Трябва внимателно да се видят цифрите и да се анализират. Не знам каква е българската позиция за проблема. Разбрах от г-жа Меркел , че ще има гореща точка. Така разбрахме от Гърция за непредоставянето на въздушен коридор на Русия. Трябва да се знае за какво е можело да се борим и какво сме получили при отказа, допълни журналистката.
Създаването на "гореща точка" беше предложение на Саркози и тогава външният министър каза, че това няма да се случи. Тогава беше наречен лагер. Това е опасно, ако не успеем да менажираме тези бежанци, коментира Елена Йончева.
Много пъти са ме задържали за един-два часа. Два случая мога да нарека отвличане, придружени бяха с бой и заплаха да бъдем убити. Това беше в Ирак на 9 април. Бяхме заедно с едни португалски журналисти. В този ден имаше пълна тишина, което е най-страшното и ти не можеш да вземеш мерки. Всички трябваше да бъдем в един хотел и се събрахме по двойки и тройки.
Тръгнах с двама мои португалски колеги, стреляха по колата, шофьорът избяга, бяхме бити, отвлечени. В този момент човек мисли как да оцелее, опитвах се всички сетива да работят нормално. Мен ме биха по главата с приклад на оръжие. Другите двама журналисти бяга жестоко пребити. Това е невероятен случай, защото ме спаси иракчанин , който е учил в България. Чудеха се какво да правят с нас. По едно време влезе един човек, който се усмихна и каза: Ами вие сте от България, това са най-хубавите ми години в живота. След един час се върна и ни взе. Един час след това започнаха да събарят статуята на Саддам , спомни си Елена Йончева в студиото.