Спадът в бизнес активността в еврозоната все повече се задълбочава

Спадът в бизнес активността в еврозоната все повече се задълбочава

Следвайте "Гласове" в Телеграм

Спадът в бизнес активността в еврозоната се е задълбочил повече от очакваното през юли, след като търсенето в доминираната от услугите индустрия в блок е намаляло, а фабричното производство се е свило с най-бързия темп от началото на пандемията от Covid-19, показа ново проучване.

Общият индекс на мениджърите по поръчките (PMI) на HCOB за еврозоната, събиран от S&P Global и смятан за добър показател за цялостното здраве на икономиката, е спаднал до 8-месечно дъно от 48,9 пункта през юли спрямо 49,9 пункта през юни, съобщава Ройтерс.

Това е под границата от 50 пункта, която разделя растежа от свиването и е под всички очаквания в анкета на Ройтерс, която прогнозира по-лек спад до 49,7 пункта.

Производителите намаляват отново производството си с ускорен темп през юли, а активността в сектора на услугите се разширява, макар че с много по-слаб темп в сравнение с началото на годината“, казва Сайръс де ла Рубия от Hamburg Commercial Bank.

„Икономиката на еврозоната вероятно ще затъне още повече на територията на спад през следващите месеци, докато секторът на услугите започва да губи тяга“, допълва той.

PMI индексът при услугите е спаднал до 51,1 пункта от 52,0 пункта през юни – най-ниското му ниво от януари насам и под прогнозата в анкетата на Ройтерс за ниво от 51,5 пункта.

Задлъжнелите потребители се чувстват затруднени от нарастващите разходи по заемите и цените и затова намаляват разходите си. Индексът на новите бизнес услуги е спаднал под границата от 50 пункта за първи път от седем месеца. През юли той е на ниво от 48,5 пункта спрямо 51,0 пункта през юни.

PMI индексът, обхващащ производствения сектор, е намалял до 42,7 пункта от 43,4 пункта. В проучването на Ройтерс прогнозата е за леко покачване до 43,5 пункта.

Индекс, измерващ продукцията и е част от общия PMI, спада до 42,9 пункта от 44,2 пункта, което е над тригодишно дъно.

Спадът се случва, въпреки че производителите намаляват натрупаната работа и понижават цените си. Заводите се облагодетелстват от резкия спад на производствените разходи поради спадащото търсене на материали и подобреното предлагане. Подиндексът е спаднал до 35,5 пункта от 39,5 пункта, което е най-ниското му ниво от 14 години.

В резултат на данните еврото поевтиня, предизвиквайки сътресение на пазарите в седмица, изпълнена със срещи на централните банки, в която инвеститорите очакват повишения на основните лихви в Европа и в САЩ.

Общоевропейската валута спадна с 0,43% до 1,1076 долара и с 0,6% до 156,7 йени след новината. По-късно еврото се възстанови частично, разменяйки се за 1,1085 долара към 12:30 ч. българско време.

Отделни данни показаха, че британският частен сектор расте с най-слабия си темп от шест месеца през юли, тъй като поръчките за бизнеса стагнират на фона на нарастващите лихвени проценти и все още високата инфлация.

Общият PMI индекс на S&P Global/CIPS показа предварителни стойности от 50,7 пункта, което е понижение спрямо нивото от 52,8 пункта през юни и е най-големият месечен спад от 11 месеца.

Макар и над нивото от 50 пункта, това са най-слабите данни от януари насам. Икономисти, анкетирани от Ройтерс, очакваха спад до 52,4 пункта.

Проучването подсили очакванията за муден растеж на британската икономика, която досега се противопоставя на прогнозите за рецесия през 2023 г., но все още не е усетила пълното въздействие на 13-те последователни увеличения на лихвените проценти от Английската централна банка.

„Повишаването на лихвените проценти и по-високите разходи за живот изглежда оказват все по-голямо влияние върху домакинствата, забавяйки възстановяването след пандемията на разходите за развлекателни дейности“, коментира Крис Уилямсън, главен бизнес икономист в S&P Global.

„В същото време производителите намаляват производството в отговор на тревожно тежкия спад в поръчките както от вътрешните, така и от експортните пазари“, добавя той.

Източник: investor.bg

 

 

 

Коментари

  • Тамааан да влезем в еврозоната и тя ще се разпадне

    24 Юли 2023 18:40ч.

    Май ще ни вземат под носа ролята на разпадач на империи и организации :D

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Куп проценти и засукани думи

    24 Юли 2023 18:43ч.

    За да обяснят неща които всеки вижда при посещение на магазин. Липсват стоки и цените се вдигнаха над 50%, като за някои стоки поскъпването е повече от двойно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Все на рубладжиите

    24 Юли 2023 19:07ч.

    Ви се вдигат цените.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Падат ли, по магазините

    24 Юли 2023 19:22ч.

    как е дефлацията по зоната??

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Значи

    24 Юли 2023 19:33ч.

    Значи имаме нужда от един курс по евроатлантическа математика, където да ни обяснят, че това НЕ Е вдигане на цени: Преди 2 години имам 20 лв и си купувам хляб, сирене, домати, краставици, яйца, че и за мръвка може да остане. Днес имам 20 лв и си купувам бучка сирене. Царят гол ли е или да викаме, че е облечен?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Що бе, евроджендърчета, вие да не би да пазарувате от Луната?

    24 Юли 2023 20:12ч.

    Бацко, жълтопаветниче некъпано, ма не мое да си толкоз проз! Или ... може! Анадънму??

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Вие сте рубладжии,

    24 Юли 2023 21:41ч.

    Щото сте бедни, ако не бяхте нямаше да сте рубладжии.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Соросовите тролове

    24 Юли 2023 22:22ч.

    Не ходят в хипермаркетите. Те се хранят с лайна и затова цените не ги засягат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Спиноза

    24 Юли 2023 19:20ч.

    Гербарите, кирчовци и кокорчовци, разни дементни седесари, ни набутват на потъващия западен титаник, защото милионите и имотите им са там, вие, чий ще го търсите в еврозоната, да съдерат там още една българска кожа ли!? Ако ви е останала!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • бутат ни на заколение

    24 Юли 2023 19:47ч.

    Еврозоната непрекъснато затъва, а слугинажните българомразци от НС и МС ни тикат по всякакъв начин на заколение. Ама като е пълно с тарикати и в НС и в МС от хамерика за България и шорош нпо-та ще е така. Забрана за нпо-активисти в НС, МС и висши властови позиции!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • BiG EU Fart

    25 Юли 2023 3:30ч.

    Т.е. лустрация на крадливата и престъпна мутро-соросоидна сган!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Още санкции на Русия,

    24 Юли 2023 21:59ч.

    моля! Америка може да се поздрави с добрите резултати. Какво тук значат няколко стотин милиарда долара и няколко стотин хиляди човешки живота, когато можеш да бастисаш Европа?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • медиен експерт

    25 Юли 2023 0:30ч.

    Еврорадев на БНБ-то в момента пише книгата "Спасителят в еврозоната - България". Планирана дата за пускане на книжния пазар - 2024 година. За някои читатели от банковите и политическите кръгове ще бъде весело и забавно четиво, а за други истинска трагедия. Но, това е животът. Единственият проблем е, че главният редактор Костадинов настоява книгата да бъде издадена през 2043 година. Очакваме да видим кой кого и кога.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 007

    25 Юли 2023 11:22ч.

    И кво, крадливата хунта на Посолството ни е купило билет за Титаника на потъващата Еврозона?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи