Бюджетът продължава да затъва и през март. Приходите по-ниски от очакваното

Бюджетът продължава да затъва и през март. Приходите по-ниски от очакваното
Бюджетът за 2011 г. е продължил да затъва и през март. Това става ясно от данните на финансовото министерство. Според тях през март, когато започна кампанията за събиране на данъци и заради това се очакваше сериозно увеличение на приходите, е бил регистриран  минимален излишък от 8,6 млн. лв. По този начин общият дефицит за трите месеца от началото на годината се свива до 741,9 млн. лв. (около 1% от БВП), при предвидени 2,5% за цялата година. От министерството на финансите обясняват, че от ДДС в хазната са постъпили 1,165 млрд. лв., или 16% повече от миналогодишните постъпления за същия период. Това обаче се дължи на поскъпването на суровия петрол на международните пазари. Заради това приходите от ДДС при внос са нараснали с 27,8, докато тези върху сделки в страната са се увеличили само с 4,6%.
<p>Показателно за лошото състояние на икономиката е, че е регистриран спад при събираемостта на корпоративния данък, която е спаднала с 1% спрямо същия период на миналата година. Спадът се отдава на по-ниски печалби на компаниите от финансовия сектор, но Министерството на финансите вече допуска, че до края на годината ще събере по-ниски от прогнозираните приходи от този данък.</p> <p>Финансовото министерство съобщава, че е постигнато намаление на разходите на годишна база с 8% и за първото тримесечие на консолидирано ниво държавата е изхарчила 6,271 млрд. лв. Най-голяма икономия обаче е постигната от капиталовите разходи, които обобщават държавните инвестиции и натрупването на запаси. Общият размер на тези разходи е 406 млн. лв. при 773 млн. в края на март миналата година. Тази тенденция според експертите трябва да се следи с внимание, тъй като публичните инвестиции са едно от най-ефективните средства за стимулиране на икономиката, но биват жртвани при липса на реформи и натиск за социални разходи.</p> <p>При текущите разходи също е отчетено намаление с 4,3% до 5,330 млрд. лв.</p> <p>Приходите са нараснали със 142 млн. лв., като 17,9% е отчетено при социалноосигурителните вноски. 106 млн. лв. от този ръст обаче се дължат на национализацията на личните партиди в професионалните пенсионни фондове към общия бюджет на НОИ, а в много по-малка степен нарастването на приходите се дължи на повишената осигурителна тежест.</p>

Коментари

  • минувач

    02 Май 2011 22:08ч.

    Ами да, стара истина е ,че повишението на ставките не води до по висока събираемост, но в България както винаги не достига компетентност и кураж и има в изобилие популизъм и демагогия. За всеки що годе кадърен икономист беше ясно ,че вноската не трябваше да се вдига с 1.8% ,а напротив трябваше да се свали с 3%, каквито впрочем бяха и неизпълнените обещания на новите герои от ГЕРБ,и тогава постъпленията щяха да са по-големи. Да, за по скованата мисъл изглежда парадокс това хем намаляме вноските ,хем се увеличават приходите от осигуровки, дефицит на знание е това.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Обективен

    02 Май 2011 23:34ч.

    Освен изложеното в статията има още няколко няколко неща, които будят много сериозна тревога. На първо място - състоянието на фискалния резерв, който по данни изнесени днес е 4.7млрд лева към края на март - санитарният минимум е 4.5 млрд лева, тоест само 200 млн лева ни делят от тази долна граница, под която не можем да паднем - или ще поставим под въпрос стабилността на валутния борд! На следващо място, в края на февруари фискалният резерв беше 5.1 млрд лева, сега в края на март е 4.7 млрд, тоест е намалял в 400млн за месец! Къде са отишли тези 400 млн при положение, че според статията бюджетът за март месец е на (малък) плюс?!? И трето, ако за 1 тримесечие сме натрупали 1% дефицит, ако екстраполираме същия темп до края на годината, това ще ни сложи 4% дефицит, при заложени 2.5% в закона за бюджета. Да, вярно, че има някои разходи, като лихвени плащания по дълга, концентрирани през Януари, които няма да има през Април, така че 4% е един лош вариант, но все пак вариант. При всички случаи ще се наложи да прибегнем до поредната (трета) актуализация на бюджета, и/или до поредното неразплащане с бизнеса и орязване на социални трансфери. Готова рецепта за социална нестабилност! Нима няма един компетентен икономист в това правителство да види, че държавата е на ръба на пропастта!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Дйанкоф, Симион

    02 Май 2011 23:45ч.

    Ай ем интер сто грейт економистс в света. Пари-стокс-пари прайм.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • sled ГЕРБ

    03 Май 2011 0:59ч.

    Преди ГЕРБ България бе на ръба на пропастта, след като взеха властта страната направи решителна крачка напред!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • балък

    03 Май 2011 16:31ч.

    Не може две години да управляваш и да нямаш ясна икономическа и финансова политика.Да внасяш за гласуване недомислени закони, като ЗДФЛ и да побъркваш тотално хората. Да тръгнеш да облагаш и мизерните средства на селските стопани и да чакаш висока събираемост.Що не вземат да прочетат разказа на Елин Пелин за Андрешко.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Иван

    03 Май 2011 19:22ч.

    Хей балък, откъде икономическа и финансова политика? Правителството на ГЕРБ е некомпетентно и безпомощно.За да формираш и провеждаш икономическа, финансова, социална, здравна, образователна и каквато и да е политгика се изисква акъл.Батман си призна, че толкова може.Какво още искаш от него.ББ обяви, че стратегиите ги пишат онези от БСП,а той си ръководи воден от вдъхновение, което е различно за различните часове от деня.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Е

    11 Май 2011 5:48ч.

    НЯМА НАЧИН ТИКВАТА ДА НЕ ФАЛИР ДЪРЖАВАТА. ПРОСТО НЯМА НАЧИН.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи