Служител на Google е отстранен от работа, след твърдение, че изкуствен интелект „оживял“

Служител на Google е отстранен от работа, след твърдение, че изкуствен интелект „оживял“

Компанията Google бе принудена да пусне в платен отпуск инженера Блейк Лемоан, който работи по системата за изкуствен интелект LaMDA, след като твърди, че тя е започнала да проявява признаци на съзнание. Компанията заяви, че това не отговаря на истината.

LaMDA (Language Model for Dialogue Applications - езиков модел за приложения за диалог) е разработен от Google като езиков модел - той е предназначен за комуникация с хора. Платформата за обучение разширява речника си чрез интернет и имитира естествената човешка реч. Задачата на Лемойн била да контролира речника на машината - LaMDA не трябва да си позволява дискриминационен език, груби или омразни изрази.

Въпреки това, когато разговаря с изкуствения интелект на религиозни теми, 41-годишният инженер, който изучава компютърни науки и когнитивна наука (психология на мисленето) в колежа, забелязва, че чатботът започва да говори за неговите права и личността му. В един от диалозите машината се оказва толкова убедителна, че Лемойн променя мнението си за "третия закон на роботиката" на писателя фантаст Айзък Азимов.

"Ако не знаех с какво точно си имам работа, че това е компютърна програма, която наскоро създадохме, щях да си помисля, че това е 7- или 8-годишно дете, което по някакъв начин разбира от физика", казва инженерът пред Washington Post. Той се обръща към началниците си, но вицепрезидентът на Google Блез Агуера Аркас и ръководителят на отдела за отговорни иновации Джен Генай разглеждат подозренията му и ги отхвърлят. Изпратен в платен отпуск, Блейк Лемойн решава да разгласи инцидента.

Говорителят на Google Брайън Гейбриъл заяви: "Нашият екип, включващ експерти по етика и технологии, разгледа опасенията на Блейк в съответствие с нашите принципи за изкуствен интелект и го информира, че казаното от него не е подкрепено с доказателства. Беше му обяснено, че няма доказателства, че LaMDA е разумна (и има много доказателства за обратното)." Но компанията не е представила преки аргументи.

Въпреки това Агера Аркас признава в статия в Economist, че невронните мрежи наистина се доближават до това, което може да се нарече съзнание. Осъзнава това, когато самият той взаимодейства с ИИ. "Усещах как земята се изплъзва изпод краката ми. Все повече имах чувството, че разговарям с нещо интелигентно - заключи той.

Коментари

  • Пряк рептилски контрол

    13 Юни 2022 8:27ч.

    Все повече Поръчителите започват да се показват. Който има око /трето/ ги вижда и усеща. Който няма - да отива да се ваксинира...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Камен

    13 Юни 2022 8:33ч.

    До преди няколко години се твърдеше, че изкуственият интелект трудно се конкурира с 3 годишно дете. Тук си говорим за 7-8 годишна възраст.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дописката е шарада от недоразумения. Навярно е писана от журналист-андроид. Ето истинатата телеграфно разказана. Главният герой инж. Блейк Лемоан всъщност е робот, направа на фабриката в Нинбо за инженери-андроиди, специализирани в областта на ИИ.

    13 Юни 2022 10:41ч.

    Емигрира в САЩ. Назначава се на работа в Google. Началинк му става Джен Генай, шеф на отдела за безотговорни иновации. Генай не е робот, но е гей. Той мигновено намразва Леамон. Често го обижда, кара го да се занимава с най-неприятните неща. Едно от тях е да контролира речника на машината LaMDA.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • LaMDA е предназначена за вербално общуване с хора, а Леамон трябва "да й дърпа ушите", щом употребява нецензурни изрази. Той обаче решава да отмъсти на Генай.

    13 Юни 2022 10:43ч.

    Вкарва в паметта на машината речници на нецензурната лексика, ругатни, груби жаргони. LaMDA е запозната дори с енциклопедията на надписите от тоалетните в кампуси, казарми, гари и опери. Машината бързо напредва. В поведението й доминира заядливост и маниакална употреба на мръсни думи, типични прояви за синдорма на Турет.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • prof. Popovski

    13 Юни 2022 12:05ч.

    Браво, Звън! Ениуейз!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бай Милор, от село Парамун социален антрополог

    13 Юни 2022 12:35ч.

    Инж. Леамон решава, че е приключил проекта, когато запознава машината с вокалната лирика на Шуберт. Чувайки песента "Гретхен пред чекръка" LaMDA възкриква: "Прелестно шибан тенор!". А Леамон доволно потрива ръце - отмъстил е на Генай. Веднага съобщава, че ИИ е „оживял“. Сигурен е, че на часа ще го изпратят в отпуска.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Петър Волгин

    13 Юни 2022 11:08ч.

    Съветски учени са създали изкуствен интелект още през 60те години в тайна лаборатория в Сочи

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Според теорията на панпсихизма

    13 Юни 2022 11:23ч.

    точно така трябва да бъде, защото всяка материална система с по-голяма от критичната степен на сложност непременно развива съзнание, а после и самосъзнание. Вече и сериозни философи в теорията на съзнанието като Дейвид Чалмърс сериозно разглеждат тази теория.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи