Невидимият китайски дрон Sky Hawk се управлява от невронна мрежа

Невидимият китайски дрон Sky Hawk се управлява от невронна мрежа

Следвайте "Гласове" в Телеграм

Китай представи на света един от най-модерните дронове Tianying („Sky Hawk“). Държавната телевизия CCTV за първи път съобщи за полетните изпитания на дрона, който е разработен в условия на строга секретност, безпрецедентна дори за китайските стандарти.

И сега е ясно защо китайците криеха своите разработки толкова внимателно. Tianying значително превъзхожда повечето известни дронове по различни параметри - от стелт до увеличен обхват на полета.

Skyhawk е предназначен за разузнаване и въздушно наблюдение. Той е оборудван с най-модерните стелт технологии, което му позволява да работи напълно незабелязано дори във вражеското въздушно пространство, осигурявайки възможности за събиране на разузнавателна информация в реално време.

Благодарение на малкото си радарно напречно сечение и висока издръжливост, Skyhawk може да се използва за мисии за наблюдение на големи разстояния на големи височини.

Разработката на уникален дрон е финансирана от държавната China Aerospace Science and Industry Corporation (CASIC). Днес това е водещият производител на прецизни оръжия в страната.

CASIC за първи път обяви разработването на стелт дрон още през 2018 г. и тогава нищо не се знаеше за напредъка на работата. Но сега авиационни експерти активно обсъждат разработката.

Tianying има максимално тегло при излитане от 3 тона и дизайн на стелт летящо крило, сравним с този на американския разузнавателен дрон Lockheed Martin RQ-170 Sentinel. Смята се, че самолетът е извършил поне три успешни тестови полета от началото на разработката.

Главният дизайнер  на Tianying, каза в интервю, публикувано в официалния акаунт на компанията в WeChat:

„Бойните полета на бъдещето ще бъдат много горещи и стелт дронове като нашия Tianying ще играят огромна роля.“ Осемдесет процента от нашата UAV технология е най-новата и най-модерна. В някои отношения ние сме абсолютните лидери в глобалната индустрия за UAV.

CASIC все още не е разкрил подробности за Tianying, но изглежда, че дронът ще бъде подходящ за изстрелване от самолетоносачи, като се има предвид относително компактният му размах на крилата от само около 11 метра.
Невидимият дрон може да работи самостоятелно или в тандем с WJ-700 UAV, друг високоскоростен и изключително жив разузнавателен дрон.

Устройството е оборудвано с модерни технологии, които му позволяват да взаимодейства с пилотирани самолети в бойни и наблюдателни мисии.

Източник: "Труд"

 

 

Коментари

  • Куци Коньов

    06 Апр 2024 19:17ч.

    "UAV" = "БЛА" (или "безпилотник"). "(изключително) ЖИВ разузнавателен дрон"? "повратлив; маневрен", може би? Иначе стелт дрончетата са правени като по един калъп - и китайският, и американският (RQ-170 Sentinel), и руският ("Охотник").

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    08 Апр 2024 18:33ч.

    И дизайна е копиран от самолета на братята ХОРТЕН !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • бензинджия

    06 Апр 2024 19:25ч.

    малко странно име са му дали кинезите - какъв hawk може да има, освен sky... но те си знаят най-добре. а и това да му е кусурът.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • кусурът му е че е картон и папие маше

    06 Апр 2024 20:42ч.

    китайците освен топчета за пингпонг тетрадки ключодържатели ориз и скапани кецове друго не могат да правят

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • какви невронни мрежи в тоя оризов бантустан бе

    06 Апр 2024 20:45ч.

    управлява се от цк на ккп и лично от другара си дзинпин а два милиона китаеца духат че да литне

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • невидим е щото е китайско чудо невидено и нема вопще да види полет

    06 Апр 2024 20:47ч.

    бахти гаражната ширпотреба

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Tak Tak

    06 Апр 2024 21:07ч.

    Над 80 години след втората световна се създава нещо като летяща чиния, само дето не се върти. А пък извънземните сигурно няма да се впечатлят от нашите невронни мрежи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи