Доц. Григор Сарийски: Ако заплатата ви не е увеличена с една шеста, значи реално е намаляла

Доц. Григор Сарийски: Ако заплатата ви не е увеличена с една шеста, значи реално е намаляла

Ако искате да живеете по-икономично, трябва да преразгледате менюто си, да уплътните прозорците – за да плащате по-малко за отопление, да пътувате с градския транспорт, а не с автомобила си, да ползвате по-малко готови храни. Това са част от съветите, които даде за слушателите на Радио София икономистът от БАН доц. Григор Сарийски. Той подчерта, че когато пазаруваме с банкова карта, по-лесно харчим парите си, отколкото когато плащаме в брой.

По думите му, дългосрочното планиране е добро, но още по-добре е по-често да сверяваме финансовия си часовник.

„Ако само преди година ви бяха казали, че инфлацията ще изяде една пета от парите ви, нямаше да му повярвате, но това е факт – изтъкна икономистът. - Има периоди, когато прогнозите са по-трудни. Сега например не можем да кажем как ще се развие конфликтът в Украйна, не е ясно кой ще надделее с решенията за таван (ЕС) и под (Кремъл) при цените на руските горива.“

Според доц. Сарийски, в сегашната среда е трудно и да се направят инвестиции, с които да „се спасят“ спестяванията. В момента например, много е трудно да се намери недвижим имот, който да не е надценен.

Според експерта, ако през последната инфлационна година заплатата ви не е увеличена с една шеста, това означава, че реално е намалена. В такъв случай първото нещо, което трябва да направите, е да се пазарите с работодателя си.

Освен това, ако сте планирали дълготрайни активи или ремонти, не отлагайте. Добре е да се замислите за енергийната ефективност на дома.

В дългосрочен план икономистът препоръча като най-добри вложения инвестициите в образованието на децата, като се помисли кои специалности са перспективни.

„На по-малките деца не им давайте пари всеки ден - тогава те сами започват да си правят сметката“, отбеляза Сарийски.

Той подчерта, че към по-далновидното поведение трябва да се причисли и гласуването по време на избори. Да не гласуваме за политици, които са ни разочаровали или са се провалили при управлението на обществени финансови ресурси.

Факт е, че плащаме повече, че българите обедняват – допълни още икономистът. - Хубавото е, че навлизайки в рецесия, икономиката се очиства. И тепърва ще се откриват възможности за инвестиции.

Източник: БНР

Следвайте "Гласове" в Телеграм

 

 

Коментари

  • съждител

    29 Дек 2022 12:57ч.

    Смислени, практични и умни съвети! Поредно чудесно и полезно включване на доц. Сарийски. Предмет на разглеждане е вътрешната икономическа и финансова обстановка в страната, но при добро желание можем да погледнем и по-далеч. Нямаме за цел да спорим и да се вглеждаме в дейтайли. Форумът не е подходящ за тази цел. Всяко домакинство, дори всеки отделен човек има своя "собствена инфлация", но нека приемем думите на Сарийски и да допуснем, че в срани като България окрупнено говорим за 20 %, а за развитите страни да приемем по-скромното от 10 %. Преди отпушването на процеса на инфлацията - обърнете внимание каква дума ползвам, която намеква за наличието на сериозен елемент на принуденост, умишленост, БВП в световен мащаб е бил порядъково 77-78 трлн. щ.д. Пак настоявам, не се вглеждайте прекалено в размера на числата. Дойде инфлацията, започнаха да се прилагат и мерките срещу нея, процесът тече не от месеци, а далеч повече от година. Доколкото във физическо изражение има някакво възстановяване (производство + услуги), можем условно да приемем, че нещата са на предкризисното ниво. Когато и доколкото някой ден получим някакви условно коректни данни за световното бвп за 2022 и 2023 г. (процесът не е лесен), не трябва да се изненадваме, че вероятно става дума за значително над 80 трлн. щ.д. - предполагаемо годишно поне 83-85 трлн. щ.д. Очевидно е, че най-прецаканите в тази ситуация са: 1. Спестителите (говорим за почти всички спестители от в различни инструменти от целия свят) ; 2. получаващите някакви възнаграждения и твърди доходи (групата е доста разнородна); 3. маргиналното социално дъно. Бих предложил да си зададете следните реторични въпроси: Какво точно се случва? Кой печели от тази работа? Кой реално плаща в края на веригата за войната в Украйна? Скъпо ли му излиза плащането?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мери

    29 Дек 2022 13:28ч.

    Доцент Григор Сарийски е невероятен професионалист, няма въпрос за финанси, на който не може да отговори. Много симпатичен и открит човек. Бъдете здрав и много смел, г-н Сарийски!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • следователно,

    29 Дек 2022 14:26ч.

    Изпълнителната власт трябва да се вслуша и в експертното му мнение за включването ни в еврозоната и приемането на еврото!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мери

    29 Дек 2022 13:30ч.

    Малка забележка: Няма да пестя, колкото повече даваш, толкова повече получаваш, стига да е по правия път!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • fad

    29 Дек 2022 14:07ч.

    Високо да ценим българския лев! И категорично да отхвърлим еврото! Това да е пожеланието за 2023 година! Господ е прокудил извращенията от Земята, но сатаната, който се намира в сащ, пак налази целия свят с пропагандата на лъгъбътъ извращенията си! Нека и тях категорично да ги отхвърлим - да си го пожелаем и да го поискаме от антибългарските (американски) представители!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рукола Z

    29 Дек 2022 14:15ч.

    23 мил. евро плащаме на Турция за стимулиране на раждаемостта и... https://rmx.news/france/french-conservatives-outraged-after-eu-provides-e23-million-in-taxpayer-money-for-baby-boosting-programs-in-turkey/

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мери

    29 Дек 2022 14:51ч.

    Чупка на еврото!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Христо

    29 Дек 2022 16:04ч.

    убу де...а работодятеля с кого да се пазари...като нито държавата, нито частните инвесситори не искат да чуят за индексациии....от коего слесва фалити и зверс6о увеличение на безработицата и разходите за социалки...Сарийски може и са е собър учен, но да вземе да си отвори фирма и да назначи 10 човека....и тогава да ръси мозък..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • по голям анализатор

    29 Дек 2022 17:05ч.

    Държавата да премахне или намали вредния данък от 35% върху труда, умело наречен не данък, а 'осигуровки'. Така хората ще имат по-високи доходи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Работодател

    30 Дек 2022 13:07ч.

    Чакам да дойдат да се пазарят за заплати, за да ги уволня веднага! Чудесни съвети г-н Сарийски!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи