Световната банка: България се управлява все по-зле

Световната банка: България се управлява все по-зле
България получава категорично слаба оценка за ефективността на държавното управление. До този извод стига новият доклад на Световната банка, който изследва качеството на държавното управление в общо 212 страни. Докладът на Световната банка проучва управленските практики в 212 държави и територии и е най-обхватното изследване от този род. То измерва качеството на държавното управление по 6 показателя, които отчитат например контрола върху корупцията, ефективността на правителството и политическата стабилност. Проучването покрива период от над 10 години.
<p><strong>В доклада на Световната банка България получава оценки, които я поставят в групата на държави от Източна Европа, които не са членки на ЕС.</strong> Постиженията на България са на светлинни години разстояние от тези на западноевропейските държави. България изостава значително и в сравнение с повечето източноевропейски страни. В сходно положение е и Румъния.</p> <p><strong>Данните в доклада показват, че ефективността на държавното управление в България почти не е помръднала от 1998 година насам.</strong> Нещо повече: нещата дори вървят към влошаване, което се доказва от факта, че през 2008 година работата на правителството е достигнала най-ниската си точка по отношение на ефективността. По този показател България и Румъния се нареждат сред държавите в Източна Европа, които не са членки на ЕС.</p> <p><strong>Подобни са оценките за България по справяне с корупцията.</strong> Контролът върху корупционните практики е бил през 2008 година само малко по-добър в сравнение с 1998. Най-добър контрол е имало през 2003 година. Оттогава насам обаче тенденцията е към трайно влошаване. <strong>По този показател оценките за България са сходни с тези за Черна гора, Босна, Албания и Косово.</strong> Според заключенията на Световната банка най-малко корупция в Източна Европа има в Словения и Естония, най-много - в Русия, Украйна и Беларус.</p> <p><strong>България няма добри резултати и по критерия &bdquo;политическа стабилност&rdquo;.</strong> Световната банка стига до извода, че сред страните в ЕС най-нестабилни в това отношение са България, Румъния и Гърция. Хърватия заема по-предна позиция, а най-стабилна в Източна Европа е Словения. На обратния полюс са Косово и Турция.</p> <p><strong>По критерия &bdquo;върховенство на закона&rdquo; България се нарежда след Черна гора</strong> и отново е много назад в списъка на източноевропейските държави. Напредъкът по този показател е минимален. Същото важи и за останалите критерии, които са &bdquo;чуваемост на гражданите&rdquo;, &bdquo;отчетност на управлението&rdquo; и &bdquo;качество на законодателството&rdquo;. По последния показател България е отбелязала най-голям напредък. Въпреки това оценките й са много по-лоши от тези на повечето централно- и източноевропейски страни - членки на ЕС.</p> <p>&nbsp;</p>

Коментари

  • я костовистите от Световната банка...

    01 Юли 2009 21:49ч.

    ...какви са ги написали ???

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • sandeto1

    02 Юли 2009 17:56ч.

    Pipalata na Kostov sa navsiakade.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ева

    02 Юли 2009 19:00ч.

    В българската администрация няма никаква идея за добро управление, а и ISOO като въвеждаме го правим само за деловодството. Имайки предвид колко се е увеличила администрацията от 1998г., съвсем логично е нараснал и хаоса, така че не надценявайте ролята на този нещастен човечец Иван Костов.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи