Страхът, че устройствата ни подслушват, получи още едно официално потвърждение

Страхът, че устройствата ни подслушват, получи още едно официално потвърждение

Следвайте "Гласове" в Телеграм

Да, нашите телефони ни слушат. Но те не са единствените. Правят го и компаниите, които използват разговорите ни, за да ни показват персонализирани реклами. Това се потвърждава от ново разследване. 

На всички ни се е случвало да си говорим с някого за нещо и малко след това да видим реклами свързани с него. В миналото големите технологични компании винаги са отхвърляли това като доказателство за възможностите да ни проследяват.

Ако използвате Siri, Alexa, Cortana или други асистенти, които се активират с глас, може да сте сигурни, че устройството има възможност да ви подслушва. И го прави. Просто, защото асистентите трябва да се ослушват за ключовата дума, която ги кара да се активират. Трябва да ясно, че компаниите, които стоят зад гласовите асистенти, не използват информацията по този начин. А ако това не е така, то е изрично посочено в условията им за ползване.

Но идеята, че някой друг също може да подслушва разговорите ви, е нормално да ви притеснява. И изглежда, че точно това предлага на клиентите си една американска медийна фирма.

Разследване на 404 Media установи, че дъщерно дружество на Cox Media Group предлага продукт, известен като Active Listening (Активно слушане). Твърди се, че може да идентифицира клиенти „въз основа на случайни разговори в реално време“. 

Компанията обяснява, че постига това чрез изкуствен интелект.

Нарастващата възможност за достъп до данни от микрофони на устройства като смартфони и таблети позволява на нашия технологичен партньор да обобщава и анализира гласови данни.

Cox Media Group е щатска компания, известна с това, че притежава редица телевизии и радиостанции.

Доводът им е, че за компаниите би било много полезно, ако могат да се насочат към потенциални клиенти, които вече активно обсъждат нуждата от определени продукти. От CMG Local Solutions обясняват, че възвръщаемостта е впечатляваща.

На страница, която вече е пренасочена към началната страница на сайта, компанията пише: 

"Active Listening от CMG вече може да използва гласови данни, за да насочи рекламата ви към ТОЧНО тези хора, които търсите. Не чакайте, а ни се обадете още днес!"

Там се намира и друг интересен текст: „Това е вярно. Вашите устройства ви слушат.”

Според CMG Local Solutions софтуерът е чувствителен към географските условия. Позволява на клиентите да посочат конкретна територия, от която да използват данни от подслушването.

Активното слушане анализира чутото чрез изкуствен интелект, за да се открият подходящи разговори чрез смартфони, смарт телевизори и други устройства.

Примери за „подходящи разговори“ са такива,  в които се споменават неща като:
"Този миниван би бил идеален за нас."
"Трябва да започнем да планираме пенсионирането си."
"Имам мухъл на тавана си. "
"Трябва ни по-добра лихва за ипотеката. "

След като потенциалните клиенти бъдат идентифицирани чрез техните разговори, CMG Local Solutions може да предоставя персонализирани реклами. Чрез стрийминг, телевизия, аудио, YouTube, дисплейна реклама и реклама в търсачките.

За сега няма прекалено много информация за това как работи софтуерът. По-строгите правила за защита на личните данни в ЕС означават, че той може никога да не бъде внедрен на континента. Все пак трябва да следим развитието и да го имаме предвид като явление. 

Източник: kaldata.com

 

 

 

Коментари

  • световната конспирация

    18 Дек 2023 12:58ч.

    Не може да бъде, това е конспирация и подобни опасни хипотези трябва да се забранят от фашингтонското МиниСерство на истината!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ползвайте руски мобилни телефони

    18 Дек 2023 14:00ч.

    Те имат копче с което се изключват камерата и микрофона. Невъзможно е да бъдат задействани без да знаете.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Читател

    24 Дек 2023 14:35ч.

    Yotaphone ли ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Затова:

    18 Дек 2023 16:01ч.

    Телефони: ако такъв с копчета не ви е достатъчен, само Pixel с Graphene или Calyx, в краен случай Huawеi с нищо гугълско. За играчките на Епъл въобще не говорим. Защо, по дяволите, ми е необходим google или apple акаунт, за да пусна скапан телефон?!?! Телевизори - s.m.a.r.t. само ако няма нормален (за съжаление все по-рядко срещани), ако е smart, достъп само до локалната мрежа вкъщи и телевизия през допълнително устройство (такива, базирани на raspberry pi имат възможност за добър контрол). Ако му пуснете интернет, лошо - всичко изтича навън, дори да е на standby. Споделени в мрежата локални папки, звук, вече при по-модерните и нещо като видео. И защо е необходим микрофон в дистанционното на телевизора?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • qqq

    20 Дек 2023 16:35ч.

    Само дето под 10% са технологично грамотни, а от тях сигурно 10% ще си направят труда да я свършат тази работа.. Ама всеки ще си плаща цената за мързела и глупостта.. Иначе съм напълно съгласен.. А иначе преди малко си играх да оправям във вайбера настройките за поверителност и ми отне 10мин да цъкам за всяка отделна фирма за реклама, с която viber работи и споделя данни.. няма бутон за всички едновременно. Пък за тези, които си мисля, че тела с копчета е по-добре, много се лъжат.. Всичко минава само през мрежите на оператора и трябва да се молят, че оператора им няма да пуска софтуери да слухти и анализира. А дано , ма на дали..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • затова ползвайте

    19 Дек 2023 11:56ч.

    Хуауей

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи