Достоевски и Великият инквизитор

Достоевски и Великият инквизитор

Автор: Александър Моторин 

Следвайте "Гласове" в Телеграм

Темата „Достоевски и Великият инквизитор“ предполага разговор за Достоевски и Запада, защото инквизицията според Достоевски е доведеният до краят израз на католичество в собственото му саморазвитие, а католичеството в епохата след Пришествието на Христа е основният изразител на западния дух като такъв, духа на съпротива срещу Христа и на подмяна на вярата в Христа с друга една вяра – вярата в сатана, т.е. според значението на тази еврейска дума, в Христовия противник, който изпраща на човечеството антихриста като свой подвластен представител. По внушение на сатаната падналото човечество в продължение на векове и хилядолетия ражда от недрата си отделни предварителни предводители – антихристи, докато не настъпи Краят на Света с временното възцаряване на главния и заключителен антихрист, явен в Апокалипсиса в образа на „звяра, който излиза от морето“ (Откр.13:1), подчинен на дявола, сиреч на „звяра, който излиза от бездната (Откр.11:7, 12:2, 13), и на свой ред държащ в подчинение последния от поредицата предварителни антихристи – „звяра, излизащ от земята“ (Откр.13:11).

През вековете православното съзнание е отгатвало появяващите се антихристи, които са се опитвали да станат окончателен и главен антихрист, в облика на различни вождове, царе на народи с магически настроения или на обединения от подобни народи. От най-близките по време на живота на Достоевски като такъв е бил възприеман Наполеон I. Но Достоевски в „Братя Карамазови“, в една голяма „поема“, съчинена от лицето на Иван Карамазов, е създал своя обобщен образ на постепенно приближаващия се от Запад антихрист в най-пълното му историческо развитие – в образа на Великия инквизитор, който съзнателно и в пълнота се покланя и служи на дявола, когото сам назовава според прикритата му истинска същност: „Страшният и умен дух, духът на самоунищожението и небитието“ (14, 229). ( Достоевский Ф.М. Полное собрание сочинений в тридцати томах, Издательство „Наука“, Ленинград, 1972-1990 гг.

Тук и по-нататък позоваванията на това издание привеждат след цитатите в скобки с указание на тома и страница – бел.прев.). Действието на поемата символично-знаменателно протича в Испания – най-западния край на Запада. По-на запад се намира само Америка, но за Достоевски средоточие на западния дух е била именно Европа.

Същността на западния дух е магията, т.е. сатанинско-гордата борба против Бога в опит да се заема мястото на Бога с цел да бъде придобита безкрайна власт над мирозданието. Даруваната от Бога свобода на избора между любовта към своя Творец и отхвърлянето Му чрез поклонение на противника на Бога – сатаната, привържениците на магията използват като избират противенето срещу Бога. Като се обръща към Христа, инквизиторът казва: “Аз не желая Твоята любов, защото самият аз не те обичам. Какво да крия от Теб? Или аз не зная с кого говоря? Онова, което имам да Ти кажа, всичко Ти е вече известно, чета го в очите Ти. Нима ще скрия от Теб нашата тайна? Може би, Ти искаш да я чуеш именно от моите уста, тогава слушай: ние не сме с Теб, а с него, ето я нашата тайна! Ние отдавна не сме вече с Теб, а с него от осем века. Точно преди осем века ние взехме от него онова, което Ти с негодуване отхвърли, онзи последен дар, който той Ти предлагаше, като Ти показа всички земни царства (срв.Мт.4:8-11); ние взехме от него Рим и меча на Кесаря и обявихме само себе си за единствени земни царе, макар и до ден днешен да не сме успели да доведем нашето дело до окончателния му завършек“ (14.234).

По мнението на Достоевски в съвременната Европа това духовно престъпление се опитват да извършат при родствени на основата на магическия дух сили, но според същия този дух обречени и на съперничество: католичеството, протестанството и масонството. Първите две се прикриват зад външния вид на християнството, третата – откровено се изявява срещу Христа (макар също така частично и от време на време от конюнктурни лукави съображения и да приема публичен вид на истинно християнство).

Разсъжденията на Достоевски за протестанството са в духа на славянофилите: „ …протестантизъм на Лутер вече е факт: тази вяра е протестираща и единствено отрицаваща, и веднага щом католичеството изчезне от земята, заедно с него ще изчезне и протестанството, и сигурно защото няма да има срещу какво да протестира ще се превърне в неприкрит атеизъм и това ще бъде краят му“ („Дневник на писателя“, 1877, януари, гл.1п.1).

Вътрешната връзка между католичеството и масонството е също така очевидна за писателя. За това, по-специално, се упоменава чрез устата на Иван Карамазов, когато той говори за създадения от него образ на инквизитора: „Кой знае, може би този омразен старец, толкова упорито и толкова своеобразно обичащ човечеството, и сега съществува във вид на цяла група от много подобни единствени старци, при това далеч не случайно, а съществува като съгласие, като един таен съюз, който отдавна вече организиран за пазенето на тайната, за криенето и от нещастните и слабосилни хора с цел тяхното ощастливяване. Това непременно го има, пък така и трябва да бъде. Привижда ми се, че дори при масоните има нещо от рода на същата тази тайна в тяхната основа, и заради това именно католиците така мразят масоните, защото виждат в тях конкуренти, раздробяване на единството на идеята, а пък нали трябва да е едно стадо и един пастир…

-Ти, може би, сам си масон! – внезапно се изтърва Альоша. - Ти не вярваш в Бога <…>“ (14, 239).

Една от вътрешните частни прояви на тези три сили в Европа (а от тях в най-голяма степен – проявата на католичеството, а така също на протестанството в предсказаното му от Достоевски пълно разложение до атеизъм и материализъм) – е „френският социализъм, т.е. умиряването и уредбата на човешкото общество вече без Христа и извън Христа, както искаше, но не съумя да го организира в Христа католичеството  <…>

Самият днешен френски социализъм, очевидно, е горещ и съдбовен протест срещу католическата идея на всички измъчени и потъпкани от нея хора и нации, които желаят на всяка цена да живеят и да продължават да живеят вече без католичеството и без неговите богове – самият този протест, започнал фактически от края на миналия век (но по същество много по-рано), не е нищо друго, освен единствено най-вярното и непоколебимо продължение на католическа идея, най-пълният и окончателен неин завършек, фаталната ѝ последица, създадена през вековете. Защото френският социализъм не е нещо друго, освен насилствено сплотяване на човечеството – идея, тръгнала още от древния Рим и след това изцяло запазила се в католичеството (тук писателят посочва пряката приемствена връзка между древния езически магизъм и католичеството – А.М.). По такъв начин идеята на освобождаването на човешкия дух от католичеството тук се облече именно в най-тесните католически форми, заимствани от самата най-интимна част от неговия дух, в неговата буква, в неговия материализъм, в деспотизма му, в нравствеността му“ („Дневник на писателя“ , 1877, януари, гл. 1, п.1).
  

Нравствеността на католичеството писателят признава условно, а по същество подразбира неговата безнравственост. В бележника си от 1880 година той пише, възразявайки на прозападно настроения либерал Константин Дмитриевич Каверин с неговото „Писмо до Ф.М. Достоевски“ по повод нравствеността и безнравствеността („Вестник Европы“, 1880, № 11): „Оногова, който предава на изгаряне еретиците, аз не мога да призная за нравствен човек, защото не признавам вашата теза, че нравствеността е съгласна с вътрешните убеждения. Това е единствено честност (руският език е богат), но не нравственост. Имам един единствен нравствен образец и идеал – Христос. <…> Инквизиторът вече е безнравствен единствено и поради това, че в сърцето му, в съвестта му е могла да заживее идеята за необходимостта за изгаря хора “. (14, 558).

Прониквайки в същността на западния дух, писателят по своеобразен начин се приобщава към основната линия за разбиране на Запада при православните мислители на Русия. Такова схващане е било повлияно от съществуващите метафорични възможности на дълбинния смисъл на думата „Запад“. Този смисъл е пряко свързан с процесите на разложение, умиране, смърт: „падам“, „падение“, „ упадък“, "мърша", "леш“ (рус. – „падаль“, „падалина“ – бел. прев.). Той се съдържа и в основните думи, избрани от западното съзнание за самоназоваването си: немско и английско „West“ е свързано с латинско vesper – „вечерна звезда, вечер, запад“, оттук и английският израз „go to west“ – залязвам, умирам, изчезвам, пропадам; по същия начин и френската дума „Occident“ произхожда от латинската дума „occidentalis“ – „западен“, образувана от „occido“ – „свалям от земята, убивам, погубвам, унищожавам“, падам, залязвам, загивам, умирам, изчезвам, пропадам.

Тези думи съдържат в себе си същите смислови елементи, които се съдържат в славянски корен „пад“, - още по-подчертано изразени. 

Тези смислови елементи са били напълно осъзнавани от руските романтици, поради което от тридесетте години на 19 век се заражда и установява представа за „гнилия Запад“. Така още през 1831 г. С.П. Шевирьов използва израза „гнила Европа“ в писмото до И.В. Киреевски в отговора си за сътрудничество в печатното издание „Европеец“. А през 1842 г. с това понятие – вече с цел иронична самозащита – си служи известният западник В.Г. Белински: „<…> много удобно може да се докаже, че навсякъде всичко е лошо, че Европа гние, че железопътните линии водят до ада и там подобни странности“ (Белинский В.Г. Полное собрание сочинений, Москва, 1955, т.6, с.60). Тютчев в годините на зрялото си творчество, засягайки отношенията между Русия и Еропа, често и прибягвал до изразите „разложението на Запада“, „разложителен свят“, „процес на разложението“, „коренно разложена“ (Федор Иванович Тютчев: в 2 кн, Москва, 1988, кн.1, с.225).

При Достоевски това общо разбиране се проявява в ярки художествени образи. Така основният смисъл, вложен във фамилия Смердяков в „Братя Карамазови“ е развратността на душата, нравственото разложение на гнилия, морално пропаднал и поради това вонящ Запад (рус.“смердеть“ – смърдя, воня – бел. прев.). Смердяков се прекланя пред Европа и мечтае да живее там, но при това заедно с преклонението пред Европа се покланя на нейния гибелен разрушителен дух, който я обгръща и прониква в нея. Той смята, че същия дух е намерил израз и в Русия, сред руския народ, само че в много по-слаба и по-груба форма: „Ако искате да знаете, по своя разврат и тамошните и нашите всички си приличат. Всички са шмекери и пройдохи, само че тамошните ходят с лачени обувки, а нашите подлеци смърдят в нищетата си и не намират нищо лошо в това“ (14,205). А щом като е така трябва, както ни уверява Смердяков, да се покорим доброволно на Европа: „През Двенайста (1812 г. – бел. прев.) година имаше велико нашествие в Русия на френския император Наполеон първи, баща на днешния, и щеше да е добре, ако същите тези французи ни бяха покорили: една умна нация щеше да покори друга, доста глупава и щеше да я присъедини към себе си. Дори съвсем други щяха да бъдат порядките ни <…> (14.205).

Иван Карамазов по своему също вони, защото чувства влечение към Запада и е пронизан от същия западен вреден дух – на по-високо ниво на битието, отколкото незаконородения си брат Смердяков. Това е нивото на западния богоборчески рационализъм и атеизъм, които писателят долавя и в католичеството, и в протестантството, и в масонството. Фамилията Карамазов е смесица от руски корен с източен тюрски и в пълния си превод на руски означава „Черномазов“ (тюрк.“кара“ – черен). Към такова тълкуване ни подтиква самият автор: жената на штабс-капитан Снегирьов в романа по погрешка назовава Альоша Карамазов по погрешка „Черномазов“ (14,184; бележка: 15, 549). Душата на Иван, както и на много руски западници, е измърсена, изцапана от духа на Запада, смесена е с него и затова е болна (той се съпротивява и в борбата си – без защитата на смирението – отстъпва, бори се с Бога и губи разсъдъка си, както вече покорно пуска духа на гордостта в душата си, подчинява му се, умира духовно). Тюрският езиков оттенък на чернота при всички руски „карамазови“ подчертава другия неправославен източник на пороците в руската душа, само че вече не западен, а източен, впрочем по същество също магически. 

Самият Иван разбира, че влечението на подобни нему западници към Европа е всъщност любов към едно гробище: „Искам да замина в Европа, Альоша, оттук и ще замина; и макар че аз зная, че ще замина само на едно гробище, но на най-скъпото гробище, ето какво ще ти кажа! Скъпи там лежат покойници, всеки камък над тях свидетелства за такъв пламенен минал живот, за такава страстна вяра в своя подвиг, в своята истина, в своята борба, в своята наука, че аз – предварително го знам, - ще падна на земята и ще целувам тези камъни и ще плача над тях, - в същото това време убеден с цялото си сърце, че всичко това отдавна е гробище и не е нищо повече“ (14,210). Гробището тук е вместилище не само на телесни мъртъвци, но и на мъртъвци духовни в различна степен на гниене и разложение (подобна метафора писателят частично разгръща по-рано в разказите си „Крокодил“ 1865 и „Бобено зърно“ 1873).

Като цяло, съгласно историософията, близка на Достоевски, движението на Изтока (от Русия) към Запада крие като последици упадъка, гниенето, разложението, смъртта. Движението от Запада към Изтока при благоприятна нагласа води до възраждане, възрастване, възкачване; но при обикновено господстващата при западните народи злодейска нагласа – до вампирски по същината си опит да бъде завладяна жизнената сила и душата на още живия православен Изток заради продължаването на собственото си призрачно упадъчно съществуване.  

Иван отстъпва под напора на западния дух и в опита си за богоборческо самоутвърждаване мисли по следния начин: „Аз мисля, че ако дяволът не съществува и, следователно, го е създал човекът, то той го е създал по свой образ и подобие“. Альоша разбира логиката му: „В такъв случай както и Бога“ (14,217) Обаче Иван (а заедно с него и Достоевски) е по-широко скроен, отколкото западните атеисти от рода на Фейербах и вярва, че Бог все пак съществува, както и злият дух. В този смисъл избраниците сред хора на Запад, по-специално масоните и католиците (изобщо западните християни, отрекли се от истинното християнство) се предават на магия, чиято същност е гордата борба за безкрайна божествена власт в опит да бъде тя отнета от Бога с помощта на Неговият главен противник – сатаната. Служейки на този единен сатанински дух те непрекъснато си съперничат в борбата си за първенство да му служат, в борбата си за пълно сливане с него, за да достигнат заедно с него висша – безкрайна и божествена – степен на власт и могъщество.

В романа „Бесове“ Шатов под влияние на Ставрогин твърди, „че Рим е провъзгласил Христа, който се е поддал на третото дяволско изкушение, и че като е възвестил на целия свят, че Христос не може да устои на земята без земното царство, католичеството по този начин е провъзгласило антихриста и по този начин е погубило целия западен свят“ (10,197). Но чрез Иван Карамазов писателят утвърждава, че не само католиците, но и цялото западно самосъзнание като магическо по дух, се е поддало на всичките три изкушения, отхвърлени от Христа в пустинята, т.е. освен от третото изкушение чрез властта Западът се е поддал и на първото изкушение чрез благата на този свят (и преди всичко от храната, хляба, като основа на всичко останалото) (Мт.4:3-4), а така също и на второто, може би, главното изкушение – изкушението на Самия Бог, т.е. на своеволното богопознание (Мт.4:5–7).

Именно във второто изкушение ни е явена самата същност на магията, която съблазнява човека с възможността самият той да стане Бог или причастен на Бога по рождение – по пътя на самоубеждаващото се самоволно познание на забравените божествени тайни – в опит да предопределя волята на Самия Бог, да я постига и да я управлява, а това значи именно да стане Бог. 

Не е случайно, че великият инквизитор в поемата на Иван разсъждава много за значението на „тайната“ в живота на хората. Достоевски посочва основната разлика между проповядваната от инквизитора магия (магия като такава по своята същност) и мистика на истинско християнство – Православието: и в единия и в другия случай основата на разбирането на света и живота е „тайната“ („мистика“ на гръцки, т.е. признаването на съкровеността и недостъпността на някои истини, на някои знания. В магията, обаче, тази скритост и недостъпност са за външното мнозинство от хора при достъпност и откритост за тесен кръг посветени. А в истинско християнство – Православието – пълнотата на Божествената Истина и непостижима за хора и едва отчасти се дарува от Бога в Откровението само на онези хора, които го заслужили чрез служението си Нему – в дълбоко смирение и любов към Него. 

Магията предполага опит за беззаконното, престъпно познаване на божествените тайни заради самообожествяването си. Такова е разпространеното на Запад рационалистично постигане на тайните на живота, прообраз на което е разказаното в Библията грехопадение на първите хора, станало заради вкусването на плода от дървото на познаване на доброто и злото. Не случайно като увод към всички разсъждения за великия инквизитор Иван в „Братя Карамазови“ излага размишленията си за грехопадението на човечеството чрез вкусването на забранения плод (14, 216-217).

В самото наименование на инквизитора по волята на писателя се разкрива вътрешният скрит магически смисъл на неговите действия. Названието има латински произход и означава: „изследовател“, „следовател“, „детектив“, „таен агент“ (от quatare – „питам“, „разследвам“, „изследвам“>inquisitio „търсене на улики, доказателства против някого, предварително разследване“> inquisitor „издирвач, изследовател, преследвач, шпионин, съдебен следовател“), и тук главното за Достоевски е познавателното търсене на гордия човешки разум, който възнася и утвърждава себе си заради господството над света. Докъде води подобна инквизиция на ума в познанието на света Достоевски е показал тъкмо чрез примера на Иван: тя води до загуба на разсъдъка, т.е. до побесняване. Не случайно Иван – вече не в измислената от него поема, а в собствения си живот вижда нечистата сила и разговаря с нея (в главата „Дяволът. Кошмарът на Иван Фьодорович“) – злият дух влиза в душата му и отклонява гордия му ум от здравия разум. 

Връхна точка в разсъдъчното познание на света става опит на човека да се самоубие – по друг начин е невъзможно за ограничения човек да се превърне в безграничен Бог. Иван се отказва от билета във вечния щастлив живот с Бога и избира вечното умиране с бесовете в ада. По този начин той извършва едно безкрайно духовно самоубийство и само умопобъркването му попречва да извърши телесно самоубийство. В образа на Иван Достоевски няколко години преди това предсказвал края на живота на немския философ Ницше, който също така е богоборствал в съчетание с проповед за самоубийство, а е завършил с полудяване. 

Ако Иван полудява, то неговият извънбрачен брат, духовният му двойник и последовател Смердяков направо посяга на живота си. Това е другата от двете взаимосвързани последици от второто изкушение чрез гордия опит на ума за постигане на Божиите тайни с цел заемане място на Бога. Най-концентрирано този смисъл на второто изкушение е изразен в проповедта за самоубийство в устата на Кирилов в „Бесове“, когато той казва на Ставрогин: „Ако има Бог, то аз съм бог… Ако има Бог, то изцялата воля е Негова, и от Неговата воля аз не мога. Ако няма, то цялата воля е моя и аз съм длъжен да заявя своеволието си… Защото цялата  воля стана моята < …>. Аз желая висшата точка и ще се самоубия“ (10, 470). Великият инквизитор в поемата на Иван разбира смисъла на второто изкушение и свързва самообожествяването със самоунищожаването: „Когато страшният и премъдър дух Те постави на храмовата стряха и Ти каза: „Ако искаш да разбереш дали Ти си Синът Божий,  хвърли се долу, защото е казано за него, че ангелите ще го уловят и ще го понесат, и няма да падне, и няма да се пребие, и тогава ще разбереш дали Ти си Синът Божий и ще докажеш тогава каква е Твоята вяра в твоя отец“, но Ти, след като го изслуша, отхвърли предложението, и не се поддаде, и не се хвърли долу. О, разбира се, Ти постъпи тук гордо и великолепно като бог, но хората, но това бунтуващо племе – те богове ли са? О, Ти тогава разбра: само дори ако беше пристъпил, ако само беше направил движение, за да се хвърлиш долу, Ти в същия миг би изкусил Господа, и би изгубил цялата вяра в него и би се пребил в земята, която си дошъл да спасяваш, и умният дух, който Те изпитваше, щеше да се зарадва“ (14, 232-233). И ако Христос показа пример на хората с отказа си, то инквизиторът с предшествениците и следовниците си прие гибелния свят на „духа на самоунищожението и небитието“ (14,229).

Мислите на Достоевски за пагубността на рационализма и магията водят до обобщението: да се побъркват поради гордостта на умовете си могат не само отделни хора, но и цели народи, и дори съюзи, общности от народи – според преобладаващата в тях духовна нагласа. Такава е, например, общността на Запада със смъртоносните и за самата нея и за останалите народи пориви.

Според библейското предание, отразено в първата книга на Библията – Битие и в последната книга – Апокалипсиса, магизъм в земната история на човечеството е достигнал до висшия си разцвет древния Вавилон. Затова не е случайно, че Достоевски чрез Иван, а той чрез своя Инквизитор разсъждава за строителството на Вавилонската кула – първата (древната) и новата (бъдещата). Инквизиторът преценява себе си като носител на по-съвършено магическо знание, по същество вече според него божествено, и затова изказва публично като антихрист. Той казва за Христа: “На мястото на Твоя храм ще се издигне ново здание, ще се издигне ново здание, ще се издигне отново страшна вавилонска кула, и макар че и тази няма да бъде довършена, както и предишната, но все пак Ти можеше да избегнеш тази нова кула и с хиляда години да съкратиш страданията на хората – защото нали при нас именно те ще дойдат след като се измъчили хиляда години със своята кула! Те ще ни издирят пак под земята, скрити в катакомби (защото ние отново ще бъдем гонени и измъчвани), ще ни намерят и ще почнат да викат: „Нахранете ни, защото онези, които ни обещаха огън от небето, не ни го дадоха!“ И тогава вече ние ще довършим тяхната кула, защото ще я довършат онези, който нахрани, а ще нахраним само ние, в Твое име, и ще излъжем, че е в Твое име“ (14,230-231).

Същността на повторите магически опити за издигане на нова Вавилонска кула е все същото самообожествяване. Но за това е необходимо обединяване на хорските усилия чрез възстановяване на единното човечество, което е било по волята на Бога като наказание за стълпотвотворителите, според библейското предание, разделено на отделни народи чрез разбъркване на общия език. Оттук водят произхода си и многовековните опити преди всичко да се възстанови единния общочовешки език по един или друг начин. В този смисъл е и опитът на католиците да натрапят на всички богослужение на латински език.
За стремежа на Запада чрез своите власт и сила да обземе и покори цялото човечество свидетелстват думи на Великия инквизитор, отнесени до Христа: „Ако бе приел този трети съвет на могъщия дух, Ти щеше да допълниш непълнотата във всичко, което човек търси на земята, тоест: пред кого да се преклони, кому да връчи съвестта си и по какъв начин най-накрая всички да се съединят в един общ, задружен и безспорен мравуняк, защото нуждата от световното обединяване е третото и последно мъчение на хората. Човечеството винаги като цяло се е стремяло да се организира на всяка цена всемирно. Имало е много велики народи с велика история, но колкото по-издигнати са били тези народи, толкова са били по-нещастни, защото по-силно от другите са съзнавали потребността от обхващането целият свят съединяване на хората“ (14, 234-235). Както показва Достоевски, от гледища на магическия Запад тази мечта на цялото човечество за всеединство е достижима само с помощта на тайнствената свръхчовешка нечиста сила, която произтича от „духа на самоунищожението и небитието“ (14, 229).

Но след извършеното от Бога наказващо (според заложения дълбинен смисъл на църковнославянската дума „наказати“ – поучавам, съветвам, напомням, предупреждавам – бел.преводача), неотменимо и в същото време благословено разделяне на човечеството на отделни народи-езици, което е било потвърдено от пророчеството на Христа за Страшния съд в Края на Света имено над всички народи-езици (Мт.25:31-46), – всяко повторно съединяване на човечеството може да стане само, ако бъде запазено многоцветието на отделни народи-езици. Западът се стреми да обедини всички като изтрива различията и покорява на себе си, по-точно, на върхушката на своята власт. На него, съответно, му е чужда руската православна представа за властта като служение на всички, които зависят от тебе, в съгласие с думите и начина на живот на Самия Христос:“ И като седна, повика дванайсетте и им рече: който иска да бъде първи, нека бъде най-последен от всички и на всички слуга“ (Мк.9:35).

За тази особеност на православния руски народ пише Достоевски, когато прави равносметка на живота и мирогледа си в речта за Пушкин, поместена в „Дневник на писателя“ за 1880 година. В „Обяснително слово по повод напечатаната по-долу реч за Пушкин“ (1880) той отбелязва: „ Нашият народ < … > има в душата си < …> склонност към всемирна отзивчивост и всепримирение“, при което „ тази способност е изцяло способност руска, национална, и Пушкин < …> като най-съвършен художник   < … > е и най-съвършен изразител на тази способност“ (26, 131). В самата реч за Пушкин е подчертана християнската смиреност, заложена в основата на тази способност: „ < … > нашата участ всъщност е всемирността, и не е с меч придобита, а чрез силата на братството и нашия братски стремеж към възсъединяване на хората“ (26, 147); русите са длъжни „да изрекат окончателното слово на великата, обща хармония, на братското окончателно съгласие на всички племена според Христовия евангелски закон!“ (26, 148).

Не такъв е Западът. Неговата същност като обединяващ човечеството свръхнарод Достоевски е разкрил, когато е пояснявал на студентите смисъл на главата за Великия инквизитор преди да им я прочете:“ Смисъл е, че ако изопачиш Христовата вяра, след като я съединиш с целите на този свят, то едновременно с това веднага ще се изгуби и целият смисъл на християнството, умът без съмнение трябва да изпадне в безверие, вместо великия Христов идеал ще се изгради само нова вавилонска кула. Високият поглед на християнството върху човечеството се срива до схващането, че то е сякаш животинско стадо, и под формата на социална любов към човечеството се явява вече немаскираното презрение към него“ (Встъпително слово, произнесено на литературната сутрин в полза на студентите от Санкт-Петербургския университет на 30 декември 1879 година. Преди четенето на главата „Великият инквизитор“) (15,198).

Писателят вижда, че между двата свръхнарода (обединения по вяра и преобладаващ език от много и различни народи), а именно: западния (магически по дух) свръхнарод – от една страна и православното по дух обединение на руския народ с други народи в Русия – от друга възниква неразрешимо противоречие и съответно противоборство, което протича постоянно и на всички нива на битието, като най-съществено е духовно ниво със съответните поднива -степени: на вероизповеданието, езика, изкуството, науката – с техните метаезици, изразяващи общия им базисен дух, т.е. всичко онова, което като цяло се именува като духовна култура. От духа произтича също така и стопанското ниво на материално въплътената трудова култура на народи. От време на време тази борба на много нива между езиците, типове култура се обостря и слиза на най-низкото си, направо смъртоносно стъпало на военния сблъсък, при който победата все пак се определя от силата на духа. 

Достоевски е разбирал това много добре и много е размишлявал за това в съчиненията си. Преди всичко той размишлявал върху това, как се оформя, как се образува един народ и как той поддържа съществуването си във върволицата от поколения. Най-вече той е размишлявал за своя руски православен народ, тъй като е разбирал, че на неговата основа по същество се създава обединение от много духовно родствени съюзни народи. Размишлявал също и за войните като най-остра и решаваща степен на борбата между народите и свръхнародите. 

След Пушкин (и не без неговото въздействие) Достоевски се е стремял към православна обосновка за оправдание на свещената война за вярата – война изключително отбранителна или, което е много близко, освободителна (по отношение на завладени от враговете земи и народи).

За Достоевски православно-държавният свят е една цялост, единство, изградено на най-дълбока непоклатима основа, и Русия е неговата опора. Именно затова в „Дневник на писателя за 1876 година“ се казва: „ < …> Константинопол – рано или късно – трябва да бъде наш…“ – та това е „не завладяване и не насилие“, а „според самата природа“ (23,48). Пред А.Н. Майков Достоевски признава, че е съчинил „ в ума си“ „епическа песен“ за завземането на Константинопол от турците и „това непосредствено и несъзнателно ми се яви като народно предание от руската история (15,527). 

Като основна враждебна по отношение на Русия сила Достоевски представлява военния и отчасти духовен съюз на Запад е ислямския (в лицето на Турция) свят. Очевидно, не е случайно, че Разколников в „Престъпление и наказание“ завършва изброяването на образцовите „необикновени“ „свъхчовеци“ с Мохамедите и Наполеоните (6,200), сближавайки вожда на ислямския свят с вожда на обединения Запад. 

Западът се затваря очите и дори покровителства „систематичното унищожаване“ на цели православни народи чрез силата на Турция. Западът се сприятелява с Турция и в желанието му да държи отслабения остатък от православните народи в робство: „< …> славянското племе е омразно за Европа, les esclaves, тъй да се каже, роби, а немците колко имат такива роби: току-виж се разбунтували“ (23,63) – тук се отбелязва злонамереността на разпространението на Запад фонетично сближаване на думите със значение „роб“ и „славянин“. Немците редом с турците се разглеждат от Достоевски ударна сила на Запада, насочена срещу Русия („За войнствеността на немците“ в „Дневник на писателя за 1876 г.“).

На Достоевски се оказва близка представата за Русия като „Трети“ и последен Рим, призван чак до Края на Света да противостои на усилващото се царство на антихриста, и в това противостоене да служи за опора и защита на всички, които желаят да се спасят. За основна особеност на руското самосъзнание писателят смята състрадателната, стигаща до жертвеност любов към всички хора, включително към врагове. 

В мирното, незавоевателно, исторически справедливо разширяване на руската власт Достоевски вижда благото на цялото човечество, защото православна Русия е единственият мост от този временен свят към вечният, неземен свят, предварително указан в Апокалипсиса; още в този свят руската държава   единствена от всички частично живее по законите не от този свят, заповядвани от Христа: „Който иска да бъде най-високо от всички в Божието Царство - да стане слуга на всички. Ето как аз разбирам руското предназначение в неговия идеал“ (23,47).

-------

Александър Моторин - доктор на филологическите науки, професор, ръководител на секцията по нравствено-естетическо възпитание в Новгородския държавен университет "Ярослав Мъдри", член-кореспондент на Международната академия на науките по педагогическо образование, автор на 115 публикации, сред които монографиите "Духовните тенденции в руската литература през XIX век" (2012), "Теория на руската литература" (2013).

Превод от руски – Людмила Димитрова

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • Стефан

    16 Дек 2022 12:31ч.

    Достоевски е гений, който трябва да се изучава, но в деградираща културно България не е "моден". Още по-рязко за егоистичната, разлагаща се и ояла се Зап.Европа се изказва Херцен, в "Минало и размисли", а той е живял там доста години. Има обаче една голяма статия /60стр./ издадена у нас само през 1930г. Това е статията " "Духовният живот на Америка", написана през 1889г. след дълъг живот там.Написаното в нея е присъда за САЩ. Не съм чел нещо по-силно и разобличаващо. Никак не е чудно,че няма ново издание. Тя е убийствена за нашите американофили и с невероятната си актуалност. Констатираното от него тогава днес е приело гигантски мащаби.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • HansCastorp,München,Bayern,BRD

    16 Дек 2022 12:55ч.

    1 . Притчата за Великия инквизитор е един от най-силните текстове в "Братя Карамазови", изобщо в творчеството на Достоевски, както и въобще в световната литература. Авторът има много сложен житейски път, обременена от властен родител семейна анамнеза (баща му, иначе лекар по професия, е бил умъртвен по особено жесток начин от крепостните му селяни по причини, които в наше време, сред най-актуалните пикантни теми са; тази смърт Достоевски преживял много тежко и нишката за бащата-деспот се прокрадва в някои от произведенията му) , още по-сложен личен живот в зряла възраст, бракове, комарджийски залитания с проиграване на цялото му състояние (в Казиното на Висбаден той е проиграл всичките си средства, парите и бижутата на жена си; заложил и проиграл дори полата на съпругата си в напреднала бременост). (следва)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • HansCastorp,München,Bayern,BRD

    16 Дек 2022 12:56ч.

    2 . Осъден на смърт заради разпространяване на статие на Белински, в една мразовита утрин стоял на площада с други осъдени и само минути преди екзекуцията пристига опрощението на царя. Какво е преживял в тези минути, той много фигуративно обяснява с един отразен лъч от кубето на отсрещната черква. А какво Достоевски е преживял по времето на каторгата- четете го в поне две от най-известните му произведения. С напредванто на болестта, епилептичният му мозък ражда стотици страници, будещи недоумение, но за мене "Братя Карамазови" е шеьовър в световната класика. Да си додем пак на думата. Беликият инквизитор ( с благодарност за по-горния великолепен текст), Божият Син, Сатаната. Нужен е, с извинение, достатъчен интелектуален капацитет и знания, за да се вникне в дълбочината на това послание. "ГЛАСОВЕ", от раждането си, го раздава много сериозно. Опитах се да пробия тази броня като написах един каламбур- осъвременена и побългарена реплика към Инквизитора. Предложих по- долния текст преди около година и съдбата му беше незавидна- тутакси изтрит, което е редовния принос на сайта към борбата с цензурата. Кой е Сатаната (-ите) в наше време и тук? Преди година дискусията беше "про" или "контра" Него. Правеше се на Бог, Слънце, което огрява цялата нация. Сега се дръпнал назад, действа с подставени съпартийци, но продължава да облъчва токсично политическия ни живот. Може би сега му е дошло времето(не на по-Горния, а на моя текст). Може би сега сте мине и Голямата Дебела Гумма на "Гласове" ще го пожали ... (следва текстът)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • HansCastorp,München,Bayern,BRD

    16 Дек 2022 12:56ч.

    2 . Осъден на смърт заради разпространяване на статие на Белински, в една мразовита утрин стоял на площада с други осъдени и само минути преди екзекуцията пристига опрощението на царя. Какво е преживял в тези минути, той много фигуративно обяснява с един отразен лъч от кубето на отсрещната черква. А какво Достоевски е преживял по времето на каторгата- четете го в поне две от най-известните му произведения. С напредванто на болестта, епилептичният му мозък ражда стотици страници, будещи недоумение, но за мене "Братя Карамазови" е шеьовър в световната класика. Да си додем пак на думата. Беликият инквизитор ( с благодарност за по-горния великолепен текст), Божият Син, Сатаната. Нужен е, с извинение, достатъчен интелектуален капацитет и знания, за да се вникне в дълбочината на това послание. "ГЛАСОВЕ", от раждането си, го раздава много сериозно. Опитах се да пробия тази броня като написах един каламбур- осъвременена и побългарена реплика към Инквизитора. Предложих по- долния текст преди около година и съдбата му беше незавидна- тутакси изтрит, което е редовния принос на сайта към борбата с цензурата. Кой е Сатаната (-ите) в наше време и тук? Преди година дискусията беше "про" или "контра" Него. Правеше се на Бог, Слънце, което огрява цялата нация. Сега се дръпнал назад, действа с подставени съпартийци, но продължава да облъчва токсично политическия ни живот. Може би сега му е дошло времето(не на по-Горния, а на моя текст). Може би сега сте мине и Голямата Дебела Гумма на "Гласове" ще го пожали ... (следва текстът)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • HansCastorp,München,Bayern,BRD

    16 Дек 2022 12:56ч.

    2 . Осъден на смърт заради разпространяване на статие на Белински, в една мразовита утрин стоял на площада с други осъдени и само минути преди екзекуцията пристига опрощението на царя. Какво е преживял в тези минути, той много фигуративно обяснява с един отразен лъч от кубето на отсрещната черква. А какво Достоевски е преживял по времето на каторгата- четете го в поне две от най-известните му произведения. С напредванто на болестта, епилептичният му мозък ражда стотици страници, будещи недоумение, но за мене "Братя Карамазови" е шеьовър в световната класика. Да си додем пак на думата. Беликият инквизитор ( с благодарност за по-горния великолепен текст), Божият Син, Сатаната. Нужен е, с извинение, достатъчен интелектуален капацитет и знания, за да се вникне в дълбочината на това послание. "ГЛАСОВЕ", от раждането си, го раздава много сериозно. Опитах се да пробия тази броня като написах един каламбур- осъвременена и побългарена реплика към Инквизитора. Предложих по- долния текст преди около година и съдбата му беше незавидна- тутакси изтрит, което е редовния принос на сайта към борбата с цензурата. Кой е Сатаната (-ите) в наше време и тук? Преди година дискусията беше "про" или "контра" Него. Правеше се на Бог, Слънце, което огрява цялата нация. Сега се дръпнал назад, действа с подставени съпартийци, но продължава да облъчва токсично политическия ни живот. Може би сега му е дошло времето(не на по-Горния, а на моя текст). Може би сега сте мине и Голямата Дебела Гумма на "Гласове" ще го пожали ... (следва текстът)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Благодарност за "Гласове" и преводача!

    16 Дек 2022 12:59ч.

    Благодарност на "Стефан" за Кнут Хамсун/ "Духовният Живот В Америка"!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Оле Отвори Очички

    16 Дек 2022 22:19ч.

    Къде намерихте тази статия на Хамсун?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стефан

    16 Дек 2022 13:08ч.

    Моля за извинение. Пропуснал съм да напиша,че статията "Духовният живот на Америка" е от Кнут Хамсун. Допълвам,че след тази статия той прави пътешествие в Русия през 1889-1900г., за която пише също доста отрицателни неща, но като цяло написаното е много положително за страната и славяните.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • интересно

    16 Дек 2022 14:41ч.

    На "Православие. ру" има много изключително интересни статии на проф. А. Моторин.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • една баба

    16 Дек 2022 14:43ч.

    За Кнут Хамсун благодарност и от мен! Намерих ел.вариант.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Оле Отвори Очички

    16 Дек 2022 22:22ч.

    Мила бабо, къде намери тази статия?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • една баба

    18 Дек 2022 23:56ч.

    на руски. Потърсете: Кнут Гамсун. О духовной жизни современной Америки

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Гуца от Биримирци

    16 Дек 2022 16:23ч.

    Браво, бе, щом и фашизирания Хамсун мобилизирахте за антиамериканската си пропутинска кампания. Само едно ми обяснете. Михалков ви призовава да посетите Камчатка, Алтай и Магадан, ама никой не плюе по тези хубави места, защото никой не ги посещава. Всички, от времето на Хамсун,а и преди това, се юрват към Америка. Цялата червена номенклатура на путинска Русия, и нашата такава, експортираха децата си пак там. Къде е логиката ! Май тия, които не са хванали трена за Америка, са намерили подслон в този форум. Опитвам се да хвърля мост от тази отбивка от по-горната тема към Инквизитора. Единственото, което ми хрумва е, че май никой не чете Достоевски и въпросният Инквизитор си остава един смътен и неясен обект, небудещ никакъв интерес. Опитвам се и да тествам диктатурата на Путин по критериите за фашистка такава, и май нещата много добре се напасват. Питайте г-н Дачков, и той веднага ще изкалкулира, и ще потвърди, че това е така. Няма нужда да сте чели Желю Желев. Ето че завъртяхме търкaлото на 360 Grad и преждепишещият за Хамсун "Стефан" се оказва прав. Напасване на кафявото с кафяво такова. Абе чакайте, това не беше ли цветът на...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Стефан

    16 Дек 2022 16:46ч.

    До Гуца 1.Хамсун бил фашизиран- Хамсун е писал доста по-рано за САЩ от настъпването на фашизма. 2.Вече никой не се юрва към деградирала Америка-съседа се върна окончателна от там след 10г.,

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Гуца от Биримирци

    16 Дек 2022 17:23ч.

    Прав си, Стефане, но все пак нещо не се вързва. Факт е ,че: Хамсун е прегърнал нацистката идеология; подкрепял е нацисткия фюрер в родината му ; срещал се е с Хитлер; бил е съден след войната за колаборационизъм с нацистите и едва е отървал пандиза. Сигурно "фашото" отдавна е дремело в генома му и с появяването на тоз кафяв феномен , той се е идентифицирал с него. На комшията - специални поздрави, но той не е симптоматичен случай- не всички успяват там , ама искат да видят с очите си; там се работи и нашенското почесване по топките може само да те освободи от инсекти в тази област. От времето на Хамсун милиони са се преселили в Америка, ама не се забелязва милиони, като съседа ти, да са се изнесли оттам. Напротив, какво направи Дуварът. Срути се и отвори пробойна, през която милиони от прехваления комунистически рай (само колко са от СССР и бг) хванаха пътя през оноз Океан.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ех, "Гуца, Гуца''! от къде тръгнахме ("Духовният Живот В Америка"),

    18 Дек 2022 22:40ч.

    и къде отидохме (само ''Гуца" знае). Писаното е за Достоевски, все пак.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Гласове,

    16 Дек 2022 19:36ч.

    благодарност за глътката жива вода!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Читател

    18 Дек 2022 8:28ч.

    Гуца е в лагера на сатана. Pазочароващо !

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • росен

    18 Дек 2022 10:28ч.

    Новгородският университет е "Ярослав Мудрый" и не се побългарява като се превежда. Остава си "Ярослав Мудрий".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Гуца от Биримирци

    19 Дек 2022 10:31ч.

    До Ех, Гуца,Гуца" Ех, борбата е неравна. Вие, оторизираните клакьори и хрантутници на форума, сте абонирани за зеления лихт. Вас дори ви имплантират по-горе със стара дата. Гуца я мас(аж)ират с дебелата Гума, режат късове от епистоларната и фасада, в т.ч. и по темата Достоевски. Да, по темата Великия инквизитор (на цензурата) " ГЛАСОВЕ има своя принос. Дали да не взема да събера гумосаното, си хирургически ексцизирано, "творчество" и да направя по обем конкуренция на напр. "Юноша".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Читател

    19 Дек 2022 15:36ч.

    Ами да, подкрепям, и очаквам с особено желание едно доста по-пълно, с предпочитание да е пълно, представяне на творчеството на Гуца, без кавички на творчество, абсолютно негумосано. Явно няма да е в "Гласове". Нека уважаемата Гуца да бъде така добра и да даде нишан къде и кога ще може да се прочете нейно(то) творчество. Би било интелектуално изживяване от висок клас. Искрен, макар и донякъде разочарован от предишни нейни постинги под тази статия, фен на Гуца.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Гуца от Биримирци

    19 Дек 2022 20:19ч.

    Ок, Читател", ще бъде направено. Ще пробвам един нестандартен ход на границата на нахалството, може и да мине. Моля за няколко капки търпение.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Читател

    19 Дек 2022 20:46ч.

    Да, благодаря, имам мноооого капки търпение, включително и за всякакви нестандартни ходове на нахалство...които пораждат "крими"-тръпка...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Гуца от Биримирци

    19 Дек 2022 21:05ч.

    Уважаеми "Читател", нямам си друга пощенска кутия- от 23 г. слушам, гледам, чета, наслаждавам се, попивам информация и култура, ругая и се ядосвам, и все с ГЛАСОВЕ. Все по-гумосван, като все повече "чуждо тяло". Не че аз се променям, ама Гласовете...обогатяват своята тоналност в неочаквани гами, ако смея така евфемистично да се изразя. Междувременно, за да избегна голословието, след петдесет години, взех, че изчетох целия Достоевски отново. Изчетох и изгледах какво пишат за него, и сверих какво различните експерти-достоевисти коментират. Изгледах всички достъпни екранизации по неговите произведения. И всичко това сверено и сравнено на 3-4 различни езика. Голословие и головодие в ГЛАСОВЕ може и да минава, но не и по въпросите на културата. Та снощи, по късна доба, имах неблагоразумието да отговоря на едного "разочарован". Можете ли да си представите- повече от милиард по света ликуваха , наслаждсаваха се и коментираха великолепната поанта на Световното по футбол, затова по-долната случка беше изумителна. Някой високо отговорен, с недремещо чувство зa политинезнамкаквасикоректност, само след няколко минути, с прецизния си скалпел под формата на мек триещ обект, отпрати моите великомудрени слова в кошчето за отпадъци- вероятно секунди след като си ги бях копирал. Та сега ще си позволя нещо недопустимо за мене- да го пействам за втори път, белким нощната смяна на цензорите още не застъпила.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Гуца от Биримирци

    19 Дек 2022 21:13ч.

    Гуца от Биримирци 18 Дек 2022 21:45ч. "Разочарованието" Гуца е с европейска и демократична нагласа , с Кота Нула екстремизъм, ако не се брои напр. Бранденбургские концерти на Бах, и особено Вариациите Им на Голдберг, а също и Моцарт, Шопен , Шостакович, после Луис и Елла, Махалия, Пиацолла, а също и латиномаговете Маркес, Алиенде, а също и Манн, Грасс, Фриш, да не говорим за тези, напуснали ни, от Фелини, Висконти, Беролучи,та до Буюнел, Леоне и Лоузи. Това е само началото на списъка с "разочарованията", както и троха от тотално отсъстващите обекти във форума на този сайт. Гуца мисли с главата си и не и минават номерата на гробокопачие на капитализъЪма, които сега въртят (газ)милиарди и още се (полу)кълнат в Ленин. За Гуца началото на операцията на 22.06.1941, провалила се в Сталинград и къде ли не още , не се дефинира като "кампания", изпробване на осъвременената военна техника или коректура на политическия статус и географията. Когато се помляват постройки за милиони и се избиват мирни хора, в т.ч. деца и старци, да не говорим за десетките хиляди млади мъже, които трябва да създават семейства и да раждат деца, това е една сатанинска кампания. (Не целият ни медиен хинтегрунд е съставен от фейкове; напр. Андрей Райчев е една вибрираща и абсолютно жива реалност) Ако съм се клел в Библияа да осъждам да "не крада и убивам" и подкрепям подобни садизмуси, не би ми било трудно да открия Сатаната- просто трябва да погледна в огледалото. Достоевски е връх като анализатор на сатаните. Не е ли Разколников един Сатана. Не е ли Ставрогин един полусатана и полуразкаял се грешник. Смердяков сие направо сто процента от тази порода. В БЕСОВЕ е пълно със сатани. За десерт ще подхвърля провокация полу по по-горната тема. Можем ли да преброим колко перфектни престъпления и (не?)разкрити престъпници могат да се наброят в произведенияа на Достоевски. То пак тежним към сатанинството, щото у нас си го нямаме достатъчно. Дилемата "жива вода" и "разочарование" продължава да виси и това прави форума жив (глътка въздух за гумата). P.S. Какво точно е некоректно в по-горният текст?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Александрова

    20 Дек 2022 8:43ч.

    Благодаря за статията. Професията ми беше благосклонна да се запозная по-сериозно с творчеството на гениалния Достоевски. Подобни статии обогатяват духовността и познанието на читателя.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Читател

    20 Дек 2022 9:38ч.

    Понеже статията е за Достоевски, по темата е да споделя случка, публикувана, доколкото си спомням, само в Гласове: посланичката на Русия - Митрофанова откри паметник на Достоевски в градинката пред Народната библиотека. Паметникът е подарък от Русия за България. С голямо очудване, но всъщност без изненада, на снимката на откриването на паметника се виждаха само Митрофанова и още 1 жена, Шаренкова ли беше? Достоевски е писал за българите, правил е психоанализ на тяхното поведение и отношение към руските воини, защитавал е българите срещу недоволството и критиките на руснаци. Но на откриването на неговия паметник в София присъстваха 1 или 2 българи, и то в лично качество, не като представители на държавата. Такива липсваха.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Читател

    20 Дек 2022 12:15ч.

    Корекция - премахвам предишния мой коментар от " Читател 20 Дек 2022 9:38ч."

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Гуца от Биримирци

    20 Дек 2022 15:02ч.

    При Достоевски всичко е добре дефинирано (поне докато епилепсията не изяжда сивото му вещество)- патриот , славянофил. Експертите се опитват някак си да размият антисемитизма му , но в личните му записки, както в романите му, прозира (умерена ?)агресивност към така наричаните от него "чифути", друга дума не използва никъде. Това е била изобщо политическата нагласа на времето , както и настроенията на мнозинството от населението. Джоузеф и Адолф не са открили топлата вода, както всъщност и самият Достоевски. При Чехов не е по-различно, но като медицинер е някак си по-умерен. В "Дневниците" си Достоевски епизодично споменава и българите. Май не прелива от братска любов към нас, но като съвременник на освободителната Руско-турска война, говори с голямо съчувствие за подтиснатия ни народ. Описва няколко епизода от зверствата на турците сред цивилистите. Потресающ е случаят със спасено българско момиченце, чието село е било поголовно изклано, в т.ч. пред очите на детето са били по особено жесток начин умъртвени всички членове на семейството му- авторът описва всичо с подробностите, както му е било предаден. Трудно е човек с нормална психика да чете текста, камо ли да го възпроизведе вербално. Описанието на посттравматичния психичен синдром у момичето е истински принос на Достоевски към медицината.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Читател

    20 Дек 2022 17:57ч.

    Удоволствие е да се четат коментарите на Гуца.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • HansCastorp,München,Bayern,BRD

    20 Дек 2022 21:11ч.

    НАШЕНСКА ЛАНСКА ШУМА И НЕПРЕХОДНИЯТ ДОСТОЕВСКИ Както в началото на този форум написах, миналата година си позволих дружески каламбур с един от най-великите текстове в световната литература. Опитах се да осъвременя и побългаря легендата за Великия инквизитор. Техтел-мехтели между Сатаната и Ментора, които в "тука има-тука нема" стъпка си сменят местата и накрая май изскачат по-голям брой сатани. Моята закачка беше тутакси изтрита от Гласове, явно съм пял нещо фалшиво. Междувременно се случиха куп работи и ланшните събития бързо хващат пътя към архива.Сега се взирам в този текст , който ми старее ужасно. Какви бяха тия Мата Хари, будоарни пачки с банкноти. Кой беше този Борисов; Радев осиротя- флиртът им угасна . А брудерите Митака, Иванушка и Альоха, както и намирисващият им полубрудер, от близо век и половина времето не ги е докоснало. Колебах се дали да отупам моя текст от нафталина и отново да го предложа, но виждам че контролът тука предколедно е занижен и разни римейкове виждат отново бял свят. Ще опитам и аз. ( следва текстът)

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • HansCastorp,München,Bayern,BRD

    20 Дек 2022 21:12ч.

    1 . ЛЕГЕНДА ЗА ВЕЛИКИЯ МАНИПУЛАТОР- поема от (не)известен автор "B" преброява съсредоточено пачките банкноти в чекмеджето, отърква отегчено в бузата си кюлчетата злато...оглежда се. Почиства и зарежда за кой ли път пищова...ефирната Мата Хaралампиева-майстор на еротичните массажи и фотошопирането, дебне от всички посоки...всегда готов. Де да беше само Мата, ама Оноз пак се яви. Петнайсет века не беше се вясвал, пироните тогава не Му стигаха, май ще си заработи сега едно знойно аутодафе. Петнайсет века мълча и сега, сюрпризче, пак не рачи да (си) говори(м). Негова си работа, можем и сами да си говорим- нали сме се пръкнали под знака на близнаците. "B" се настанява срещу голямото огледало и се втотрачва в образа срещу него. Подобиети отсреща е самият Каудильо , точно толкова напрегнато концентриран върху допелгенгера си отпред. Това е вече противник- имитира всички твои движения, чете ти мислите, връща безотказно точно топката. Пред него никакви тинтири-минтири сикаджийски хватки, словестни клоунади и жонгльорщини не минават. "B" притваря очи и започва да мисли трескаво. Не само Мата, но и Дяволът не дреме. Пуска разни ереси срещу мене. Отричат чудесата ми. Да беше видял само онази старица с катъра, дето ми се жалва, че добичето си изпотрошило копитата по тези сокаци, осеяни с дупки. Само как махнах с леводесницата и осеях целия индустриален пейзаж с магистрали. И онез дрипльовци дето едвам вързвали двата края и гладували. Хоп, още една аддукционно-абдукционна ротация на бицепса, и целият камъняк се превърна в хлебове, чат пат- и в пасти. И от язовирите едни реки червено вино се потътриха.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • HansCastorp,München,Bayern,BRD

    20 Дек 2022 21:14ч.

    2. Абе голем цар сме да мастур, пардон, да манипулирам с материята, мистерията и матриала. Торкемада и половина. Направо в деенкато им бъркам- да ме обичат завинаги. Ние съм и Кесарят, и Каудильото, и Бигбрадърът, който ви позволява да грешите, съм след което ви прощавам , солта и хлябът сме съм ви. Ние съм истинският Онзи, който ви позволява или забранява да живеете с жените и любовниците си, да имате или нямате деца, да се забавлявате и радвате. И сега тоз Оноз, че и Мата, че и Гяволо. Бил съм им смъкнал седмото небе с всичкия небесен леб, а те не искали небесните свободи, а да събират земните трохи като роби. Дано да им преседнат пастите, и във виното да се удавят. Тогава ще оценят истинското гръмовно чудо , което аз сътворих. Има три сили на земята да се плени съвестта на бунтуващата се слабосилна жакерия, дето се изсипва всяка вечер на улицата и аз въплъщавам всичките три. Чудото, тайната и авторитета. Чудото? Ами превърнах цялата тази територия в една магистранница, хлебарница, баничарница, мекичарница, сладкарница и шкембеджийница тип "Дамарче". Тайната ? Да, тя е в чекмеджето на нощното ми шкафче. Мата Х. ми е гарант, че (този път) не лъжа. Ауторитет? Аууу, вижте ме, тука съм , ваш съм, обичам ви . Каудильото отсреща поглежда и сърцето му се топи и плува в сладък сироп. Премрежва поглед , та чак се насълзява. Явява се някаква доппелвизия- каво ти доппелт, направо трипъл. Вместо Големия "B" му се привижда един с партизанси каскет, друг - с истинска корона, макар и от мукава; третият е с пожарникарска фуражка. Дали в хинтергрунда не наднича и един червенокож, с пера на главата. Абе, голям мираж, голямо чудо. "B" миже в очакване на обещаната ( "най-атеистична ") целувка , ама никс. Оглежда се, ама Оноз вече се е изпарил, сигурно пак за 15 века.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • HansCastorp,München,Bayern,BRD

    20 Дек 2022 21:15ч.

    3 . Айвън изрича всичко това на един дъх. Срещу него му се привижда Мефисто с яке и карирани панталони, сякаш взети назаем от Коровиев. Не, това е брат му Ал, който придърпва свенливо расото си върху коленете и казва: Абе , бате, ти насериозно ли или пак са те налегнали обсесивно-компулсивните фантазми ? Голям хайван излезе ти, Айвъне, не стига че затри по-голямото ни бате Митака и го прати 20 години да чука камъни в рудниците на студеното ." Ал се изправя и целува Айвън по устата. Последният инстинктивно обърсва бърните си с ръкав и извиква: " Плагиат !!! Ти открадна това от... ...поема от (не)известен автор.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • нечетящ

    23 Дек 2022 12:49ч.

    защо какво бащата на достоевски

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Нещо повече от Сатанизъм

    24 Дек 2022 0:36ч.

    През първата половина на 20-ия век, човечеството (и особено в Европа) се сблъска с двете човеконенавистнически явления: фашизма и нацизма. Обикновено хората поставят знак за равенство между тези два феномена (и това е съвсем основателно — резултатът от съществуването на всяки от тях е един и същ: ИЗТРЕБЛЕНИЕ), но все пак има една съществена разлика. Дълбоко в основата както на фашизма, така и на нацизма стои завоалирана по една сакрална идеология. Фашизмът е стъпил здраво върху фундамента на римо-католицизма, докато нацизмът на немскоезичните народи се извисява върху пиедестала на лютеранския и калвинистки протестантизъм. Резултатът е налице — мнозина пострадаха. Силно се набляга на безчовечността, с която беше извършена саморазправата над евреите. Двата религиозни колоса — католичеството и протестантството — винаги са обвинявали еврейството във вещичарство и в игра с Тъмните Сили, макар и това, което правеха самото католичество и самото протестанство, да е беше даже нещо повече от Сатанизъм. Но те смятаха, че са победители, а както е известно — победителите не подлежат на присъда. По въпроса за истинността на последната теза обаче може сериозно да се поспори. Те двете — католичеството и протестатнството — може би се поумориха по време на кошмарния 20-ти век. Ето защо в края на 20-тия и в началото на 21-вия век беше дадена зелена улица на франк-масонерията, която до този момент кротко набираше сили отвъд Атлантическия океан. Днес ние виждаме на какво е способно франк-масонството и накъде ни тласка то. То е една идеология на шокиращия абсурд, която има за цел да превърне човечеството не в роби (както е било досега), а в месо — по същия начин, по който досега са се изпозували домашните животни, отглеждани за задоволяване на нашата нужда от протеини. Масонството вещае една нова епоха на грандиозно ЧОВЕКОЯДСТВО.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Точно така постъпват ДОБРИТЕ стопани.

    24 Дек 2022 15:15ч.

    Моят дядо беше фермер (така се казва сега — фермер, — макар някога човекът да си беше просто един „селски стопанин“). В качеството си на преуспяващ фермер той отглеждаше в стопанството си множество полезни домашни животни: овце, кози, коне, крави (и волове). Всяка година водеше кравите „на бик“, след което те раждаха теленца. Навъждаха се много теленца — те поотрастваха и дядо ми преценяваше кое каква работа можеше да му върши. Заделяше няколко, които като отраснат, да му вършат ТЕЖКАТА РАБОТА. Това беше неговия „златен милиард“. От останалите гледаше да се освободи, защото не искаше да храни излишни кравешки или волски търбуси. И той ги продаваше в кланицата. Даваха му добри пари, а пък градското насделение лапаше говежди мръвки. Е, кажете ми — няма ли някаква ВИСША СПРАВЕДЛИВОСТ във всичко това? Така може да се постъпи и в планетарен мащаб — с цялото земно население. Франк-масоните (възпитани в Страната на Неограничените Възможности) са все пак незаменими фермери и умеят да бъдат стопани и на човешкия добитък.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи