Енергийната криза в Европа принуждава Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН) да изготви спешни графици за спиране на редица експерименти. Съобщава се, че плановете за спиране на редица спомагателни ускорители ще бъдат предадени на страните донори на ЦЕРН през септември. Пакетът от мерки обещава да спаси от разваляне най-ценния инструмент на организацията - Големия адронен колайдер. Няма планове за спирането на съоръжението.
През пролетта на тази година LHC завърши още един етап от модернизацията си и влезе в третия работен цикъл (Run3) с рекордната мощност на сблъсъка на протони от 13,6 TeV. Това ниво обещава да удвои скоростта на изследванията, тъй като интензивността на сблъсъците ще се увеличи, а това ще доведе до удвояване на броя на регистрираните събития. В същото време ЦЕРН реши да не удължава сътрудничеството си с руски и беларуски учени след изтичането на предишното споразумение, което изтича през лятото и есента на 2024 г. Геополитическата криза в Украйна обаче ще има последици и за европейските изследователи и учените от други страни.
В интервю за "Уолстрийт джърнъл" Серж Клоде, ръководител на Комисията за управление на енергията в ЦЕРН, заяви: "Наистина сме загрижени за стабилността на енергийната система, затова правим всичко възможно, за да предотвратим прекъсвания на електрозахранването в нашия регион."
В пиковите часове потреблението на ЦЕРН с всички негови инсталации възлиза на 200 MW. Това е около 30 % от потреблението на Женева. Наредено е потреблението на електроенергия в региона да бъде намалено с поне 15 %, което засяга и CERN. Няма да се наложи LHC да бъде спрян, но някои от ускорителите в комплекса ще трябва да преминат към гъвкав работен график или планирани прекъсвания. За тази цел ЦЕРН иска от доставчика на енергия, френската компания EDF SA, да уведоми за необходимостта от намаляване на потреблението с еднодневно предизвестие.
Предварителното изключване на големите енергийни консуматори в ЦЕРН ще позволи на LHC, чиято стойност е 4,4 млрд. долара да бъде защитен от аварийни изключвания и няма да се наложи да се спират експериментите с него, въпреки че изключването на редица спомагателни ускорители може да окаже влияние върху научния график. Изключването на други ускорители в комплекса на ЦЕРН се очаква да намали потреблението на енергия с 25%.