Британският посланик: Българските политици да възстановят накърнената си репутация

Британският посланик: Българските политици да възстановят накърнената си репутация
Месец септември винаги носи онова усещане за връщане в класната стая, дори за тези от нас, за които ученическите години са отминали отдавна. В този контекст започнаха разговори между парламентарно представени партии за постигане на съгласие по националните приоритети през предстоящия парламентарен сезон. Тази година обаче правителството и партиите не са единствените, които се връщат на работа с нови сили – протестиращите също ще се завърнат. Това се казва в изявление на британския посланик Джонатан Алън, публикувано в сайта на посолството, съобщава "Фокус".
<p><em>През последните няколко седмици разговарях както с политически лидери, така и с обикновени българи как тези национални приоритети трябва да отразяват посланието на протестите. Водих тези разговори не от позицията на предполагаемо превъзходство, а защото искрено се вълнувам за България и бъдещето ѝ. Съществуват множество мнения за мотивите на протестиращите и спекулации относно развитието на протестното движение. Всички партии &ndash; тези, представени в парламента, и онези извън него, твърдят различни неща. Трудно е да се прецени кой е прав. Едно нещо обаче е неоспоримо - протестите започнаха след изключително противоречивото назначение на Делян Пеевски</em>, се казва в изявлението.</p> <p>Според посланик Алън <em>назначението на г-н Пеевски отразява също така по-дълбоки проблеми в българската политика. По-конкретно, реакциите показаха липсата на вяра от страна на електората в българската политика и политиците от всички партии, независимо дали те са в или извън управлението. Това вреди на България и бъдещите ѝ перспективи. Всички ние, които не сме безразлични към бъдещето на страната, смятаме, че е жизнено важно българските политици да потърсят начин да възстановят накърнената си репутация, както у дома, така и в чужбина. Надявам се, че сега всички политически партии ще проведат трудните разговори и ще вземат важните решения, от които има нужда</em>.</p> <p><em>От разговори, които съм имал, оставам с впечатление, че хората нямат усещането, че в политиката (нито на национално, нито на местно ниво) съществува отговорност, че техните интереси са представени. Дори поддръжниците на отделни политически партии нямат особено доверие в политиката като цяло. Струва ми се, че най-важното послание на протестните действия е свързано не с подкрепата или противопоставянето на една или друга политическа партия или блок, представени или не в парламента. Става въпрос за категорично разграничаване на незаконните бизнес интереси и политиката, и подобряване на стандартите в обществения живот. В следващите дни и седмици вниманието ще бъде насочено в голяма степен към политическата реакция спрямо съществуващата в момента несигурност и нестабилност. Ще се говори за договорки и дати за провеждане на избори. Политическите партии ще търсят всякакви възможности да се злепоставят едни други; в битката ще се използват нечисти средства. Така действат партиите във всички държави &ndash; включително и в моята. Би било трагично, ако първоначалният импулс на протестите се изгуби в цялата тази политика, ако инстинктивното желание за решителна промяна на политическите стандарти бъде погълнато от политиката, както обикновено се случва,</em> допълва посланикът.<br /><em></em></p> <p>В заключение Джонатан Алън обобщава в три основни теми, идеите, изразени пред него от български граждани: въвеждане на истинска прозрачност повсеместно; търсене на отговорност на политиците и налагане на контрол на депутатите; прилагане на вече съществуващите правила.</p>

Коментари

  • M

    04 Sep 2013 1:11ч.

    Хубаво изказване в дипломатичен стил! Но да си го кажем направо.Делян Пеевски беше само поводът!Протестиращите са заклети антикомунисти и не могат да понесат факта, че нямат представители в парламента.Ако искаха промяна на статуквото, щяха да имат конкретни искания и предлагане на алтернатива!Само с викове \"оставка\" и \"червени боклуци\", промяна не се постига!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Kaka Pena

    04 Sep 2013 4:27ч.

    А дали са гласували всички тези ПРОТЕСТИРАЩИ? В крайна сметка това е ЗАКОННО ИЗБРАНО правителство. Можете ли да си представите какво би станало, ако след всеки избор така "спонтанно" се организират протести??? Ами ние ще сме една непрекъсната щафета от СЛУЖЕБНО ПРАВИТЕЛСТВО, ИЗБОРИ, ПРОТЕСТИ И ПАК СЛУЖЕБНО ПРАВИТЕЛСТВО И Т. Н. Н.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Бай Писан

    04 Sep 2013 4:31ч.

    Репутацията на английските политици едва ли е по-добра. Но това е болест на системата. След като ни наложиха капитализма, спасение от пороците му няма...другото е само говорене, много говорене и нищо, едно голямо нищо.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • гого

    04 Sep 2013 5:38ч.

    По принцип нелошо изказано дипломатическо мнение /нарочно подчертавам \"дипломатическо\", а не \"дипломатично\"/, защото то не е дипломатично.Не е работа на чужд посланик да прави дисекция на политическия живот в страната ни, подчертавам \"политическия живот\". Първо, защото, не разбирам защо, всички коментатори изпитват като че ли един страх от хипотетичната възможност да бъдат обвинени от така наречената демократична световна и наша общественост\r\nв нетолерантно отношение към протестите.Трето, блокиране на кръстовища и транспортни маршрути, шум и базпокойство на гражданите след 22 часа и т н.не е в съответствие с българските закони. Четвърто, уж провеждаме спонтанни протести, а обслужващете ги медии съобщават денонощие по-рано за началото на утрешния протест, новоизмислените театрални номера, маршрутите на движение и т.н.Пето, Как Ви се струва? Законно ли е , при законно изброн парламент, шефът на най-голямата парламентарна група да призовава народа на страната за протест и по-възможност до края на работния четвърти септември да бъде свалено. , последно: това, предпоследното не е ли рлизив за държаван преврат и какво ще направи при това обстоятелство обвинението във всяка демократична страна.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Борил

    04 Sep 2013 6:31ч.

    То и правителството на Филип Димитров бе законно и демократично избрано , ама стачките започнаха много преди да изтекат 100 дена толеранс. И след това дойде \"демократичния\" бълвоч другаря Беров. Де да мерехте с еднакъв аршин уважаеми другари.Я ми кажете колко \"демократично\" ни наложиха социазилзЪмЪ? Правителството на Констатин Муравиев също е било демократично и законно.Кажете за последвалите Народен Съд и \"демократични\" лагери, унищожили цвета на нацията. И една грозотия стърчи в центъра на София в \"чест\" на тези дето ни го натресоха соца. Не забравяйте другари, че под една или друга форма сте били в управлението около 75% от последните 23 години.И бат ви Бойко е ваш кадър. Затова и капитализма ни е такъв един \"изнасилен\".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Иванов

    04 Sep 2013 7:42ч.

    Роджър Уотърс отиде със зам.-председателя на БСП Янаки Стоилов да се поклони на гроба на майор Томпсън. Два пъти писах колонки как в Оксфорд Франк Томпсън станал комунист, как щели да се оженят с писателката Айрис Мърдок, как станал доброволец и се сражавал на няколко фронта, как парашутирал в Албания през 1944 г. и след безброй премеждия се добрал до партизанския отряд на легендарния Славчо Трънски за свръзка с британското командване, как го ранили в Битката при Батулия, където ходех често при моя приятел скулптора Галин Малакчиев и в кръчмата говорех с батулийците. Но най-добре е да прочетете отличната студия на д-р Радко Ханджиев (линк към нея намерих в “е-вестник”, в репортажа на Иван Бакалов от шоуто на Роджър Уотърс на стадиона в София; аз не бях на спектакъла, Иван беше; аз го знам шоуто “Стената” от 30 години). Българските изверги джандари изнасилвали партизанките, преди да ги убият, излагали на мегдана партизански глави, а селяните не се радвали. Било правителството на Багрянов; помня как се надявахме в Катуница, където живеех тогава, че Багрянов ще направи “завоя към Западните съюзници”. Селяните носели на Франк Томпсън каквото имали, хляб и лук. Разстреляли 23-годишния Франк Томпсън в Литаково на 10 юни 1944 г. Той се държал хладнокръвно и достойно до последния си миг. По-младият му брат професор Едуард Томпсън и в България, и в Англия се рови да открие истината, но следите никога не остават в секретните архиви. Все пак истината прозира. Премиер беше Уинстън Чърчил, а шеф на Форин офис неговият зет Антъни Идън, който беше като актьора Кларк Гейбъл, само че по-красив. Няма family business в политиката, нали? През 1941 г. цар Борис Трети обяви война на САЩ и Великобритания. Следователно Франк Томпсън бил военнопленник, не може да бъде екзекутиран. Чърчил и Идън се направили на разсеяни. Предпочитали да няма комунисти в британското разузнаване. През 1981 г. преподавателите и студентите в Станфордския университет видяха монографията на проф. Едуард Томпсън “Отвъд границата: България 1944 г. – политиката на една провалена мисия”.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Червенко Боклучански

    04 Sep 2013 10:39ч.

    Бориле, в едно си прав, че бат' Бойко е наш кадър. Бих добавил:"и нашето тайно оръжие".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • всички са комунисти (по произход и принадлежност)

    04 Sep 2013 15:50ч.

    Бориле, не 75%, почти 100%. И не 23години., а почти 70. И не само Бойко, а почти всички. И не забравяй, Ф.Д. е племенник на партизанин и явочник на ДС!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи