Основното, на което трябва да се набляга в българската образователна система, е отглеждането на свободни хора. Свободни хората стават тогава, когато те дискутират, когато мислят, когато пишат реферати за книги, например, посочи Недялкова.
Според Емил Кало – президент на Фондация "Образование, развитие, технологии", основният проблем на образователната система у нас е е учебното съдържание:
Учебното съдържание се формира по един архаичен път. То продължава да страда от болестта предметно разделение, след като светът гледа към т.нар. "тематично преподаване" и избледняване на разликата между предметите, което е световна тенденция.
Учебното съдържание се явява ключът на главната врата – от там нататък следва всичко останало. Дори новият закон, който има редица положителни неща, се пързаля по формата, по организацията, структурата, институциите.
Според Виза Недялкова освен национална здравна карта на България, трябва да се направи и национална образователна карта:
Връзката между бедността и образованието трябва много да се следи и да се говори по този въпрос.
Парите за висше образование в България са повече отколкото за средно, което е масовото образование. И ще видим дали новият министър ще започне да закрива абсолютно фантомни ненужни университети, които точат бюджета за образование. По-голямо безобразие от това аз не мога да си представя.
Според журналистката, когато няма образование, няма и нация.
Ние постепенно се превръщаме в етнос. Когато си етнос, се държиш единствено за територията, и ни очакват много големи беди, прогнозира Недялкова.
Емил Кало допълни: Образованието ще спаси света. По-добре лошо образование, отколкото никакво.