Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм
Заявката за транзит на руски газ през Украйна на 1 януари 2025 г., са нулеви, което оставя все по-малко шансове за постигане на споразумения за продължаване на транзита и след Нова година. Това става ясно от първите данни на уебсайта на „Оператора на газотранспортната система на Украйна“ (ОГТСУ).
Според данните към 17:22 ч. московско време номинациите за пренос на газ през газоизмервателната станция „Суджа“ в Курска област на 1 януари са намалели до нула в сравнение с предходния ден. През 2022 г. доставките през газоизмервателната станция „Сохранивка“ бяха прекратени по инициатива на Киев поради форсмажорни обстоятелства.
Номинациите за газ, транспортиран от Украйна към Словакия и Молдова, също бяха нулеви. По този начин нито доставчикът на газ (руският „Газпром“), нито купувачите (европейски компании и търговци) са поръчали изпомпване през Украйна за първия ден на следващата година.
По-късно на уебсайта на ОГТСУ ще се появят актуализирани окончателни оферти, за които е все по-малко вероятно да се променят.
Договорът за транзит на руски газ през украинска територия изтича сутринта на 1 януари 2025 г. Руският президент Владимир Путин заяви, че нов договор за транзит на руски газ през Украйна със сигурност няма да има, тъй като не е възможно да се предоговори споразумението няколко дни преди Нова година. Киев също така обяви намерението си да спре преноса на руски газ в 08:00 ч. московско време на 1 януари.
„Газпром“ достави около 15,5 млрд. куб. м газ по този маршрут през миналата година, което представляваше около 4,5% от общото потребление в ЕС. Молдова и четири държави от ЕС - Словакия, Австрия, Италия и Чешката република - получиха синьо гориво по този маршрут. Украинският транзит доминира в доставките на газ за Австрия, Словакия и Молдова.
Експертите предупредиха, че спирането на транзита ще застраши ръста на газовите котировки и локалните дисбаланси на газовия пазар в Европа.
Ако доставките през Украйна бъдат прекратени, единственият източник на руски тръбопроводен газ за европейците ще остане „Балкански поток“, който получава гориво от „Турски поток“. Той доставя около 14-15 млрд. куб. м газ годишно на Румъния, Гърция, Северна Македония, Сърбия, Босна и Херцеговина и Унгария.
В същото време Украйна е готова да възобнови доставките през своята газопреносна система по искане на Европейската комисия, ако не става въпрос за руски газ, а руският президент допусна възможността за сключване на договори за доставки чрез трети контрагенти - турски, унгарски, словашки, азербайджански компании. Експертите, интервюирани от ТАСС, отбелязват, че в такъв случай най-разумната схема би била прехвърляне на собствеността върху газа на границата между Русия и Украйна. По този начин газът ще бъде прехвърлен на новия собственик, а през украинска територия няма да се изпомпват руски суровини. Газът ще се изпомпва чрез търгове с участието на европейски компании.
Източници: ТАСС, Риа "Новости"