Следвайте "Гласове" в Телеграм и Инстаграм
Военният министър Атанас Запрянов публично призна и описа плачевното състояние на българските Военновъздушни сили. Това стана след работно съвещание в Министерството на отбраната, на която бяха обсъдени резултатите от проверката на планирането, организацията, провеждането и контрола на летателната подготовка във ВВС и Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски“.
Проверката беше извършена от работна група с ръководител зам.-началникът на отбраната ген.-лейтенант Цанко Стойков и беше назначена със заповед на министъра на отбраната Атанас Запрянов след трагичния инцидент на 13 септември 2024 г. с учебно-боен самолет L-39ZA „Albatros“, при който загинаха двама пилоти.
"За три години станаха три катастрофи в различни авиобази и това е изключително тревожно".
"С този доклад ние не търсим вина, каквато беше целта ни и при представянето на доклада на отдел „Разследване“, който се базираше на черната кутия – никого не сме обвинявали и заплашвали", уточни Запрянов.
Според него отново ще има различни интерпретации, че са вменили вина на двама пилоти. „Аз съм длъжен да представя фактите такива, каквито са. Обещах да осигуря пълна прозрачност“, каза военният министър. И допълни, че съвестта му не му дава да скрие истината за състоянието на Военновъзушните сили.
„На основата на анализа и изводите от доклада мога да дефинирам няколко групи проблеми, оказващи влияние върху безопасността на полетите. Има хроничен недостиг на изправна летателна техника през годините за всички авиационни платформи – изтребителите МиГ-29, щурмовите Су-25, учебно-бойните L-39, дори и за транспортните ни самолети „Спартан“. Наличният брой самолети и вертолети за оперативно използване не са достатъчни за поддържане на нальота на пилотите за изпълнение на всички задачи и упражнение по бойната подготовка”, посочи министърът.
Запрянов отчете, че след началото на войната в Украйна МиГ-29 и Су-25 са останали без поддръжка. „Не можем да ги ремонтираме нито в Русия, нито в Беларус”, подчерта той.
Поддръжката на западната техника - самолетите „Спартан” и вертолетите „Кугар”, пък е зависима от вечно ограничения финансов ресурс. "Същото се отнася за вертолетите „Кугър“ и особено за вертолетите Ми-17 - от три вертолета Ми-17 е останал само един", посочи министърът.
Запрянов уточни, че голяма част от информацията в доклада е класифицирана. Той ще бъде предоставен на командването на ВВС, както и на ръководителите на бази. По думите му, Военна прокуратура продължава разследването на катастрофата в база Граф Игнатиево. "Имаме какво трябва да се направи оттук нататък. Голяма част от констатираните проблми не изискват средства, а работа и координация", увери министърът.
„Десетилетията недофинансирене в системата на МО води до рискове от допускане на инциденти, до авиокатастрофи“, каза началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
И адмирал Ефтимов и служебният министър на отбрана се обединиха около тезата, че трябват повече средства за сферата.
„Предстои командването на ВВС да предостави концепция за военна авиация, която в бъдеще да минимизира риска за младите пилоти. Трябва да се реши този въпрос и намери ресурса за това“, каза адмирал Емил Ефтимов.
"Апелирам 51-вото НС да реализира решение си да увелечи заплатите на военнослужещите, ако въобще искаме да имаме армия, и сухопътни войски, и ВВС. Ако ние стагнираме заплатите на това ниво ситуацията няма да бъде променена", заяви министърът на отбраната.
"Сериозен проблем е изтичането на кадри в други структури поради различия в заплатите. Част от вертолетните ни пилоти отиват в МВР или в Министерството на транспорта поради по-високите заплати", разкри Запрянов.
Източници: "Труд", БНТ, segabg.com