Apple, Google и други големи компании преместват производството си от Китай

Apple, Google и други големи компании преместват производството си от Китай

До представянето на новите смартфони на Apple и Google остава все по-малко време. Една от основните промени в новите продукти, която ще остане незабелязана от много потребители, е, че не всички те ще се произвеждат в Китай, както беше до сега Факт е, че Apple, Google и други компании постепенно преместват производствените си мощности от Китай в съседни държави.

Част от новите iPhone-и ще се произвеждат в Индия, а някои от новите смартфони Pixel ще се произвеждат във Виетнам. Тенденцията за преместване на производствения капацитет от Китай е в резултат от геополитическото напрежение и смущенията във веригата за доставки, които възникват от време на време поради пандемията от коронавирус и политиката на Китай за масови затваряния поради това.

Китай от години е най-големият производител на високотехнологична електроника. Въпреки това американските фирми виждат определени рискове, произтичащи от нарастващото напрежение между САЩ и Китай през последните години. Търговската война, започнала по времето, в което Доналд Тръмп беше президент на САЩ, и изострянето на ситуацията около Тайван могат да въвлекат ИТ гигантите в конфликта.

 

Поради тази причина големите компании постепенно преместват част от производствените си мощности от страната в съседни държави. Това се отнася не само за смартфоните, но и за други устройства от различни категории. Например Apple произвежда някои iPad-и, а Microsoft - някои конзоли Xbox във Виетнам; Amazon произвежда някои устройства Fire TV в Индия. Допреди няколко години всички тези продукти се произвеждаха единствено и само в Китай.

Тази седмица стана ясно, че производствената активност в китайските заводи е намаляла за втори пореден месец. "Производствената империя е разклатена. Все повече компании ще изнасят производството си и ще търсят алтернативи", казва Лиор Сузан, основател на инвестиционната компания Eclipse Venture Capital.

Проблемите във веригата за доставки оказват влияние върху много азиатски държави. Във Виетнам това е допринесло за увеличаване на стойността на индустриалните площи, в Малайзия - за ръст на производството, а в Индия - за нарастване на търсенето на нископлатени работници. Според някои експерти много компании обмислят преместването на производството си от Китай, дори ако все още не са предприели действия в тази посока.

Когато първата епидемия от коронавирус в началото на 2020 г. спря работата на фабриките в страната, плановете за продажби на много компании бяха нарушени, включително на Apple, която трябваше да намали прогнозата си за тримесечните продажби. В резултат на това ИТ гигантът започна да търси алтернативни производствени мощности, за да избегне подобни ситуации в бъдеще.

 

Виетнам, където Apple произвежда слушалките си AirPods от 2020 г. насам, се превърна в една от държавите, които компанията разглежда като алтернатива на Китай. Оттогава Apple започна производството на смарт часовници и таблети iPad във Виетнам. Според различни източници 200-те най-големи доставчици на Apple имат производствени мощности във Виетнам, докато само 155 доставчици използват фабрики в Китай.

Отбелязва се, че Apple ще започне да произвежда някои от най-новите iPhone 14 в Индия за първи път тази година. Макар че по-голямата част от новите смартфони на компанията все още ще се произвеждат в Китай, ИТ гигантът ще премести част от производствения си капацитет с цел оценка на бъдещите перспективи.

Според източник Foxconn, който е най-големият производител на устройства на Apple, наскоро е подписал споразумение за разширяване на производствения капацитет във Виетнам чрез изграждане на завод на стойност 300 млн. долара, който ще създаде около 30 000 работни места. Съобщава се също така, че Foxconn вече е инвестирал 1,5 млрд. долара за развитие на бизнеса си във Виетнам.

На този фон Google също беше принуден да търси алтернативи на Китай. Съобщава се, че тази година компанията ще премести част от производството на новите си смартфони Pixel във Виетнам. Отбелязва се, че до половината от смартфоните Pixel ще се произвеждат във Виетнам през следващата година.

През последните две десетилетия технологичната индустрия разви широка мрежа от доставчици, които доставят различни компоненти и оборудване за производството на крайните продукти. Концентрирането на доставчиците в близост до производството намалява разходите за доставка, опростява логистиката и улеснява поддръжката. Това означава, че за ИТ гигантите няма да е лесно да се освободят напълно от китайските производствени мощности. Или поне не за кратко време.

Коментари

  • караДжамбаз

    02 Sep 2022 21:30ч.

    И ние от Татарли и от Факултето искаме производство на Apple и Google!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • От пръдня – боя

    02 Sep 2022 22:16ч.

    Какво произвежда Google?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Лъчо

    02 Sep 2022 23:28ч.

    Произвежда телефони. Аз лично ползвам Пиксел телефон.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Читател

    03 Sep 2022 0:26ч.

    И аз. Произведен е от HTC, емблемата е от Гугъл.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • А боята за емблемата

    03 Sep 2022 1:03ч.

    от какво е произведена?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • А боята за емблемата 03 Sep 2022 1:03ч. от какво е произведена?

    03 Sep 2022 7:10ч.

    От руски суровини.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи