ЕС ще субсидира чисти технологии от Китай

ЕС ще субсидира чисти технологии от Китай

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

Когато развиваше автомобилната си индустрия, Китай се придържаше към правилото, че чуждестранните производители трябва да създават съвместни предприятия с местни партньори и да им предоставят достъп до техните технологии. По подобен начин сега властите на ЕС искат да стимулират развитието на европейския пазар за тягови батерии и електрически превозни средства.

Новата инициатива на Европейската комисия включва отпускане на до 1 милиард евро субсидии за компании, които възнамеряват да изградят предприятия в Европейския съюз за производство на компоненти за „чисти технологии”, включително тягови батерии, съобщи "Файненшъл таймс".

Чуждестранните компании ще бъдат задължени да споделят своите технологични компетенции с местните партньори. Ако подобна схема за субсидиране се докаже в областта на локализирането на производството на батерии, тогава Европейският съюз ще започне да я прилага и в други области.

Миналия месец Европейската комисия определи допълнителна петгодишна тарифа върху вноса на произведени в Китай електрически превозни средства, до максимум 35% върху базовите 10%. Освен това условията за субсидиране на производството на автомобили с водородно гориво в Европейския съюз предвиждат таван от 25% на компонентите в електролизните системи, произведени в Китай.

Смята се, че след като встъпи в длъжност като президент на САЩ, Доналд Тръмп ще окаже натиск върху европейските съюзници да създадат по-сериозни бариери пред навлизането на китайски стоки на регионалния пазар.

В производството на батерии Европа е силно зависима от китайския внос, тъй като продуктите от азиатската страна са по-евтини за местните компании и предвид не толкова доброто състояние на икономиката на ЕС, за европейците просто не е изгодно да се отърват от връзките си с Китай.

Китайската компания CATL вече е инвестирала милиарди щатски долари в изграждането на заводи за тягови батерии в Унгария и Германия. В САЩ същата компания е готова да сподели своите технологии за производство на батерии с Ford и Tesla при взаимно изгодни условия.

Европейските клиенти искат да постигнат подобни ползи за себе си. По-рано тази година китайските власти предупредиха националните производители да не локализират продуктите си твърде дълбоко в Европейския съюз и ги призоваха да се ограничат до най-примитивните операции.

Опитите на европейския бизнес да организира широкомащабно производство на тягови батерии не винаги са успешни. Шведската компания Northvolt, например, сега е на ръба на фалита, след като едва е започнала да произвежда батерии. Без сътрудничество с китайските производители на батерии, които са лидери на световния пазар, европейската индустрия няма да може да произвежда конкурентни електрически превозни средства.

В себестойността на съвременните електрически превозни средства батерията може да заема от една трета до половината, така че компонентната база е важна за стратегическото развитие на цялата индустрия. Европейските законодатели трябва да намерят баланс между забрани и стимули, за да не възпрепятстват изпълнението на планираните екологични реформи.

Източник: technews.bg

 

 

Коментари

  • Кайзер Созе

    20 Ное 2024 21:29ч.

    Технологиите са едно, запасите от редкоземни елементи-други. И аз ще ти напиша как се прави атомна бомба-"вземете пет кила химически чист уран 235 или кило химически чист плутоний 239, трябва ви и америций , шепа чист берил и малко кадмиева стомана за корпуса....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • им посибълл

    20 Ное 2024 23:01ч.

    енергия трябва. минералите се добиват с енергия. иначе литият става скъп. ......................... Китай годишно влага инвестиции в икономиката си, колкото САЩ, Япония, Южна Корея, Германия, Индия... ........................ Зa пepиoдa янyapи - юни Kитaй e изнecъл зa CAЩ cтoĸи нa oбщa cтoйнocт 241,27 млpд. дoлapa. Kитaй e дocтaвил пpeз пъpвoтo пoлyгoдиe cтoĸи зa cтpaнитe oт EC нa oбщa cтoйнocт 250,1 млpд. дoлapa. За същият период целият износ на Китай е за 2000 милиарда долара. ЕС и САЩ вкарват 25% от китайският износ. Като не е вярно, че Китай разчита на износът. Износът на Германия, Великобритания и Франция, е повече от целия износ от Китай. Китай е на 114 място по износ, с 19,6 процента от производството си. България изнася над 60 процента от своето производство, и е на 29то място в светът, като процент от БВП на износът.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • им посибълл

    20 Ное 2024 23:11ч.

    Китайската икономика инвестира 7-трилиона долара в себе си, а износът им е 4-трилиона, вносът 3-трилиона. Само СССР и сега Китай е способна на такива инвестиции от държавата в добиване на ресурси, обработка, и евтина енергия. И сега Русия изнася продукти в които е монополист заради цената, благодарение на евтината енергия. КОЕТО СИ Е СУБСИДИЯ. Дори частна добивна компания да има нула разходи за енергия, тя ще предпочете да продава енергията вместо да добива. Русия не изнася тор, жито, метали, и други неща, а това е енергия във друга форма.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи