Продават румънски и украински яйца като български и сменят датата на производство

Продават румънски и украински яйца като български и сменят датата на производство

Следвайте "Гласове" в Телеграм

Румънски и украински яйца се продават в кутии с българския трибагреник. Български търговци сменят датите на производство на вносните яйца и ги пускат в търговската мрежа. Замразени цели пилета се внасят у нас, като по документи се водят замразени бутчета, от транжорните излизат като български разфасовки, предупредиха от Асоциацията за промишлено птицевъдство.

Сигнали за тези порочни практики браншът подава от близо година, но до момента проверки по тях почти няма, а ако ги има, са безрезултатни, защото проверяваните са предупредени предварително. Преди дни представители на асоциацията представиха проблемите си пред премиера в оставка Николай Денков и му занесоха кутия с яйца, които незаконно се продават в българската търговска мрежа.

Имаме сериозен проблем вноса на яйца от Украйна и Румъния. Има нелоялни практики, категоричен е председателят на Асоциацията на промишленото птицевъдство Даниел Божанков.

„Български търговци купуват яйцата, преетикетират ги, препакетират ги, слагат нов срок за годност и ги пускат в търговската мрежа“, разказа той.

Особено пътуващите от Украйна яйца могат да влязат на 20-25-и ден у нас, при срок на годност 28 дни, уточни Божанков.

„Предложихме да започнат проверки с БАБХ и НАП. И друг път съм пускал сигнали. Бавно се обработват. Доста често те биват предупредени. Нищо не установява проверката.“

Според него са необходими по-сериозни проверки на разтоварване на цялата стока, „тъй като навътре може да са целите пилета, отвънка да са бутчета“.

„Играта е в по-ниската стойност, на която влиза реално стоката“, подчерта Даниел Божанков.

От Асоциацията на промишленото птицевъдство разполагат с „вторични доказателства, не директни“, каза Даниел Божанков. По думите му, ние си произвеждаме 40% от пилешкото, което се потребява на българския пазар, или около 120 000 тона пилешко месо, а същевременно в магазините се продава основно българско месо.

Източник: БНР

 

 

 

Коментари

  • Маке от Северот

    16 Март 2024 7:51ч.

    Че то в Балканска Татария нещо прозвежда ли се?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    16 Март 2024 9:29ч.

    това е така. Важния въпрос към уплавляващите и техните настойници Е : ЗАЩО всички съседни страни произвежват по-евтино ?!!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЗАЩО всички съседни страни

    16 Март 2024 12:55ч.

    Tи питай първо що изтребиха пилетата и кокошките на хората тук, на няколко пъти, и после що всички останали са по-евтини. За какво ти е да се занимаваш с птицевъдство, след като по чиновнишко усмотрение и заповед отнякъде могат да ти убият бизнеса за ден? Преди нова година имаше и забрана за продажба на яйца по фермерските пазари, защо?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • бай Бай

    19 Март 2024 13:47ч.

    те ти яработи взеха дастават особенно видни по времето на Боко бандюгов!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • баба мара

    16 Март 2024 9:09ч.

    това е практика от години в литовската фирма тмаркет какво мислите че се продава на рафта една цена на касата друга сега се назначават хора на работа от молдова и махалите изобщо веселбата в този магазин е непрекъсната аз влизам от време на време да видя каква е ситуацията и излизам

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Колкото по-бързо бъде смазан този цирей бившата УССР, толкова по-скоро ще престанат да ни тровят с произведени от американците там боклуци

    16 Март 2024 10:12ч.

    България, бившата УССР, изобщо Източна Европа трябва да стане място, където англоезическите изроди губят пари. Много пари и то завинаги.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • БАБХ е най-вредната и корумпирана организация у нас, надминаваща по вредността си дори "Народното" събрание

    16 Март 2024 11:15ч.

    Всеки работил в БАБХ може смело да бъде бесен преди разследване.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ина

    16 Март 2024 20:26ч.

    започват Великите пости, няма да ядем яйца

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Честен частник

    17 Март 2024 14:34ч.

    Има една основна причина вносът да е по-евтин от собственото ни производство - силният лев. Ганьо се радва на достъпни LED-телевизори и електроника и смята, че е станал цял европеец щом може да си позволи екскурзии в чужбина, а реалната икономика, чиято структура напомня тази на страна от третия свят (монокултурно земеделие, минно-добивна промишленост, ишлемета) произвежда все по-малко и все по-скъпо. Левът е фиксиран към еврото, но инфлацията в България от въвеждането на валутния борд изпреварва с десетки пъти инфлацията в Германия, а в последствие и в Еврозоната. Какво означава това напрактика? Че производството на една и съща стока в български левове (производство в страната) е станало по-скъпо, отколкото нейният внос срещу евро или долар. Резултатът е отрицателно външнотърговско салдо, което всяка година е в размер на между 7 и 9% от БВП (а аз мисля, че дори е повече, защото вносът от Източна Азия се обмитява по силно занижени цени, а вносът от Турция и Близкия изток влиза практически безпрепятствено). Пита се в задачата, как плащаме за този внос и защо не се стига до хроничен дефицит в платежния баланс. От една страна ни спасяват дотациите от бюджета на ЕС (прословутите европрограми), от друга - задлъжняваме - държавата и всички ние в лично качество. И не просто задлъжняваме, а здраво задлъжняваме. И евтините LED-телевизори, и екскурзиите в чужбина са за сметка на евтиния кредит, чието предстоящо поскъпване вероятно ще изсмуче като прахосмукачка свободния левов ресурс в страната (плащания по кредитите, репатриране на печалбите), а вероятно ще наложи и девалвация на лева. Но ако излезе някой политик и ви каже, че левът трябва да се девалвира, всички ще му скочите. Рано или късно ще си платите за гяволъка и ще си припомните 90-те години. Дотогава ще се сблъсквате все по-често с подобни аномалии - едни и същи стоки да са по-скъпи в България, отколкото в Румъния и дори в Германия. Защото последните правителства направиха така, че да се радвате на високи номинали (заплати, пенсии), а с тях да купувате все по-малко. По различни оценки левът трябва да се девалвира между 55 и 70%, за да може тенденцията да се обърне. Междувременно вдигнахме МРЗ за 2024 г. с 20% (общо 49% за последните 4 г.), предстои да увеличим и пенсиите с 11%, а БВП е нараснал според официалната статистика с 1,8%, което при изглаждане на данните вероятно ще падне на 1,2 - 1,3% - чисто номинално нарастване). Правете си сметката, какво ви чака. Аз като производител и износител вече съм платил цената - загубени пазари и свито производство. Сега предстои вие да плащате със свито потребление и откровена мизерия. Можете да приемете коментара ми като злобно заяждане. Пазарите могат да са ирационални дълго, но не и безкрайно. Келнерът идва и носи сметката.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • бай Бай

    19 Март 2024 13:47ч.

    Хаххахахах, до къде стигнахме демократично се самоотрепахме!! Спомням си 1988г. Румъния само в Букорещ имаше стока, на всякъде другаде зле! Изнасяхме пилешко къде ли не! Сега внасяме демократично особенно след като Бойко понаписа една камара закончета кое и как неможе да се отглежда при нас!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи