Европейският марсоход ExoMars едва ли ще достигне Марс преди 2028 г. без Русия

Европейският марсоход ExoMars едва ли ще достигне Марс преди 2028 г. без Русия

Събитията в Украйна принудиха Европейската космическа агенция да се откаже от участието си в съвместния проект с Роскосмос ExoMars, в рамките на който се планираше през септември тази година да бъде изпратен марсоход на Марс, който да търси следи от биологичен живот на Червената планета. Русия предостави платформа за кацане за проекта и трябваше да изпрати мисията с ракета "Протон-М". Приносът на ЕКА е марсоход, който сега няма как да стигне до Марс.

ЕКА създаде специална комисия, която ще реши съдбата на европейския марсоход "Розалинд Франклин". Съдбата му се решава на срещи със специалисти от НАСА. Европейците са наясно, че сами няма да могат да доведат мисията докрай - да създадат нова платформа за кацане, да подготвят ракета носител и да снабдят марсохода с радиоизотопни "нагреватели", които да подгряват електрониката по време на експедицията. Всичко се свежда до това, че дори изстрелването ще трябва да се извърши от територията на САЩ, тъй като същите радиоизотопни нагреватели ще бъде проблематично да бъдат изнесени от страната.

Според европейските ръководители на мисията "ЕкзоМарс", нова платформа за кацане на марсохода теоретично може да бъде подготвена за изстрелване през 2026 г., но това е малко вероятно. По-вероятната дата за изстрелване на марсохода е някъде 2028 година. Факт е, че екипът за управление на марсохода се опасява от силни прашни бури на Марс, което налага да се планира пристигането на марсохода много преди началото на сезона на бурите.

Ако марсоходът бъде изпратен през 2028 г., полетът може да следва две различни траектории. В единия случай марсоходът ще пристигне на Марс сравнително бързо, но това ще стане месец преди началото на сезона на бурите, а в другия случай полетът ще продължи повече от две години, въпреки че марсоходът ще пристигне на Марс шест месеца преди началото на сезона на бурите. Разработчиците на устройството са уверени в надеждността на конструкцията и хардуера и гласуват за първия вариант, но не знаят дали ще бъдат подкрепени от ръководителите на мисията.

По-тясното сътрудничество с НАСА би могло да означава, че марсоходът може да бъде комбиниран с мисия за връщане на проби от Марс на Земята, която е планирана за 2028 година. Европейският марсоход е въоръжен с уникално устройство за вземане на проби от лед и скали, което ще се използва за търсене на следи от живот в ледените седименти под повърхността на Марс. Марсоходът "Розалинд Франклин" може да допълни мисията на НАСА за събиране на проби от Марс, които да бъдат изпратени обратно на Земята. Това би могло да помогне на европейците да доставят марсохода на Марс, но подробностите все още ще се обсъждат.

Като цяло продължаването на мисията от ЕКА ще изисква допълнително финансиране, за което агенцията ще се обърне към органите на ЕС с оглед на бюджетите за следващите години. Руската страна също ще трябва да реши дали да продължи самостоятелно мисията ExoMars. Може да се наложи да се изработи нова платформа за кацане (старата е останала в Европа) и самият марсоход или нещо подобно, което още веднъж доказва, че е лесно да се счупи, но създаването на нова е много по-трудно.

Коментари

  • ПРО100 Киро

    05 Май 2022 10:32ч.

    Не е вярно, Русия е само една бензиностанция с ракети, така каза батко. Те не могат да летят до Марс. Освен ако марсоходът им не се зарежда с бензин. Ох, объркАх се вече, аз карам електричка.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    05 Май 2022 11:30ч.

    ExoMars не е марсоход. Система от много неща е. Включва сателит, който да обикаля Марс, няколко марсохода и още. Изстреляният през 2016г сателит на Марс има срок на използване. Колкото повече се забавя второто изтрелване, толкова повече се усложняват нещата и всичко трябва да започне отначало. А Русия ясно заяви: Спира сътрудничеството с "партньорите" защото са ненадежни..

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Doksan Dokuz

    06 Май 2022 16:14ч.

    До 2028 г. условията на Земята може да заприличат на тези на Марс и марсоходчето може спокойно да си лази сред развалините на Париж или Брюксел, вместо да се харчат още ракети да го пращат на Марс.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи