Очаква ни шоколадова криза, цената на какаото скочи с 350% за година

Очаква ни шоколадова криза, цената на какаото скочи с 350% за година

Следвайте "Гласове" в Телеграм

Светът е на прага на шоколадова криза, след като цената на какаото скочи само за година с 350%, алармират във Великобритания. На 31 март цената на тон е била 3175 долара на тон, на 28 март тази - 9766 долара.

През февруари борсовата стойност на тон какаови зърна вече се беше повишила значително и счупи 47-годишен рекорд. Тогава обаче ставаше дума за рекорда от 1977 г. от 5000 долара, който беше преодолян, като цените се покачиха до 5500 хиляди долара за тон. Но измина малко повече от месец и цените се удвоиха.

Дефицитът на какаови зърна в света всъщност продължава вече две години и никой на пазара не очакваше подобряване на ситуацията през 2024 г. Малко хора обаче очакваха, че какаовите зърна ще скочат до небето.

Основният фактор за това състояние на нещата са, първо, метеорологичните условия, от които зависи реколтата, и второ, фактът, че какаовите зърна се произвеждат само на определени места и не могат да се произвеждат в целия свят. Повече от 60% от световното производство на какаови зърна е концентрирано в африканските Кот д'Ивоар и Гана, а други 15% в Южна Америка. Западна Африка беше изправена пред слаба реколта от какао поради лошите метеорологични условия поради Ел Ниньо, което също ускори стареенето на какаовите дървета. През 2024 г. се очакват най-ниските добиви на какаови зърна за последните 17 години в Кот д'Ивоар и за последните 13 години в Гана, очаква Международната организация за какаото.

Според оценките на Bloomberg резервите от какао в Северна Америка са повече от тези в Европа. Страните от ЕС допълнително са поставени в лоша позиция и заради влизащата в сила в края на 2024 година регулация за обезлесяването. Тя забранява на пазара в общността да се появяват стоки, допринесли за изсичането на гори. Какаото е отговорно за 7,5% от приноса на ЕС срещу глобалното обезлесяване, според BloombergNEF.

Експерти предупреждават, че ситуацията вероятно ще продължи да се влошава и през 2025 година. Възможно решение на кризата са Бразилия и Еквадор, където започнаха да садят какаови насаждения. Но докато те започнат да дават продукция, ще минат още няколко години.

Растящите цени на какаото вече принудиха производителите на шоколад да продават по-малки грамажи и да намалят съдържанието на какао в шоколадовите изделия. Към скъпото какао трябва да бъде добавено и какаовото масло, чиято цена също гони рекордни стойности.

Източници: "24 часа", investor.bg, Pogled.info

 

 

 

Коментари

  • Мунчо

    30 Март 2024 22:21ч.

    Това дан и е мъката, друго да няма!!!!!!!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Зоидия Прасе

    30 Март 2024 22:26ч.

    Като няма какао, ще правим шоколад от друга кафява субстанция. Както е казал философът, бъди оптимист, винаги когато плуваш в кафявата маса, вярвай, че това е шоколад.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • thenewone

    30 Март 2024 22:39ч.

    Важното е да няма бананова криза, че жълтопаветниците ще пометнат.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • CMEXXX

    30 Март 2024 23:03ч.

    Не, не - алчността на западняците, които експлоатират местните доведе до това!!!! Кажете го в прав текст, а не че природата пак е виновна за алчнсотта на западняците!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Климбо

    01 Апр 2024 21:24ч.

    Мъкааааа...баба без какао не сЕдаше на маса!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи