Сартр отказа Нобеловата награда за литература: Писателят не трябва да бъде превръщан в институция

Сартр отказа Нобеловата награда за литература: Писателят не трябва да бъде превръщан в институция

През 1964 г. Жан-Пол Сартр е номиниран за Нобелова награда за автобиографичната повест „Думите“. Като мотивация за неговото номиниране е посочено: „За работата му, която, богата на идеи и изпълнена с дух на свобода и търсене на истината, е оказала голямо влияние върху нашата епоха“. На 22 октомври 1964 г. Сартр в публично съобщение, направено пред шведската общественост отказва да приеме присъдената му Нобелова награда за литература. Писателят отказва наградата по лични и обективни причини. Сред личните му причини е принципът винаги да отказва официални почести. Моралните му убеждения го подтикват да отказва награди, тъй като смята, че това ще ограничи смисъла на неговото творчество и че преди всичко писателят не трябва да позволява да бъде превърнат в институция.

Обективните причини на Жан-Пол Сартр са обвързани с неговите идеологически възгледи. Той е убеден, че обменът между Изтока и Запада трябва да се извършва между хората и между културите без намесата на институциите. Освен това, той смята, че награждаването му може да бъде несправедливо интерпретирано, тъй като някои от  връчените до този момент награди не представят еднакво писатели от всички идеологии и нации.

В бюлетин „Международна информация“ на БТА четем:

Жан-Пол Сартр лауреат на Нобеловата награда за литература за 1964 година

Стокхолм, 22 октомври 1964 г. /БТА/ Днес шведската академия присъди Нобеловата награда за литература за 1964 година на френския писател Жан Пол Сартр.

Съгласно традицията наградата трябва да бъде връчена на Сартр на 10 декември от шведския крал Густав Адолф при тържествена церемония в Концертната зала в Стокхолм.

***

Сартр се отказва от Нобеловата награда

Париж, 22 октомври 1964 г. /БТА/ Веднага след като бе съобщено, че на Жан-Пол Сартр е присъдена Нобеловата награда за литература за 1964 г., писателят заявил пред представител на агенция Франс прес, че отказва да приеме наградата. Той не съобщил причините за своя отказ, а казал само, че ще даде пояснения по-късно.

***

Защо Жан-Пол Сартр се отказва от Нобеловата премия?

Париж, 23 октомври 1964 г. /ТАСС/ Почти едновременно със съобщението че Нобеловата премия за литература през 1964 г. се дава на видния френски писател Жан Пол Сартр, стана известно, че Сартр се отказва от тази награда. Какво е подбудило писателя да вземе това решение?

Обяснявайки причините за отказа си, Жан-Пол Сартр заяви пред журналистите: „При сегашните условия Нобеловата премия обективно изглежда като награда или за западни писатели или пък за непокорници от Изток. Тази премия например не беше дадена на Пабло Неруда – един от най-големите поети на Америка. Никога сериозно не се е говорило тя да бъде дадена и на Луи Арагон, който я заслужава напълно. Достоен за съжаление е фактът, че премията беше дадена на Пастернак, преди да бъде удостоен с нея Шолохов, и че единственото съветско произведение, удостоено с наградата, е книга, издадена в чужбина…“

Жан-Пол Сартр е първият лауреат, който доброволно се отказва от вече връчена или обявена награда. Преди него има редица номинирани, които се отказват от премията, най-често поради политически натиск. Единственият друг лауреат, който се отказва доброволно от титлата е виетнамският политик Ле Дък Тхо, който е удостоен с Нобелова награда за мир през 1973 г. за приноса му в преговорите по мирното споразумение за прекратяване на Виетнамската война,водени с Хенри Кисинджър, държавен секретар на САЩ (1973-1977). Ле Дък Тхо отказва наградата, защото към момента на връчването ѝ Виетнам още е във война и не е постигнат мир.

Източник: БТА

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

 

Коментари

  • Като на

    22 Окт 2024 9:32ч.

    Моделите имат същата морална стойност като на Кончита Вурст Евровизията.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нобелите!!!

    22 Окт 2024 9:33ч.

    Нобелите!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • битие и нищо

    22 Окт 2024 10:12ч.

    Изключителен Жан-Пол Сартр!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • И аз смятам

    22 Окт 2024 11:14ч.

    да откажа. А Сартр заслужава уважение, убягнал ми е този факт, ма тогава съм се интересувал от други работи.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дарт Вейдър

    22 Окт 2024 11:40ч.

    БРАВО! ИСТИНСКИ ТВОРЕЦ!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Хм,

    22 Окт 2024 13:40ч.

    Жан Пол Сартр, май беше комунист!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Прост българин

    23 Окт 2024 8:36ч.

    А ти какъв си, Макартист?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Житейски неволи

    22 Окт 2024 16:13ч.

    Всичко западно девалвира, вече звучат гнусно и думите демократ и демокрация...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нали знаете

    22 Окт 2024 17:46ч.

    Като попитали Дьо Гол дали да го арестуват, понеже е член на забранена лява (тогавашното ляво, не сегашното) организация, генералът отгворил: "Волтер не се арестува!". Де да имаше днес такива интелектуалци като Сартър и такива държавнизи като Дьо Гол... "Постмодерните" времена не могат по дефиниция да произведат такива мъже.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нали знаете

    22 Окт 2024 17:55ч.

    Какъв скандал стана в Париж по повод изложбата в чест на 100-годишнината на Сартър. Политкоректните мухльовци, глухи и слепи за L'Air du Temps/Zeitgeist/Духът на времето - онова време!, като не могли да намерят нито една - ни една! - снимка на Сартър без цигара или лула, хванали се за фотошопа и закълцали. Стана огромен скандал, но това беше през далечната 2005 г. Сега едва ли някой би се осмелил да протестира, ако изобщо се намери такъв да забележи подобна скверна.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЦИО

    22 Окт 2024 20:30ч.

    Харесвам Сартър като писател, философ и драматург. Още по ми допада Симон де Боувоар с Вторият секс(дженър). Но това не пречи, да ми е ясно, защото е документално доказано, че и двамата са получавали тлъста месечна издръжка от съветските тайни служби десетилетия без прекъсване... Всеки месец, като по часовник и то във твърда валута. Боувоар я получава, дори по време на престойте си в САЩ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ПравославенХристиянин

    22 Окт 2024 20:53ч.

    Сега тлъсти месечни иЗдръжки получават много половите плужеци на западна хранилка за унищожаване на човечността, но не виждам на без половите и бездарни тротинетки много да ви пука...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • баба Яга

    23 Окт 2024 8:14ч.

    И сега какво - нима ще твърдите, че тази „издръжка“ ги е направила такива каквито са?! Или е давана, защото вече са били такива? Дали сте толкова глупав или още можете?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • баба Яга

    23 Окт 2024 8:13ч.

    „Обяснявайки причините за отказа си, Жан-Пол Сартр заяви пред журналистите: „При сегашните условия Нобеловата премия обективно изглежда като награда или за западни писатели или пък за непокорници от Изток.“ - колко актуално звучи и днес, 80 години по-късно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • баба Яга

    23 Окт 2024 8:16ч.

    Всъщност са 60 - моя грешка, но за съжаление май и след още 20 години ще е актуално наблюдението на Жан-Пол Сартр.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Yghchchcjv

    12 Ное 2024 18:06ч.

    А на мен Георги Господинов ми топчето в супата! Ако не го бяха направили известен как ли щях да се задоволя със Сартр и някакви уклонисти от правата линия?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи