Лула да Силва: Не можем да приемем зеления неоколониализъм

Лула да Силва: Не можем да приемем зеления неоколониализъм

Бразилският президент Луиз Инасио Лула да Силва заяви в края на среща на лидерите от региона на Амазония, че отказва да бъде поучаван от развитите държави по въпроси, свързани с опазването на околната среда, предаде ДПА. Домакин на срещата беше Бразилия.

„Не можем да приемем зеления неоколониализъм, който въвежда търговски бариери и дискриминационни мерки под прикритието на опазване на околната среда и не зачита нашите национални правила за действие и политика“, каза Лула на срещата в бразилския град Белем.

Преди това домакинът на форума разкритикува допълнителната декларация, поискана от Брюксел във връзка с планираното споразумение за свободна търговия между Европейския съюз и южноамериканския икономически съюз МЕРКОСУР.

Лула каза, че подобна декларация за климата, околната среда и правата на човека би била намеса във вътрешните работи на страните от МЕРКОСУР (Бразилия, Аржентина, Парагвай и Уругвай) и ще забави икономическото им развитие.

Лула призова развитите страни да направят свой собствен принос за климата и екозащитата.

„Най-богатите 10 процента от световното население държат над 75 на сто от богатството и отделят почти половината от въглерода, който отива в атмосферата“, заяви той. „Екологичната услуга, която тропическите гори правят на света, трябва да бъде справедливо възнаградена.“

Амазонските гори преработват значителни количества въглероден диоксид и изпълняват важна функция в международната борба с климатичните промени, отбелязва ДПА.

Източник: БТА

Следвайте "Гласове" в Телеграм

 

Коментари

  • Гост

    10 Авг 2023 11:43ч.

    Да интересно се получава. Амазония, Сибир, Канада и Щатите са белите дробове на планетата и Европа като нищо ще я накарат да плаща за това. Или да си сади гори.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Зелено мушкато

    10 Авг 2023 12:05ч.

    Амазонските гори, заедно с всички гори на планетата надали произвеждат и 2% от кислорода, който се отделя в атмосферата при фотосинтеза. Останалите над 98% се дължат на същите цианобактерии в океаните, известни ни от учебниците по биология като "синьо-зелени водорасли", които в продължение на милиарди години създават, натрупват и регулират кислородния състав на атмосферата. За тях кислородът е отрова и смърт, а въглеродният двуокис - храна и изобилие. Ако концентрацията на въглероден двуокис в атмосферата и от там в океаните някога чудодейно се повиши, за тях ще настъпи нова златна ера на неконтролируема експанзия... и бързо връщане на концентрацията на въглероден двуокис до познатите ни стойности. За останалото Лула да Силва е прав.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мечката, която носи мед на Путин

    10 Авг 2023 12:28ч.

    Абе не знам как е в океаните, но щом отида на планина дишам леко и спокойно. Не е същото на морския бряг.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рукола Z

    10 Авг 2023 12:42ч.

    Баба Ванга - от разликата в температурите ще да е и във влажността на въздуха?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бразилия няма да преклони глава пред зелените империалисти

    10 Авг 2023 12:38ч.

    И ще продължи с усилени темпове да ликвидира амазонските гори. А част от добитата дървесина ще продава на алчните капиталисти както досега.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • рукола Z

    10 Авг 2023 12:44ч.

    "Крал Чарлз планира да ускори постигането на целите на Програмата на ООН за 2030 г. и пълната цифровизация на човечеството." Ай да видим ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Зеленият фашизъм

    10 Авг 2023 14:28ч.

    Има за цел само и единствено съкращаване на населението на Земята. Чрез закриване на икономиките под фалшив предлог.?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • екотерирозмът над природата - гледайте !

    10 Авг 2023 20:22ч.

    https://twitter.com/i/status/1689195636950814721

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи