Световен център за изкуствен интелект и информатика започва работа в София

Световен център за изкуствен интелект и информатика започва работа в София
Инвестицията от 200 милиона лева идва от Google, DeepMind, Amazon Web Services, българското правителство и бизнес

Технологичните гиганти Google, DeepMind, Amazon Web Services и български IT лидери, начело със SiteGround, правят безпрецедентна инвестиция в първия по рода си център в Източна Европа, наречен INSAIT (институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии).

INSAIT има амбицията и потенциала да се установи като един от водещите изследователски и образователни центрове в света, предоставяйки за първи път условия на работа, съпоставими с тези в западни университети. Той е създаден в партньорство с два от водещите технологични университети в света - швейцарските политехники ETH Zurich и EPFL, чрез международно споразумение, ратифицирано от Народното събрание. Институтът е структуриран като специално звено към Софийския университет “Св. Климент Охридски”, а световно известни учени от САЩ, Израел, и Швейцария ръководят и съветват центъра според най-добрите практики.

INSAIT е финансиран от българското правителство с близо 170 милиона лева за период от 10 години. Водещите технологични компании Google, DeepMind и Amazon Web Services разпознават значимостта на INSAIT за развитието на научните изследвания и иновации в Източна Европа и за първи път подпомагат подобен проект в региона с над 12 милиона лева - Google и DeepMind ще финансират INSAIT с близо 6 милиона лева през следващите три години, a Amazon Web Services с близо 7 милиона лева.

Безпрецедентна подкрепа от българския технологичен сектор

Визията на INSAIT получава пълна подкрепа от технологичния сектор в България. Към момента институтът е привлякъл финансиране в размер на 12 милиона лева от SiteGround, един от лидерите на международния уеб хостинг пазар със седалище в България, и 1,3 милиона лева от други известни технологични предприемачи и инвеститори, сред които Васил Терзиев, Богомил Балкански, Иван Осмак, Атанас Симеонов, Неделчо Спасов, Станимир Василев, Светозар Георгиев, Христо Христов, Любомир Минчев, Иво Евгениев.

Мисията на INSAIT е да превърне България в световна дестинация за изследвания и иновации, а така също и в център на нова екосистема с пряко въздействие върху развитието на страната. Това е повратна точка в усилията за създаване на високотехнологична и конкурентна икономика, базирана на продукти с висока добавена стойност и интелектуална собственост, и за преодоляването на негативни тенденции като обезлюдяване и т. нар. изтичане на мозъци.

 

Архитект на INSAIT е проф. Мартин Вечев от ETH Zurich, един от водещите учени в света на компютърните науки и изкуствения интелект

Проф. Вечев е носител на множество международни награди, включително на наградата “Джон Атанасов” за постижения в областта на компютърните и информационните технологии (2009). Той е единственият българин носител на две престижни награди на Европейския съвет за научни изследвания (3 милиона лева през 2016 г. и 4 милиона лева през 2021 г.). Проф. Вечев е също предприемач и основател на три успешни високотехнологични стартъпа, известни в международен мащаб. Изпълнителен директор на института е инженер Борислав Петров, технологичен предприемач, развил успешна кариера в Германия и Швейцария и завърнал се в България.

„Научноизследователската и образователна дейност на световно ниво е в основата както на всяка стабилна и конкурентна икономика, така и на технологичния прогрес. Чрез този институт България става пионер в Източна Европа. Наша приоритетна цел е да съживим и трансформираме България. Подобно на други западни институти, INSAIT има потенциал да окаже сериозно влияние не само върху развитието на икономиката, социалната политика и образованието в България, но и върху ролята и авторитета на страната“, сподели проф. Вечев.

Коментари

  • Безпрецедентна подкрепа от българския технологичен сектор

    11 Апр 2022 15:09ч.

    Е, има си хас... От 170.000.000,00 лева все нещо ще капне в българския технологичен сектор, който интересно каква технология е разработил последните 30-на години и писането на кодове на ишлеме е развойна технология?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Технократичното общество

    11 Апр 2022 20:07ч.

    Глобалистите си дават сметка за природния талант на нашите програмисти. След изтичането на инженерите и лекарите ни на Запад, сега са решили да ни пуснат малко "гювеч" на местна почва, за си спестят западнярски заплати. А най-кадърните все пак ще си ги изтеглят оттатък, в 'дъщерни' фирми, чрез обичайните "предложения на които не могат да откажат"...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Doksan Dokuz

    11 Апр 2022 15:15ч.

    Никакви милиони отникъде няма да има, нито център, още повече световен. Кирчовците, този път в лицето на тандема Паскалев-Вечев, ще откраднат поредните няколко милиончета и за „инициативата“ ще бъде забравено още след няколко месеца.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Безпрецедентна подкрепа от българския технологичен сектор

    11 Апр 2022 15:20ч.

    На предвиден харч в размер на 200 милиона, участието на бедната ни държавица е за 170 милиона, а "безпрецедентната" подкрепа на световния и български технологичен сектор са цели 30 милиона. Смях, смях през сълзи. Вложилите /я вложат, я не/ 30 милиона ще участват в подялбата на 170 милиона: норма на печалба 5,5 ПЪТИ. Къде е мястото на Виолетка и Дани в играта?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • "Никакви милиони отникъде няма да има, нито център, още повече световен. Кирчовците, този път в лицето на тандема Паскалев-Вечев, ще откраднат поредните няколко милиончета и за „инициативата“ ще бъде забравено още след няколко месеца."

    11 Апр 2022 15:32ч.

    Ммм, даааа… С батериите се за закучиха нещата, сега ще се пробва с ИИ ли?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • в. Гласове: "INSAIT е финансиран от българското правителство с близо 170 милиона лева за период от 10 години."

    11 Апр 2022 15:43ч.

    в. Гласове: "Агенцията за инвестиции с нов директор, досегашният Стамен Янев става съветник на Даниел Лорер". Съвпадение?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Явно мадам Бъчварова

    11 Апр 2022 20:09ч.

    не е в състояние да осъществи надеждна 'топла връзка'...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Боже мили,

    11 Апр 2022 17:13ч.

    Това е една от най-страшните новини! Ние се притеснявахме чe NOVA (ЦРУ) TV на Генерал Дейвид Петреъс, обсеби нашите tv зомбита, а сега се настаняват и гугъл!!! AI... Знаете ли че, цялата ви Search-history ПРИНАДЛЕЖИ на Google, и на Faceberg? Отдавна нашите университети се радват гордеят, че работят по т.н. "Internet of Things"... Бедна ние фантазията...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ама така е, като на всичко се гледа като на (отлична) ЧУЖДА инвестиция

    11 Апр 2022 17:24ч.

    32 години системна мизерия (де факто "глад, бой и стригане"), и сме готови да приемем не само Координационния Център на нато, но и тази подслушвателна централа! Точно с тънък психоанализ ни завладя Империята на Сорос преди 32 години, а сега Д. Л. е поставен там за да поемат и талантливите ни програмисти в техните АI разработки...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Няма надежда

    11 Апр 2022 17:29ч.

    Последният Политически Проект ни обвързва с най-вредните за нормалния живот структури. Само прочетете имената на инвеститорите: Google, DeepMind, Amazon Web Services... Амазон е световна анаконда, който задушава наред дребния и среден бизнес по цял свят...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Все пак....

    11 Апр 2022 18:59ч.

    Дано и ЕТХ Цюрих да не се превърне в мръсна дума като "харвардските" курсове!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Все пак трябва да сме оптимисти - има нещо добро

    11 Апр 2022 20:12ч.

    Нашите кадърни деца ще се научат да правят по-интересни неща, (дано да не ги заставят да работят само на ишлеме), и после могат да си отворят техни фирми, които не е задължително кого ще обслужват... Може пък да обслужват наши интерси...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Естествен интелект

    11 Апр 2022 22:42ч.

    Вече няма ли?? Що ти трябва изкуствен? То доматите, краставиците и хуя вече са изкуствени. Що трябва и интелекта да даде фира??

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи