Автор: Обективно
Правителството на Норвегия представи проект за инжектиране и съхраняване на въглероден диоксид (СО2) под морското дъно, като заяви, че Северно море скоро може да се превърне в „централен лагер за съхранение“ на въглероден диоксид за цяла Европа като част от плана за борба с климатичните промени.
Т.нар. улавяне и съхранение на въглерод (CCS – Carbon Capture and Storage) се отнася до набор от технологии, които се стремят да уловят въглерод от дейности с високи емисии, да го транспортират до място за съхранение и да го заключат за неопределено време под морското дъно.
Проектът за съхранение на въглероден диоксид в Северно море, източник: Northern Lights
Критиците обаче предупредиха за дългосрочните рискове, свързани с постоянното съхраняване на въглерод под морското дъно, докато активисти твърдят, че технологията представлява нова заплаха за световните океани.
Норвегия планира да разработи проекта Longship на стойност 2,6 милиарда долара на две фази. Първият етап е проектиран да има приблизителен капацитет за съхранение от 1,5 милиона метрични тона въглерод годишно за оперативен период от 25 години – и въглеродните инжекции могат да започнат още през следващата година. Възможна втора фаза се предвижда да има капацитет от 5 милиона тона въглерод.
Проектът е приложен в завода за цимент Brevik, където изгорелите газове първо се охлаждат в специални контейнери, след това се добавя химикал и сместа се нагрява отново, за да се отдели CO2. След това се втечнява под високо налягане.
Втечненият CO2 се транспортира по тръбопровод с дължина 700 метра до шест резервоара, където се съхранява временно и след това се транспортира с кораб до западното крайбрежие на Норвегия. Тръбопроводът минава на 100 километра в морето, където след това CO2 се инжектира на дълбочина от над 2000 метра и се предполага, че ще се съхранява там завинаги.
Източник: obektivno.bg