Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм
България блокира Македония по европейския път. Но тази блокада нито започна днес, нито ще завърши днес. Тя започна още от 1990 г., когато България направи жест и ни призна като държава (15 януари 1992 г. – бел. ред.), но не и македонските език, народ и нация, в момент на страшните войни в бивша Югославия, безпаричие и проблемите ни с Гърция. Ясно ни е, че те имат ясен дневен ред и план и че искат да унищожат македонската нация и идентичност.
Това заяви премиерът на Северна Македония по повод доклада на Европейския парламент за напредъка на страната по пътя ѝ към еврочленство, от който бяха заличени „македонските език и идентичност“-
„Политиците ни още тогава трябваше да видят, че България има съвсем различна цел и скрити намерения. Дали тезата, че времето работи за нас е правилна – историята ще покаже. Факт е, че днес България работеше срещу нас“, каза той.
"С дипломатическа активност започнахме дейности, които да допринесат за намирането на дългосрочно решение на нашия проблем. Нямахме амбиции или фалшива надежда, че ще успеем. Знаем ситуацията в Съюза, търговията със съдби. Не сме наивни, всичко ни беше напълно ясно. Никой не беше сигурен, че всичко ще се реши сега и днес. Затова споменавам признаването на държавата през деветдесетте години от България като неин пръв съсед. Това е свързано с нейните действия от края на XIX и XX век. Ясно ни е, че те имат ясен дневен ред и план и че искат да унищожат македонската нация и идентичност“, продължи Мицкоски.
Той смята, че сега Европа може да види пред какви предизвикателства е изправена Северна Македония.
„Най-накрая светът трябва да види с какви предизвикателства и несправедливости сме изправени като народ през XXI век. Това е нашият Крушевски манифест, с който най-накрая трябва да се мобилизираме и да организираме всички приятели и съюзници, защото това е борба за основни човешки права и ценности. Ние сме на правилната страна на историята и видяхме, че България знае как да „унищожи“ тази страна. Тази борба нито започва, нито свършва днес. Македония, всичките ѝ перипетии, колкото и трагични да са, имат успешен аспект. Истината излезе наяве пред Европа“, заяви още Мицкоски.
„Не искам никой никога да ми казва, че българското малцинство е проблем. Тези няколкостотин души, независимо дали са в Конституцията или не, изобщо не са проблем. Можем да ги внесем утре. Същността е по-дълбока и това се видя със стъпките, които нашият съсед предприе. Но ще се помни векове, че докладът мина в Комисията по външна политика на Европейския парламент (AFET) и беше на масата, преди да бъде приета тази срамна поправка – за първи път в независима Македония. Какво ли не направи Македония от 1990 г. до днес, какви ли не отстъпки, какви ли не унижения. Вместо да ни подадат ръка и да покажат съчувствие, ние изпадаме в нови кризи с нови искания към нас. Вълците чакаха лидери, които бяха корумпирани, да се отказват от народа си, от езика си. Най-големият проблем с униженията е, че те се основаваха на корумпирани политици и безотговорни лидери“, допълни той..
Председателят на ВМРО-ДПМНЕ благодари на „приятелите си от Европейския съюз, които вярват в ценностите на това да си част от ЕС“.
„Благодаря на приятелите от ЕС, които ни помогнаха и ни помагат, които все още вярват в нашите ценности, като част от европейското семейство. Няма да ви разочароваме. Ще се опитаме да доближим страната до ЕС, защото членството на моята родина в ЕС не е просто цел – то е необходимост. Борбата е и ще бъде трудна, но аз съм готов. Ние сме малка държава, но с голямо сърце. Не ме интересува никаква политическа кариера – няма нищо по-важно от македонските интереси. Няма да позволим да се случи ново предателство и да се отклоним от македонските интереси, и това е обет, който ВМРО има в своя код. Уважаваме нашите съседи, но без те да ни уважават – нищо няма да постигнат. Това е ключовата грешка на нашия източен съсед. Когато започнат да ни уважават, тогава ще ни бъдат най-близък и най-добър приятел. Дотогава ще говорим с тях на езика на аргументите“, завърши Християн Мицкоски.
Източник: БНТ