Китай възнамерява да развива космически туризъм, като отвори орбиталната си станция Tiangong, чието изграждане все още не е завършено, за обикновени граждани. Ян Лиуей, първият китайски астронавт, посетил космоса през 2003 г., направи съобщението.
"Въпросът не е в технологията, а в търсенето. И това може да се осъществи в рамките на едно десетилетие, стига да има търсене", каза Лиуей, запитан за възможността обикновени граждани да посетят орбиталната станция.
Възможността станцията "Тянгун" да бъде използвана като туристическа атракция беше потвърдена от Джоу Джианпин, главен конструктор на китайската програма за пилотирани космически полети. Той заяви, че серията пилотирани космически кораби "Шънчжоу" може да се използва за космически туризъм. Това показва и намерението на Китай да организира пазар за космически туризъм.
Дотогава обаче Китай трябва да завърши изграждането на модулната космическа станция с форма на буквата Т и да я приведе в действие. През 2022 г. за тази задача са планирани шест мисии. Това са изстрелването на два модула на станцията, изстрелването на два товарни космически кораба и две пилотирани мисии с участието на тайконавти, за които ще се използват космическите кораби "Шънчжоу-14" и "Шънчжоу-15".
Трябва да се отбележи, че в момента Китай разработва ракети-носители за многократна употреба и нови кораби, които могат да носят в космоса екипаж от повече от трима души. Очаква се китайските конструктори да създадат кораб, в който да могат да се настанят едновременно шестима или седем астронавти. В комбинация с ракета носител за многократна употреба това може да бъде добра подкрепа за развитието на космическия туризъм в страната.