естествено с водороден двигател ;-) . И т.н. има приложения но са смешно малко на фона на общата консумация на популацията от теравати. На това му викат "майкро-гдрид". Но дори Сименс са до под крушата там ;-) . Конкурента ни бе финансиран от Пентагона ;-) . Така, че нещата са локални. Не можете да обобщавате. Факт е че сега заради дейта центровете купуват цели реактори на АЕЦ, като например три-майл аилънд, Но сървърното натоварване е регулярно. Темата е голяма не става за един пост. Човека с който водих спора е бившия мъж на Ирина Флорин, май преподаваше бизнес и т.н. някъде си. Но той си приказваше неговите си работи и изобщо не слушаше аргументи. Делюзията на не малка част от "ученото" съсловие е просто потресаваща . И това се отнася не само за инженерната "гилдия", за докторското съсловие работата е подобна. За бюрокрацията работата направо е трагедия. Хеле пък за "силовата" администрация ;-) .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • @ Ghost

    20 Фев 2025 17:34ч.

    ъХъ, когато всичко е точно, няма да черпиш, но ще смучеш точно когато мрежата е най-натоварена. Това не облекчава мрежата по никакъв начин. Колкото до батериите от какъвто и да е тип - нито са евтини, нито са надеждни, и още по-малко дълговечни. Литиевите се ползват най-много в такива инсталации, защото позволяват по-голямо ниво на разряд. Я разреди оловно-какъвто искаш акумулатор до 20% няколко пъти и виж после какъв акумулатор ще е. Иначе баба ми преди 50 години все сложна електроника е ползвала в подстанциите и централното управление, и пак някакси всичко си е вървяло с все базовите източници, индустриалните и битовите консуматори. Това е система, която колкото е по-проста, толкова по-добре работи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Иванови

    20 Фев 2025 11:15ч.

    От европа продължават с "въглеродната неутралност" . Няма ли нормални хора да ги нулират и приключат онези лудите в управлението на европа , които са яхнали почти всички страни и ги правят на циганско гето ???

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    20 Фев 2025 11:20ч.

    "Евтината слънчева енергия". Кой казва, че е евтина?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    20 Фев 2025 11:59ч.

    Евтината слънчева енергия не и е мястото(поне в умереният пояс) в мега, супер централизирани корпоративни инсталации върху обработваема земя със субсидии за шепа далавераджии. Панели върху блока, скатния покрив, на стълба за уличното осветление ще разтоварят централната мрежа от разход за климатик или осветление, асансьор(дори хладилник или фризер).Субсидия за инсталацията, не за тока.Но вместо да де централизираме система и разходи концентрирахме простотия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Духчо, баце, невчесани мисли!

    20 Фев 2025 13:37ч.

    Без батерии - ялова работа, мами! Анадънму?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    20 Фев 2025 15:20ч.

    Два китайски панела и обикновен акумулатор покриват нуждите на едно домакинство от осветление, електронни джаджи, прахосмукачка , нормален хладилник и през ден пералня. Кат искаш то плочи ма газ(примерно). Инак за енергия нов ефективно жилище още някой панел и малък климатик баш кога грее най-яко слънцето ще охлажда и без батерия.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • С двата китайски панела

    20 Фев 2025 17:41ч.

    Под 20-30 хиляди лукса осветеност ще можеш само да компенсираш саморазряда на акумулаторите. За генерация ти трябват над 80-90 хиляди. :))) А с обикновен акумулатор ще можеш да изгледаш някоя серия от "Робинята Изаура" на телевизор "Шилялис", не много повече.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пакистан е известен с огромните си цени на енергията

    21 Фев 2025 7:08ч.

    Колко ли са огромни? Дали достигат 30% от българските?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • жорката

    21 Фев 2025 19:09ч.

    Днес мярнах заглавие, че вече произвежат панели, които ... улавят въглеродния диоксид направо от въздуха и го нещо таковали. Та си помислих: защо им трябват панели за улавяне на този "вреден" газ, който е храна за растенията? Просто посади десет дървета вместо да произведеш един въглеродоулавящ панел.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ximi

    23 Фев 2025 14:26ч.

    Всичките тези спорове щяха да имат смисъл ако не беше Китай. Китайците ви разказаха играта. Всичко там отива на ток и все по-голяма част идва от панели, перки и батерии, които стават все по-евтини, първо там.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи