Бил Гейтс: Подготвя се почвата за огромен технологичен бум в края на десетилетието

Бил Гейтс: Подготвя се почвата за огромен технологичен бум в края на десетилетието

Следвайте "Гласове" в Телеграм

Изкуственият интелект влезе в полезрението на мнозина през последната година. Още по-масовото му използване в развитите страни предстои през следващите 18-24 месеца. А въздействието върху неща като производителност и иновации може да бъде безпрецедентно. Това пише в традиционното си писмо по случай края на година съоснователя на Microsoft и филантроп Бил Гейтс.

Изкуственият интелект е напът да ускори темпото на новите открития с невиждана досега скорост“, пише Гейтс в своя блог.

Една от целите на неговата Фондация „Гейтс“ е да фокусира вниманието върху използването на AI в развиващия се свят и да работи за гарантирането, че тези инструменти ще се впрегнат и за решаването на здравни проблеми, които непропорционално засягат най-бедните в света, като СПИН, туберкулоза и малария.

Сред примерите за AI разработки в сферата на образованието и борбата с болестите са:

- Борба с резистентността към антибиотици или антимикробна резистентност (АМР) - Изследовател от института „Аурум“ в Гана, Африка, работи по софтуерен инструмент, който ще обработва масиви от информация, „включително местни клинични насоки и данни от здравното наблюдение за това кои патогени в момента са изложени на риск от развитие на резистентност в района – и ще прави предложения за най-доброто лекарство, дозировка и продължителност“.

- Персонализирано образование, управлявано от AI, като например „Соманаси“ – софтуерна програма за преподаване в Найроби, базирана на изкуствен интелект, която „е разработена с оглед на културния контекст, така че да се чувства позната на учениците, които я използват“.

- Намаляване на рисковете по време на бременност, като се има предвид, че „средно на всеки две минути една жена умира при раждане“ в световен мащаб. Решенията в тази посока включват софтуерна програма за здравни работници „Copilot“, която се разработва в Индия от Armman. Насочена е към медицински сестри и акушерки, работещи за „подобряване на шансовете на бъдещите майки в Индия“, като се адаптира към нивото на опит на помагащия работник.

- Чатбот за оценка на риска от ХИВ, който „действа като безпристрастен консултант, който може да предоставя денонощни съвети“, по-специално за „маргинализирани и уязвими групи от населението“, които се притесняват да говорят с лекари за сексуалната си история.

- Мобилно приложение за здравни работници в Пакистан, което им позволява да говорят с глас, за да попълнят медицинско досие при посещение на пациент на място, за да се преодолее проблема около това, че „много хора нямат документирана медицинска история“.

Според Гейтс практическото приложение на AI ще настъпи през последните години на десетилетието.

Работата, която ще бъде свършена през следващата година, подготвя почвата за огромен технологичен бум по-късно през това десетилетие“ чрез AI, пише Гейтс.

Гейтс поставя специален акцент върху приложенията с изкуствен интелект, които се създават в съответните страни и които вероятно ще бъдат по-добре приспособени към реалностите в тези страни. Например гласовото въвеждане в приложението за здравни досиета в Пакистан съответства на разпространената практика хората да изпращат гласови съобщения на мобилни устройства, вместо да пишат съобщения.

Можем да научим много от глобалното здравеопазване за това как да направим AI по-справедлив. Основният урок е, че продуктът трябва да бъде съобразен с хората, които ще го използват.”

Гейтс прогнозира, че развиващите се страни няма да изостанат толкова много от развитите страни по отношение на внедряването на AI: „В страни с високи доходи – като САЩ – остават 18-24 месеца от (достигането на) значителните нива на използване на AI от населението като цяло. В африканските страни очаквам да видим подобно ниво на използване след около три години. Разлика има, но тя е много по-кратка от времето, което сме наблюдавали при други иновации.“

„Намаляването на това изоставане е от ключово значение за намаляване на неравенството по света. Дори и в трудни времена, не мога да не се чувствам оптимист за бъдещето, когато мисля за това как AI може да се използва, за да достигнат променящите се технологии до хората, които се нуждаят от тях, по-бързо от всякога.“

Източник: economic.bg

 

 

Коментари

  • Филантропат

    02 Яну 2024 14:38ч.

    Понеже "технологичните бумове" не се поддават на прогнозиране и планиране, можем да предположим, че е планирано нещо друго, свързано с NetZero2030. Нещо с мирис на сяра и звук на вериги.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • в Пакистан съответства на разпространената практика хората да изпращат гласови съобщения на мобилни устройства, вместо да пишат съобщения.

    02 Яну 2024 15:55ч.

    Чудесна идея! Ще си взема един изкуствен интелект и ще го науча на всички възможни псувни, на които е способен моят естествен интелект. И ми трябват само телефонните номера на 255 души (240 депутати и 15 министри).

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Супер

    02 Яну 2024 16:00ч.

    Може да поздравиш и някой посланник.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Алиса

    02 Яну 2024 17:50ч.

    Защото са неграмотни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Иван

    02 Яну 2024 14:40ч.

    Това същество когато ни захрани с полезна информация, винаги страдаме, но нали трибуната му е дадена по рожденни право, понасяме го .

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • трансцендентал

    02 Яну 2024 14:51ч.

    Егологията може да унищожи последиците от всяка технология. Тоя тъпак това нещо няма как да го знае. Всичко е в съзнанието на осъзнаващия и цялата им болна от алчен консумеризъм цивилизация съвсем скоро ще го изпита на гърба си, и най-вече слепите им водачи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Юдомасон

    02 Яну 2024 14:59ч.

    Краят на десетилетието съвпада с началото на Агенда 2030. Знаете за какво иде реч.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Алиса

    02 Яну 2024 15:08ч.

    Изкуствен интелект, ама без ток, нъц! изкуствен интелект. За по предприемчивите, и за всеки случай, ей тук малко помощен материал, че тези плъхове ще ги гонят от дупките им със сяра, и на тъмно. https://cdn.idaprikol.ru/videos/aaa51c8ce02fffaa7394b3039f148a48c399c26da0a059097fd512c9b3c7e518_1.mp4 https://cdn.idaprikol.ru/videos/b05d38b770567fa614d1c718ed2fb3f1a75ffacba3ef3ac78dabbc27c6f67e3f_1.mp4

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    02 Яну 2024 15:20ч.

    ИИ е инструмент. Като такъв-морално неутрален. Дет се вика-не пушката убива, а човекът който я държи. В случаят става въпрос за автоматизиране на рутинни операции. Заместване на заемащите "маймунски" работни места "специалисти" с "формално" образование. Бачкера, политика, "геният" са извън обхвата. Просто много от "услугите" ще станат излишни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ghost

    02 Яну 2024 15:22ч.

    И технологичните бумове са въпрос на инвестиции. Във финансов , а още повече-човешки капитал. Тоест-политика.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мика

    04 Яну 2024 3:56ч.

    Точно така.Насочени инвестиции от супер богати “филантропи”.И никак не е странно,че повечето от посочените в статията са в здравеопазването.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Значи затова са милиардите за батерии (зелена енергийка) и за депопулация

    02 Яну 2024 15:45ч.

    Горещо пожелаваме на мистър Бил да е жив до края на десетилетието, че и след него и комплексно да го обслужва Изкуствен интелект.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Сред примерите за AI разработки в образованието и болестите са:

    02 Яну 2024 15:56ч.

    Примери от .... 1) резистентността към антибиотици в Гана, Африка; 2) Персонализирано образование, управлявано от AI, в Найроби, Африка; 3) рискове при бременност в Индия; 4) ХИВ с Al сред "маргинализирани групи" в света; 5) медицински здравни досиета в Пакистан;

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Чудна работа що мистър Гейтс тъй се тревожи за цялата Планета

    02 Яну 2024 15:59ч.

    При този огромен капитал що не си гледа спокойствието и да се радва на живота си, вместо да се главоболи с това как да живее цялото човечество?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • СТАЛИНКА

    02 Яну 2024 16:02ч.

    На тоя кукундрел му свършва времето и го знае.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стефан-1

    02 Яну 2024 16:48ч.

    Бил Гейтс отново не е в час. Хиляди хора по света умират от глад и недохранване, а той говори за внедряване на изкуствен интелект, който не може да се яде или пие. Гейтс не е марксист, но явно трябва да му се напомни мисълта на Маркс,че "преди да се занимават с политика, наука, изкуство, религия, философия хората трябва да се облекат, наядат, напият и да имат жилища".Преди години един човек ми каза,че не може да се води реален диалог с човек, който никога през живота си не е лягал вечерта гладен с единствената мисъл на другия ден какво да направи, за да се нахрани.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Светлин

    02 Яну 2024 21:26ч.

    Нищо добро не се очаква от тоя боклук.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Гледайте филма

    02 Яну 2024 23:09ч.

    The Creator.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • винкело

    03 Яну 2024 9:04ч.

    Тая отрепка докато беше в Майкрософт, даваше отворения код на Уиндоус на хакери да разработват вируси, за да печели после от антивирусен софтуер. Обърнете внимание, че от 10-15 години компютърните вируси сериозно намаляха. Сега прави същото в реалния Свят с реални вируси като Ковид-19.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • реални вируси като Ковид-19

    03 Яну 2024 9:19ч.

    Ковид-19 е толкова "реален вирус" колкото е реално, че Били е истински хуманист и е загрижен за човечеството. Няма такъв вирус, след четири години колосални лъжи, да се вярва още във "ВИРУСА" е не само сектанщина. Психическо заболяване е !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бай Хю

    06 Яну 2024 16:17ч.

    Май не е умирал твой познат от ковид а? Аман от пишман пропаганда. Като се разбра вече кой го създаде и пусна, новата ви тактика е "таково жувотно нема"... Еййй пробита работа, най-долна проба...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • не му търсете кусур на билито

    03 Яну 2024 9:35ч.

    То си е една дигитална радиоточка на демона, който е в него. Били отдавна не е човешко същество, със сигурност е Shapeshifting. Болшинството от т.н. "висш елит" са като него.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Всички са в кюпа !

    03 Яну 2024 9:49ч.

    Ако си мислите че в Русия е различно, че са алтернатива на цифровия концлагер, който се строи - на ! Четете от пропутинската "Русвесна" ----- Нейросети с каждым днём всё прочнее входят в нашу жизнь 02.01.2024 - 3:00 Нейросети с каждым днём всё прочнее входят в нашу жизнь | Русская весна Каждый третий россиянин за последние три месяца обращался к нейросетям по тем или иным вопросам. Большинство пользователей технологии — молодые люди до 24 лет. Об этом «Русской Весне» сообщили в пресс-службе депутата Госдумы РФ Антона Немкина. За последние 3 месяца к нейросетями обращался каждый третий россиянин, каждый день с технологией взаимодействует 20% участников опроса, проведенного аналитическим центром «Авито». В целом количество россиян, которые пользовались нейросетями за последние 3 месяца во всех регионах страны варьируется от 40 до 50%. Большинство пользователей ИИ — молодежь в возрасте от 18 до 24 лет. Молодые россияне чаще всего обращаются к нейросетям за помощью в рамках обучения (47%), а также в бытовых и медицинских целях — 18% и 6%, соответственно. Среди россиян в возрасте 25–34 лет 29% делегируют рабочие задачи нейросети, а развлекательные — 64% респондентов 35–44 лет. Старшее поколение (от 54 лет и старше) использует нейросети для бытовых (17%), финансовых (19%) и медицинских задач (23%). Нейросети постепенно становятся неотъемлемой частью жизни, их популярность растет среди россиян разных возрастов, отмечает член комитета Госдумы по информационной политике, информационным технологиям и связи, депутат фракции «Единая Россия» Антон Немкин. «Все больше граждан понимают, что технологии на основе ИИ сегодня могут облегчить большое количество бытовых задач. Им можно уже спокойно доверять рутинные дела — с ними они справляются более чем хорошо в большинстве случаев, хоть и требуют контроля со стороны человека в любом случае», — сказал он. Тем не менее сегодня все актуальнее становится вопрос о программах, которые используются для обучения искусственного интеллекта, подчеркнул Антон Немкин. «На мой взгляд, сегодня нам нужно стремиться к тому, чтобы искусственный интеллект в России тоже был полностью отечественным. Это нужно, в первую очередь для того, чтобы не подвергать россиян когнитивным рискам. Сейчас ИИ в ряде случаев выдает как достоверную информацию искаженные исторические факты, может допускать фактологические ошибки и относительно современного мироустройства. За этим нужно пристально следить и искоренять такие случаи, а в будущем постараться их и вовсе исключить при помощи программ обучения для ИИ, в которых изначально будет заложена исключительно выверенная и точная информации, соответствующая позиции и интересам государства по наиболее важным вопросам», — считает депутат. Ранее программный комплекс по определению защиты нейросетей от подверженности атакам мошенников разработали в Северо-Кавказском федеральном университете (СКФУ). Он помогает проверить, насколько хорошо защищена нейронная сеть, и предложит методы улучшения ее устойчивости. Состязательные атаки мошенников направлены на искажение данных с целью ввести систему в заблуждение и получить неправильный результат. Предотвратить алгоритмы злоумышленников как раз и призван анализатор нейронных сетей. https://rusvesna.su/news/1703767103

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • винкело

    03 Яну 2024 11:36ч.

    Бягай тогава на Марс!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бай Хю

    06 Яну 2024 16:20ч.

    Приятелю, няма нищо лошо в ИИ, Важно е кой и как го стопанисва... Тва е като лопатата, можеш да копаш с нея и да садиш, а може и тикви да цепиш...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи