Китай се доближава до мечтата за “изкуствено слънце”

Китай се доближава до мечтата за “изкуствено слънце”

Следвайте "Гласове" в Телеграм

От години китайските учени се опитват да създадат т.нар. „изкуствено слънце“, тоест да постигнат управляема реакция на ядрен синтез. В пореден експеримент изследователите от азиатската страна се доближиха до таза мечтана цел.

Китайската национална ядрена корпорация (CNNC) направи значителна стъпка към създаване на „изкуствено слънце“. Токамак тип HL-2A е първият, който генерира плазма с ток от повече от 1 милион ампера или 1 MA в подобрено задържане (H-режим), съобщи South China Morning Post.

CNNC потвърди успешната работа на инсталацията HL-2A в режим на подобрено задържане, при който може да се постигне значително повишаване на температурата и плътността на плазмата. Това е ключов крайъгълен камък в развитието на контролирания ядрен синтез и според учените може да осигури на света безопасна, чиста и практически неограничена енергия.

За разлика от ядреното делене, използвано в съвременните атомни електроцентрали, синтезът произвежда по-малко радиоактивни отпадъци. CNNC отбелязва също, че новият реактор успешно е преодолял ключови технически предизвикателства, свързани с по-голямата отоплителна система и устройството за отвеждане, разработено в Югозападния институт по физика в Чънду (SWIP).

Въпреки това, HL-2A не е първата инсталация, способна да генерира и поддържа изключително гореща плазма. През април експерименталният усъвършенстван свръхпроводящ токамак – тороидално съоръжение, предназначено за магнитно ограничаване на нажежена плазма с цел термоядрен синтез – постави нов рекорд, поддържайки плазмата почти 7 минути.

Учените от цял ​​свят работят за създаване на подобни „изкуствени слънца“, които генерират енергия чрез нагряване на водородни атоми до температури над 100 милиона градуса по Целзий, така че да се слеят един с друг. Основният проблем е да се контролира този процес, за да не се стопи реакторът.

Китай също така активно участва в проекта за международен термоядрен експериментален реактор (ITER) във Франция в сътрудничество с Европейския съюз, Индия, Япония, Южна Корея, Русия и Съединените щати. Поднебесната се стреми към енергийна самодостатъчност, а ядрената енергия играе ключова роля в това.

Според Световната ядрена асоциация (WNA), Китай е утроил своя ядрен капацитет през последното десетилетие. От 2011 г. до 2022 г. Китай е подал повече патенти за технологии за ядрен синтез от която и да е друга страна.

Източник: technews.bg

 

 

Коментари

  • Схемата “Токамак”

    28 Авг 2023 19:09ч.

    Е от десетилетия и е съветски патент. Има и други схеми за управляем ТЕРМОядрен синтез. От доста години вече има инсталации, които са “продуктивни”. Т.е. Енергията която консумират ( електричество за огромните магнити ) е по-малка от енергията , която се отделя от плазмата. При някои инсталации съотношението вече е докарано до 1/10 ! На единица вложено електричество имаме 10 пъти повече отделена енергия. Въпросът наистина опира до стабилността на плазмата, възможността да се задържа толкова дълго време, че от експериментални реактори да се мине към производството на комерсиални реактори. Преди 2020 (установяването на НСР и повелята за Депопулация) прогнозите бяха за комерсиализация на ТЯР към 2035-2040. Сега никой не може да каже кога.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи