Тя отбеляза, че левицата е щяла да повярва на тяхната загриженост за безплатни детски градини и ясли, ако са били приели част от мерките, които БСП е заложила в алтернативния бюджет.
"Сега, в средата на годината, да предлагаш коренно различен модел на функциониране на политическата система, в толкова кратки срокове, изглежда като наказателна акция срещу основната опозиционна сила", категорична бе Весела Лечева.
"Много е жалко за макар и крехката и фасадна демокрация, която днес има в България. Това трябва да предизвика недоволство и въпроси, които да задава обществото", добави Лечева. Тя коментира още, че американската система на финансиране на партиите звучи добре, но трябва да се запитаме- каква е нашата политическа система и дали е съпоставим този модел.
По думите й, премиерът раздава фасадна демокрация през прозореца на своя джип. "Макар бавно и трудно, БСП печели влияние и широка подкрепа. 70% от гражданите останаха по домовете си и не гласуваха, а БСП подобрява резултата си. Това няма как да не стресне управляващите. Те искат да си запазят своята къща", категорична бе Лечева. Според нея, всички са фокусирани в БСП, но никой не наблюдава ГЕРБ, където текат тежки и напрегнати процеси.
Пенчо Милков: Финансирането на партиите от частни лица е приватизация на политическия живот
"Моментното състояние на финансиране на партиите е достигнато след дълъг етап на развитие на демокрацията в България, при което държавата финансира партийните организации. Това е достижение. Какво се прави в момента - отварят вратата и гасят лампите - юридически лица могат да финансират партиите". Това коментира пред бТВ депутатът от "БСП за България" Пенчо Милков по повод намаляване на партийните субсидии.
Той посочи, че когато някой финансира нещо, винаги има частен интерес. Милков припомни, че само преди няколко месеца в Закона за вероизповеданията, в защита на националната сигурност, е било въведено те да се финансират със субсидии от държавата. "Сега това го взимаме от партиите. Олигарси, международни корпорации и външни интереси биха финансирали партиите. Ясно трябва да се заяви - когато допуснеш частен субект да финансира, той има частен интерес. Затова казваме че, че това е приватизация на политическия живот", каза депутатът.
Пенчо Милков беше категоричен, че не може дебатът по един закон да се състои след приемането му. Той добави, че американският модел на партийно финансиране е плод на множество други закони, както и изградени правила за лобизъм. "Има и 200 години практика на лобизъм в САЩ. В момента това, което предлагат двете партии ГЕРБ и ДПС, е частно финансиране, което ще защитава частни интереси и това трябва да е ясно на гражданите", заяви Пенчо Милков. Депутатът обясни още, че не е редно всяко едно юридическо лице да финансира партия, защото може средствата му да не са придобити по прозрачен път.
Народният представител от левицата застана зад тезата, че управлението на държавата не бива да бъде от вълна на вълна.