"Когато започна войната, бях изненадан, защото смятах, че Украйна вече е руска... Трябва да оставим природата да следва своя ход. Хората с хуманитарни идеи са катастрофа. Това никога не работи и мотивацията им е съмнителна". Това казва известният френски писател Мишел Уелбек в интервю за "Файненшъл таймс". Иска ли Доналд Тръмп да бъде преизбран? „Да, той не започна нови войни.“ А ако Тръмп спре да подкрепя Украйна? „Това би било нещо добро", казва писателят, цитиран от "Фигаро".
На въпрос на журналистката, която го пита какво мисли за назначаването на Мишел Барние за министър-председател на Франция, писателят отговоря, че не е в течение, защото няма смартфон.
"Имиграцията“, казва той без заобикалки в отговор на въпрос за причината за възхода на крайната десница във Франция през последните двадесет години. Имиграцията и „презрението, демонстрирано от елитите“ към хората, добавя той. Писателят припомня начина, по който „не“-то на референдума от 2005 г. за Конституционния договор беше заобиколено, за да ратифицира Франция Лисабонския договор. „Това беше преди двадесет години, но хората все още го помнят, взеха ни за дебили!“, казва Уелбек и добавя: „Опасно е да се подиграваш на хората... Е, може да се подиграваш, но има граници". Писателят смята също за „притеснителен” начина, по който републиканският фронт направи възможно сдържането на пробива на Националния сбор във френския парламент.
Елитите, твърди Мишел Уелбек, смятат французите "за селяци“ – той предлага на английски американския термин „hillbilly“, който превежда горе-долу същата идея, отбелязва "Фигаро". А той самият харесва ли селяните? „Да“, отговаря писателят, като същевременно признава, че няма нито един сред приятелите си: „Оставам верен на моята социална класа!“.
Уелбек приема анализите на Кристофър Лаш за елитите, вярвайки, че американският историк е „изпреварил времето си“. „Още по-трудно е да се отървем от тези елити, отколкото от старото благородство“, добавя той, „защото аристокрацията можеше да се позове само на своето раждане, за да оправдае властта си, докато съвременните елити твърдят, че са интелектуално и морално по-висши", изтъква авторът на "Подчинение".
„Ще има много насилие“, прогнозира той, „но то няма да бъде между мюсюлманите и останалото население... Доскоро мигрантите идваха главно от Северна и Източна Африка. Днес идват от повече страни, идват от Пакистан, Чечения, Сомалия или другаде... и пренасят своите конфликти тук. Монополът в трафика на наркотици е обект на етнически конфликти, които водят до гърмежи с автомати", казва Уелбек. И добавя: „Е, може и по-лошо да е, във Франция остава сравнително сложно да се сдобиеш с автоматична пушка".
Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм