Европейските власти се отказват да конфискуват замразени руски суверенни активи, опасявайки се, че това може да наруши международното право, да обезсърчи инвеститорите да се доверят на еврото и да провокира ответни мерки от страна на Русия. Това съобщава "Вашингтон пост", позовавайки се на свои източници, предаде ТАСС.
По думите им, европейските длъжностни лица са недоволни, че Вашингтон настоява за това, което според тях е рискован ход, тъй като повечето от руските активи са в Европа. Руските ответни мерки най-вероятно ще засегнат първо Европа, Азия и Африка, се отбелязва в статията.
Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън се срещна с европейските си колеги тази седмица в кулоарите на пролетната среща на управителните органи на Международния валутен фонд и Световната банка във Вашингтон, надявайки се да намери компромис по въпроса за руските активи. Както отбелязва източникът на изданието, съюзниците и партньорите на САЩ в Европа са съгласни, че Украйна се нуждае от повече помощ, но няма консенсус по конкретни въпроси. „Ние разглеждаме руските суверенни активи като устойчиво средносрочно и дългосрочно решение на проблема с финансирането (на Украйна)“, подчерта източникът на вестника в Министерството на финансите на САЩ. Освен това, продължава изданието, европейските финансови министри се опасяват също, че конфискацията на руски активи може да провокира изтичане на капитали от континента. В тази връзка "Вашингтон пост" подчертава, че „САЩ са изправени пред продължителна борба“ за предоставяне на финансиране на Украйна.
ЕС, Канада, САЩ и Япония замразиха активи на Русия в размер на около 300 милиарда долара след началото на специалната военна операция, посочва ТАСС. От тях около 5-6 милиарда долара се намират в САЩ, а по-голямата част е в Европа, включително в международната платформа Euroclear в Белгия, където се съхраняват 210 милиарда долара.
Европейската комисия по-рано одобри предложение за използване на приходите от блокирани руски средства за оказване на помощ на Киев. Както каза върховният представител на ЕС по външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел, тази инициатива предвижда прехвърляне на 90% от приходите на Руската федерация за закупуване на снаряди за Украйна и прехвърляне на 10% към бюджета на ЕС за последваща подкрепа на Украински военно-промишлен комплекс. Първите удръжки могат да бъдат направени още през юли. Ръководителят на Централната банка на Руската федерация Елвира Набиулина заяви, че ако Западът използва замразени руски активи, Банката на Русия ще предприеме подходящи мерки за защита на своите интереси.
Следвайте "Гласове" в Телеграм