Батериите ще поскъпнат заради рекорд в цената на лития

Батериите ще поскъпнат заради рекорд в цената на лития

В края на юли Илон Мъск предпазливо обяви, че цената на материалите за производство на батерии е започнала да спада, въпреки че уточни, че все още не е готов да намали цената на електрическите си автомобили. Нещо повече, някои източници очакват те отново да поскъпнат през септември. Цените на лития, който се използва за производството на батерии, достигнаха нов рекорд вчера.

Както обяснява Business Korea, в края на миналата седмица цената на тон литий се е повишила до 69 259 щ. долара, докато предишният рекорд от 68 822 долара за тон е поставен през април тази година. През юли 2021 г. литият струваше по-малко от 11 652 долара за тон, а другите минерали за батерии бяха значително по-скъпи - 50 500 долара за тон кобалт и 18 082 долара за тон никел. Литият вече е най-скъпият минерал, използван за производството на батерии за автомобили и потребителска електроника.

За щастие съдържанието му акумулаторите не е толкова високо, а за южнокорейските производители ситуацията дори е благоприятна, тъй като използват по-малко литий от китайските си конкуренти. Поради това повишаването на разходите за литий ще има по-малко въздействие върху южнокорейските компании, отколкото върху китайските производители. Според експерти за ръста на цената на лития е повлияло приемането от правителството на САЩ на пакет от закони за регулиране на инфлацията. На първо място, страната ще предоставя субсидии на потребителите за закупуване на електрически превозни средства в продължение на десет години, а повишеното търсене ускори покачването на цената на лития. Освен това доставчиците на литий от „недружелюбни“ държави като Китай не могат да разчитат на субсидии по този пакет, което допълнително намалява предлагането на пазара в САЩ.

Горещините в Съчуан обаче са подкопали способността на местните производители да произвеждат литиев карбонат със стабилни темпове, а по отношение на тази суровина Китай контролира 28 % от световния пазар. Батериите, базирани на железен фосфат, които са в основата на китайското производство, имат по-високо специфично съдържание на литий, докато батериите, базирани на никел, кобалт и манган, съдържат литий само в електролита, а не едновременно в катода и електролита, както е при железния фосфат.

Докато през март тази година разликата в цените на батериите LFP и NCM със същия капацитет достигаше 26%, сега тя е спаднала до 11%, главно поради нарастващите разходи за литий. Илон Мъск неведнъж е призовавал компаниите от различни области да се насочат към добив на литиеви съединения, тъй като милиардерът сравнява този бизнес по рентабилност с отсичането на монети. Проблемът във веригата за доставки не е липсата на достатъчно запаси от литий на планетата, а ограниченият капацитет за добив и преработка.

Коментари

  • Сигналиста

    29 Авг 2022 20:32ч.

    Много е либерал-коректно да твърдиш, че при мръсните производства на кобалт, никел, манган се били получавали "минерали". Хималайска розова сол, направо.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • rusnak

    29 Авг 2022 22:40ч.

    Западащите обратно при първобитните.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тарильома

    31 Авг 2022 17:44ч.

    Кобалтът, никелът и литият не са минерали. Има минерали с метално съдържание, но те са само ресурс за производството на метали. Отрицателното екологично въздействие при производството и на трите метала започва от момента на добиването на съответните руди, продължава през металургичните процеси и не приключва с влагането им в батериите.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи