Тя коментира данните от проверката, назначена от нея, за обстоятелствата, довели до смъртта на 16-годишно момче в неделя, което почина след токов удар, докато пресича на бул. "Гешов".
"Още веднъж изказвам своите дълбоки съболезнования на близките на Людмил. Всички изпитваме гняв от случилото се. Това е трагичен инцидент, но и тежко престъпление. Отговорността ми като кмет е да представя всички факти и обстоятелства максимално бързо, за да може разследващите органи да установят бързо виновните лица", заяви Фандъкова.
Тя коментира, че от първия ден различни институции, които имат отговорности, са започнали да се дистанцират.
"Неслучайно излязох да говоря пред медиите, когато приключи проверката, за да имаме всички факти. Прочетох обясненията на ЧЕЗ, но павилионът е свързан без удостоверение за поставяне. Кой е виновен, ще каже прокуратурата, но отговорността на институциите е ясна по отношение на контрола и документите, които трябва да се изискват", обясни Фандъкова.
Тя уточни, че контролът над преместваемите обекти се упражнява от районните архитекти. И напомни, че през септември главният архитект на София е изискал от всички 24 района да предоставят информация за незаконните преместваеми обекти и те да бъдат демонтирани. Такава са дали 22 района, с изключение на "Триадица" и "Панчарево".
Освен това проверката, назначена от Фандъкова, е установила, че павилионът в двора на болницата е бил поставен без съгласието на принципала, който е здравното министерство.
Фандъкова отново обясни, че през 2018 г. район "Триадица" е започнал процедура за премахване на незаконните обекти около болницата, но поради пропуски в констативните актове, те са били върнати от общинското направление по архитектура и градоустройство за допълване. След това обаче не са били изпратени отново до НАГ.
Фандъкова призова темата да не се политизира и напомни, че предишният кмет на района е бил от ГЕРБ. "В момента няма значение кой от коя партия е", каза Фандъкова.
Относно процедурата за премахване на преместваеми обекти тя уточни, че неслучайно с главния архитект на столицата са предложили промени в ЗУТ, които да позволят мобилни съоръжения да се премахват по-бързо.
"Установихме административните нарушения по случая и аз ги назовах ясно. Това, което е най-важното според мен е, че според договора на ЧЕЗ е подадено напрежение към павилиона, без обекта да е въведен в експлоатация. Направили са го на основание служебна бележка, подписана със запетая. Кабелът е прокаран от собственика или от хора, които той е наел", каза още Фандъкова.
Тя обясни и, че няколко пъти от шахтата са премахвани незаконни кабели. За да се спрат подобни опити на над 4000 шахти ще се поставят датчици, които да алармират при нерегламентирано отваряне.
От 3 г. пък НАГ поддържа регистър на преместваемите обекти в столицата. Информацията за тях обаче се подава от районите. По думите на Фандъкова някои райони са въвели данни, а други - го правят избирателно.
Относно аварията по третата метролиния столичният кмет обясни, че вече е разкрит целият участък, по който преди месец се надигнаха релсите. Установено е, че няма проблеми с носещата конструкция. Проверка на всички материали, които са използвани при строителството, е установила, че те отговарят на изискванията за качество. Фандъкова подчерта, че общината няма да плати нищо за ремонтните дейности, а те ще са изцяло за сметка на изпълнителя. Тя увери, че се работи денонощно, за да може движението на влакчетата до станция "Хаджи Димитър" да бъде възстановено максимално бързо.