Германия ще даде на Китай дял в най-голямото си пристанище

Германия ще даде на Китай дял в най-голямото си пристанище

Следвайте "Гласове" в Телеграм 

Германското правителство е разрешило на китайската компания "Коско" (Cosco) да придобие 24.9% от пристанището в Хамбург.

Това казват източници на ДПА и "Ройтерс", след като в последните дни от европейски медии станаха известни разногласията в трипартийната коалиция за това трябва ли да се разреши сделката. За компромиса по-рано тази седмица писа и "Зюддойче цайтунг".

Според тази информация обаче делът, който ще може да вземе "Коско" в един от трите терминала на логистичната компания HHLA, е по-малък от първоначално планирания: 35 на сто.

Новината се съобщава седмица преди престояща визита на германския канцлер Олаф Шолц в Пекин.

Социалдемократите на Шолц стояха зад сделката, но не и "Зелените", чийто съпредседател, министъра на икономиката Роберт Хабек, настояваше Берлин да избягва подобни инвестиции в критична инфраструктура, свързани с компании на азиатския гигант. "Шпигел" отбелязва, че Шолц се е придържал към сделката въпреки предупрежденията на общо шест министерства.

Президентът Франк-Валтер Щайнмейер предупреди, че не бива да се стига до твърде голяма зависимост от Китай, срещу сделката се обяви и лидерът на Християндемократическия съюз (ХДС), водещата опозиционна партия, Фридрих Мерц. Сходно предупреждение отправи и ръководителят на външното разузнаване Бруно Кал.

Мерките, взети за постигане на този компромис, според събеседници, свързани с правителството и цитирани от "Шпигел", са да не се дава правото на вето за важни бизнес решения за пристанището. Коско няма да може да назначава членове на управляващия съвет.

За Шолц темата е деликатна, защото той бе кмет на Хамбург в продължение на седем години. Поддръжниците на сделката смятат, че тя ще позволи на пристанището - третото най-натоварено в Европа след Ротердам и Антверпен - да запази конкурентоспособността си, включително защото дял в други ключови пристанища вече е в китайски ръце.

"Коско" в Европа

Китайският гигант, който е собственост на държавата и управлява и четвъртата по големина контейнерна компания в света, вече има дял в осем терминала в Европа. Компанията обещава, че ще направи пристанището в Хамбург - което самата тя ползва - предпочитаната точка за претоварване на стоки в Европа. В момента около 30% от стоките в контейнери, обработвани в Хамбург, или идват от Китай, или биват изпращани там според оператора HHLA.

"Коско" обаче вече има дял в пристанищата на Ротердам, и Антверпен, контролира и това в Пирея. Работи и за разширяването на жп терминал в Дуисбург - където се сливат Рейн и Рур, важна част от инфраструктурата по Новия път на коприната.

За Пекин това и други подобни придобивания в Европа са важни като част от усилията да се овладее жизненоважна инфраструктура за инициативата "Един пояс, един път", свързваща китайските фабрики със западните пазари.

 

Източник: "Дневник"

 

Коментари

  • bodar4uk

    26 Окт 2022 12:26ч.

    Има ли още будали, дето нещо уж им дали, а когато им скимнало, го национализирали, щото били врагове ? За такива няма пътища и пояси, няма международно право, само воденичен камък!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • зевзек

    26 Окт 2022 12:32ч.

    Е, сега ще чакаме САЩ да гръмнат пристанището, както гръмнаха северен поток. трябва само Китай да си вземе тайван, а другаря Си каза, че това е неизбежно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Прасета в космоса

    27 Окт 2022 21:36ч.

    Уж Китай е враг номер едно на най-важната американска колониална територия в Европа, а сега и предоставя ключова инфраструктура. Шизофрения?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи