Фани Ардан: Свободата не се дава, тя се взема, не я чакаме като бито куче

Фани Ардан: Свободата не се дава, тя се взема, не я чакаме като бито куче

Автор: Валери дьо Бюше, “Мадам Фигаро”

"Имам страст към руската музика, руската литература, руските поети, това не е ново… Много млада четох Достоевски и с “Идиот” знаех, че ми казват нещо много важно, защото фигурата на княз Мишкин ме преследваше през целия ми живот. Знаех, че той е в истината. А аз не съм напълно там, но разбирах, че трябва да се стремиш да бъдеш като него, т.е. да бъдеш добър, да протягаш ръка, да изглеждаш като идиот, защото поздравяваш и камериерките, и императрицата. Харесваше ми всичко това. А да те смятат за идиот - още повече в нашите общества -, трябва да се носи като корона".

Актрисата и режисьор току-що постави в Атина операта “Алеко” на Рахманинов, която скоро ще бъде излъчено по Mezzo. Операта в едно действие е младежка творба, написана в края на следването му в Московската консерватория, когато той е 19-годишен (1892 г.), и е малко изпълнявана. “Кратка, изпълнена с насилие, страстна и трагична история -, уточнява Фани Ардан. История за болна любов”, каквито тя обича. Срещата ни е в един ресторант в Сен Жермен де Пре, където пристигането ѝ - фин и шикозен силует, копринен шал на главата и големи черни очила посред бял ден, привлича вниманието към непознатата с вид на дива. Пред залата, смутена от тази поява, тя пита дали можем да слезем в склада. А по стълбището, което води към кухнята в сутерена, слизаме със странното усещане за вече видяна сцена, като римейк на “Последното метро”… По време на интервюто персоналът на ресторанта също слиза долу в избата, за да съзре неочакваната гостенка. Разговор с една огромна звезда.

 

Сцена от операта "Алеко", поставена от Фани Ардан в Атина

 

- Как мина премиерата на “Алеко”, която вие режисирате?

- Имах сценична треска. Аз съм като аутсайдер, не искам да правя кариера, аз съм актриса. Направих две постановки на сцената в Шатле, по времето на Жан-Люк Шоплен, а това е вторият път в Гърция с Гиоргос Кумендакис, художественият директор на Гръцката национална опера. Огромен подарък е да ти се доверят, тогава имаш само един страх - да не разочароваш. Водещата нишка в театъра, киното или операта е страстта, която влагаме в правенето на нещата. Да си кажеш, че имаш “само един изстрел”. Харесва ми връзката с певците, въпреки че не съм певица. Операта е почти остарял жанр, защото днес всички ние, като зрители, сме кино поколение, свикнало с едрите планове, с незабавно доловимите емоции. В замяна на това, операта е квадратура на кръга, в която трябва да изпееш и преживееш онова, което изразяваш. Често по време на репетициите казвах на певците: “Ако искаме съвършенство, слушаме радио или си купуваме диск. Но когато отидем на опера, трябва да изгорим!”. Разбирам голямата трудност на един оперен певец: той трябва да следва диригента, гласа му, всички тези параметри… Харесвам оперните певци, дори и да ги разтърся, като им кажа “ама вие разбирате ли какво пеете?”.

- Защо избрахте това младежко произведение на Рахманинов?

- Имам страст към руската музика, руската литература, руските поети, това не е ново… Исках да поставя нещо, което не бях гледала, оттук и “Алеко”. Много малка отидох обаче на опера - беше на “Травиата”, трябва да съм била 13-годишна, в зала “Гарние” в Монако. Там открих желанието да играя в театъра. Любопитното е, че по онова време ходех повече на опера, отколкото на кино, и мисля, че това подхрани страстта ми към театъра. В киното, което е почти хипнотично по природа, рядко се случва да скучаеш, докато в театъра често съм скучала… Но денят, в който не скучаеш, е незабравим! Тази емоция, която сте изпитали! Не знам колко пъти съм чела “Чайка” и веднъж, много отдавна, една постановка на френски на Отомар Крейча, голям чешки режисьор, внезапно ми даде усещането, че не Нина е Чайката, а Маша!

- Казвали сте “театърът ме пречиства, киното ме гали…”. Какво ви носи операта?

- Вълнува ме! Аз съм уморителна, защото се разпалвам…

- Казват ли ви често, че сте “уморителна”?

- Да. Често ми казват: “Трябва да спиш добре през нощта”. За мен всичко е в детайлите…

- С какво Алеко е актуален и днес?

- Две страсти в живота ми ме накараха да избера “Алеко”: руската музика и циганската общност. Операта е вдъхновена от една пиеса - “Цигани” -, написана от Пушкин - един от любимите ми писатели. Любопитното е, че тя е била преведена от Проспер Мериме, после от Бизе. Между другото, в “Алеко” има от “Кармен”… Пушкин и аристократите от Санкт Петербург много обичали да ходят да гледат циганите, танцуващи в кръчмите в покрайнините на града. За руснака в царската епоха циганският свят представлявал свободата с нейните опасности. Главният герой Алеко е руснак, който се влюбва лудо в циганка, заради която оставя всичко. Но тази, която толкова много обичал, един ден на свой ред се влюбва в млад циганин и изневерява на Алеко, който я убива. Същото нещо като Дон Хосе, който убива Кармен, защото е влюбена в Ескамило. Рахманинов е слушал операта на Бизе-Мериме и е написал своето произведение след “Кармен” - с Пушкин зад него. Намирам, че всичко е храна! Вече не помня кой е казал “Трябва винаги да поставиш статива си пред онзи, на когото се възхищаваш”. Не да копираш, а да се вдъхновиш и да представиш своите натрапчиви идеи…

Имаше две теми, които харесах в “Алеко”: любовта и свободата. Каква цена сме готови да платим, за да я имаме? Често са ме удряли през ръцете заради това: свободата не са дава, тя се взема. Не я чакаме като бито куче. Аз съм от поколение, в което вече имаше феминистки. Но дори сред тези феминистки движения исках да запазя свободата си. Израснах с майка, която е учила за адвокат, и когато се запознала с баща ми, тя се посветила на него и децата си. Беше щастлива жена. А аз направих обратното. Кой е прав и кой греши? Имаме само един живот! Имаше и трето нещо, което харесах: когато циганите си тръгват, те оставят Алеко и не си отмъщават. За мен “прошката е по-силна от справедливостта”. Циганите оставят Алеко на неговото отчаяние, той вече не е част от тяхната общност, откъдето е бил прогонен, защото е див и не уважава човешкия живот. Ето, в тази малка приказка имаше всичко, което обичам. Пушкин ни разказва една история за луда любов, в която пропускаме щастието заради собствените си грешки. Убиваш себе си със своите прегрешения, щастието, което си могъл да постигнеш. Пушкин е достатъчно интелигентен, за да осъзнае това. В истинския си живот той е бил съблазнител - когато обичам някого, аз съм крайна и искам всичко да знам, така че прочетох всичко за него. Той е отделил време да се ожени и се е оженил за много красива жена, Наталия Гончарова, която ухажвал един французин. Пушкин го предизвикал на дуел и умрял. Знаете ли как се е казвал този французин? Дантес! Като Едмон Дантес! Всичко се връзва!

- При вас всичко е драма и трагедия!

- Да, всичко! Никога не бих могла да поставя някоя незначителна история… Винаги съм правила нещата като за последно. Нямам къща в провинцията, но правех каквото искам. Това е нечуван лукс в тази професия. Никога не съм правила филм за пари. Не защото съм монахиня, а защото никога не съм могла да изиграя героиня, която не харесвам. Често си казвам, че не съм професионална актриса, защото дори и да можеш да изиграеш всичко, трябва да го обичаш. Мога да обичам една терористка, една престъпница - казвам “да я обичам”, за да мога да се вселя в нея. Имаме само един живот и аз обичам тази професия толкова много, че никога не съм искала да забавлявам с нея заради пари или кариера. Често съм правила филми, които не са имали успех, но съм ги изживяла и мога да застана зад тях, защото през двата месеца, в които съм ги снимала, съм била щастлива. А това кой може да ви го отнеме? Докато ако следваме стратегия, сме загубили всичко…

- Какво циганско има във вас?

- Върви напред! Хайде, (тя щрака с пръсти), пътят е животът! Да се чувствам свободна, каквото и да става, каквото и да струва… Винаги тази идея, която, имах много млада, че имаме само един живот. Много бързо бях обзета от усещането за “Никога повече”. “Mai piu”, казват италианците, “never more” при англичаните… Виждате ли, тази кухня, в която се намираме, с този шум, никога няма да се върне, това е настоящия миг!

- Carpe Diem*…

- Да! Това време ще отмине, така че го живей! Потопи се в него. И ще платиш цената за действията си. А аз исках да платя…

- Много ли платихте?

- Да. (Нейното “да” пада като сатър, отнесено от тъпа болка). Но сякаш беше сделка: “Игра си с огъня, толкова по-зле за теб”. Знаех. Вярно е, че операта възвеличава крайните страсти, любовта, насилието, убийствата. Всичко, което обичах! Много млада четох Достоевски и с “Идиот” знаех, че ми казват нещо много важно, защото фигурата на княз Мишкин ме преследваше през целия ми живот. Знаех, че той е в истината. А аз не съм напълно там, но разбирах, че трябва да се стремиш да бъдеш като него, т.е. да бъдеш добър, да протягаш ръка, да изглеждаш като идиот, защото поздравяваш и камериерките, и императрицата. Харесваше ми всичко това. А да те смятат за идиот - още повече в нашите общества -, трябва да се носи като корона. Можеш да си идиот за едни и принц за други.

* Carpe Diem - от латински, Улови мига, Живей за мига.

Превод от френски: Галя Дачкова

Свързани статии: Фани Ардан: В Европа има нещо, което бавно ни убива

Фани Ардан: Не ми пука за политическата коректност

Фани Ардан: Предпочитам големите бедствия пред дребните неуспехи

Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм

 

Коментари

  • Благодаря...

    15 Дек 2024 10:13ч.

    ...на Галя за превода! Стойностно интервю!! Браво!!!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • поглед

    15 Дек 2024 16:56ч.

    Свободата е за свободомислещи, робите обичат робството.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • РОБ

    15 Дек 2024 18:34ч.

    не искам да бъда свободен, а искам да съм господар. Тук е заровено кучето.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • протестантската етика

    15 Дек 2024 19:21ч.

    Всички англоамериканци и кучите им синове точно така разбират свободата - като господстване.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Наблюдател

    15 Дек 2024 19:38ч.

    За американците свободата е фантазия. Рахманинов, заблуден от американската “свобода”, се заселва там след революцията в Русия и … НИЩО съществено не е композирал докато е живял в САЩ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бай Иван

    15 Дек 2024 23:35ч.

    Англосаксонската "свобода и демокрация" всъщност може да го оприличим на едно лайно, добре опаковано с лъскав целофан и шарена панделка отгоре! Много народ измамиха гадовете! По тоя повод си спомням едно от последните писма на Георги Марков, което той пише до свой приятел в България след, като е започнал работа в радио "Свободна Европа"! В това писмо пише, че е много разочарован от видяното там и споменава и за младите хора в България, които си мислят, че тук на Запад доларите се търкалят по улиците и трябва само да се наведеш и да ги събираш! Между другото, да Ви кажа, че аз съм почти убеден, че това писмо сигурно му е подписало смъртната присъда! Не мога да допусна, че МИ-6 не са му следили кореспонденцията и след като са го прочели, вероятно са се уплашили, че той след, като е така разочарован може обратно да се върне в България, а това ще е страхотен шамар за западната им "демокрация" и затова са решили с един куршум (една отровна стрела) да убият два заека. Първия е, че се унищожава възможността Г. Марков да се върне в България и така да им нанесе огромен имиджов шамар, втория заек е да злепоставят България, Тодор Живков и КГБ!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • А копейките на всеки

    15 Дек 2024 10:59ч.

    3 март се хвалят, че някой ги е бил освободил. Русороби.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тъпо, тъпо, та чак вдлъбнато, "А копейките на всеки 15 Дек 2024 10:59ч."!

    15 Дек 2024 11:42ч.

    Кой създаде България през 1878 г.? "Санстефански мирен договор, сключен между Русия и Османската империя на 19.02/3 март 1878 г."- "Негово величество руският император и Негово величество императорът на Отоманите, въодушевени от желанието да дадат и осигурят на своите страни и на своите народи ползите на мира, както и да предпазят всяко ново усложнение, което може да ги заплаши, назначиха за свои пълномощници със задача да уговорят, сключат и подпишат прелиминариите на мира:Чл. 6. България се издига в автономно, поданно княжество, с християнско правителство и народна милиция. Окончателните граници на княжеството ще бъдат определени от една особена руско-турска комисия преди изпразването на Румелия от руската императорска войска. Тази комисия ще държи сметка в тези си работи за промените, които трябва да направи на мястото на главното трасе, за принципа на народността на болшинството жители на покрайнините според основите на мира, както и за топографските нужди и за практическите интереси на съобщенията на местното население. Пространството на българското княжество е определено в общи черти върху тук приложената карта, която ще трябва да служи за основа на окончателното разграничение."

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • 3 март е светла дата

    15 Дек 2024 17:35ч.

    Освободени са българите. Тя би трябвало да е празник за ... руснаците. Но те не я знаят, даже презират българите и се заканват да ни върнат отново в Турция. Т.е. днешните руснаци не оценяват това, което са сторили техните деди... 3 март трябва да остане наш празник, защото ние си нямаме друг. Не знаем на коя дата Аспарух е побил копието си в Онгъла, пък и да знаехме - много е далече времето. За Пет Века робство имаме цифром и словом пет бунта. По един на век, истински въстания са само Чипровското и Априлското. Много, много малко за народ който иска Свобода. Нас ни е освободило географското ни положение /ей ги кюрдите на майната си, все още нямат държава/ , освободила ни е Оная Русия - Великата Имперската Великодушната и Православната. Нямаща нищо общо с днешната. Путин неотдавна почти забрани да се чевства 300 годишния юбилей на Руската Империя. Затова 3-ти март е хубава дата, светла дата, Почит към нещо което вече го няма, от наследниците на едни , на които е подарена Свобода.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Споко

    15 Дек 2024 18:36ч.

    скоро може пак да сме част от Османската империя. Безнадеждно.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бай Иван

    15 Дек 2024 23:49ч.

    До оня неблагодарник от 15 Дек 2024 10:59ч. За съжаление с покорното си кротуване и философията, че "покорна главица остра сабя не сече" и вече Трета Световна война се намираме в лагера воюващ с нашата Освободителка Русия. Вероятността да ни споходи черната участ да попаднем отново в състава на новата Турска империя е огромна и само Руия може да ни спаси отново, но докато през 1876 година цялото руско общество ни съчувства и е готово да се бие за нашето Освобождение, сега с нашето безразличие към собственната ни съдба и заставането на страната на враговете на Русия ще ни коства свободата и държавността! Никой няма да помогне на народ, който се е съюзил с най-върлите си врагове и се е примирил със съдбата си!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Затова ви викаме

    16 Дек 2024 8:26ч.

    Русороби.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • А ние ви викаме

    16 Дек 2024 11:10ч.

    ДеБил-ПеПерасти

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рукола Z

    15 Дек 2024 11:38ч.

    Сега хората са на етап, когато ще загубят свободата си и после внуците им ще се борят отново за нея... ковито показа много ясно, че колкото по-богат е един човек, колкото повече има, толкова по-глупав е той.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тихомир Томов

    16 Дек 2024 9:08ч.

    Има една песен от 40 -те на миналия век : " От Финландия до Черно море ...там се пее за свободата / Von Finnland bis zum Schwarzen Meer "

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Vania

    15 Дек 2024 13:17ч.

    Уникална! Факт! Благодаря за тоя материал!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Валя

    15 Дек 2024 13:20ч.

    Благодаря за прекрасното интервю 👏

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • хамалин

    15 Дек 2024 16:50ч.

    боготворя Гена Димитрова. тя казва за операта, че "операта е страст!!!" Фани Ардан е "друга бира",какту викъ жълтопаветнътъ ни колективнъ мислъ.( днес е бг Уййййкиндъ ни: плюем яко въ майчината утроба) .благодаря на гласове за удоволствието

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Само Божията любов е любов!

    15 Дек 2024 19:24ч.

    Тая жена схваща силата на Русия метафизически. То е все едно да блъснеш стълбата към рая, след като си се изкачил по нея, ако леко перефразираме Витгенщайн. "Тогава виждаш света правилно." И това остава завинаги.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Чезаре Ламброзо

    15 Дек 2024 19:58ч.

    Великолепно! п.с. Образът на Княз Мишкин е непозната и неопознаваема територия за днешните отворковци, пък били те и носители на казионни литературни награди.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До 3 март е светла дата

    16 Дек 2024 11:11ч.

    Не си прав! Руснака е благодарен човек по природа. Те ни уважават преди всичко защото сме им дали писменността и го предават през поколенията! Лично го знам от руснаци - колеги. Има хора , които се абстрахират от политическата конюктура и в Русия са много. Не са въртележки и нагаждачи като нас. Руският интелектуалец е истински!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Благодаря!

    18 Дек 2024 20:08ч.

    Благодаря за много добрия превод. Силно, жизнеутвърждаващо интервю. Чудесна жена и актриса.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи