Снимка: "Правен свят", архив
По думите ѝ заседанията на ВСС са достъпни за медиите и въпросът с информирането на премиера се преекспонира. Във ВСС има страхотно напрежение, което не помага за повишаването на доверието в съдебната система, нито за повишаването на имиджа и репутацията на т.нар. правителството на съдебната власт, коментира Захариева.
„Занимаваме се поне от четири месеца със скандали в съдебната власт. Нонстоп се създават скандали, когато един се потуши, се създава нов. Аз си мисля, че просто някой не иска и правителството, и аз, и самият ВСС да започнем да се занимаваме със същината на съдебната реформа. От скандали и разправии вътре в съвета не можем да обсъждаме много по-важните неща – имаме тримесечен срок за изменение на Конституцията, месец и нещо от него изтече”, заяви министърът. Тя допълни, че заради постоянните скандали не може да се работи и върху реформите в съда и прокуратурата, промените, свързани с кариерното израстване на магистратите, проверките за почтеност и др.
На въпроса дали трябва да се направи проверка кой е изпратил есемеса до премиера Захариева каза: „Аз лично бих призовала този, който го е направил, да каже. Тук не е толкова важно дали някой е информирал министър-председателя, по-важно е, че напрежението води до конспирации”.
Според нея препратеното съобщение от премиера до председателя на ВКС не е било заплашително. „На няколко пъти ми се е случвало министър-председателят да ми препрати есемес, т.е. „Виж как те топят”. Това според мен не беше нито опит за намеса, нито опит за сплашване, но това е моето тълкуване на нещата”.
Относно смяната на представляващия ВСС министърът коментира, че каквото и да се случи, всичко се приписва на премиера и правителството, но голяма част от реформите, които трябва да се случат в съдебната власт, трябва да се извърши от ВСС.