Велизар Енчев: Не подкрепям задължителното гласуване

Велизар Енчев: Не подкрепям задължителното гласуване
Позиция на Велизар Енчев, председател на ПП „Движение за радикална промяна „Българската пролет“, за референдум 2016.

 

 

НЕ 

     Подкрепяте ли народните представители да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?

Не подкрепям мажоритарния избор, защото той ще доведе до трипартиен парламент. Тези три партии са до болка известни – ГЕРБ, БСП и ДПС. Така преди осем години партия ГЕРБ спечели 90 процента от мажоритарните мандати, а останалите 10 процента – ДПС. 

     Добавя ли, че България е единствената страна в Европейския съюз, в която масово се прилага корпоративен и купен вот сред малцинствените и социалнослабите групи, след мажоритарен вот картината ще е катастрофална – мутри и олигарси, или посочени от тях лица, ще окупират парламента, в който ще е невъзможно да влезе почтен човек.

     И как ще се провежда честна предизборна кампания за мажоритарен вот, след като повечето електронни медии са в ръцете на близки до властта лица, налагащи само своите протежета?

      Прилагането на изцяло мажоритарен избор в бедна и мафиотизирана държава увековечава властта на трите партии на статуквото, които ще имат само един проблем след влизането си в Народното събрание – ако не участват в правителството, да изчакат следващите избори, когато изборната рулетка ще ги инсталира на „Дондуков“ 1. 

  

 

НЕ

    Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и референдумите? 

       - Не подкрепям задължителното гласуване по две причини – юридическа и морална. Конституцията гласи, че гласуването е право, а не задължение. Ако се свика Велико народно събрание и то промени този член от Конституцията, макар и с нежелание, ще приема задължителното гласуване. 

    От морална гледна точка задължителното гласуване е още по-неприемливо. Не е демократично да превръщаш правото на избор в задължение, да принуждаваш хората да отиват към избирателните урни като стадо и да налагаш наказания на негласувалите на избори или референдуми. Въведе ли се задължително гласуване, това ще е узаконена диктатура над народа с гласовете на народа.  

 

ДА

    Подкрепяте ли годишната държавна субсидия, отпускана за финансиране на политическите партии и коалициите, да бъде един лев за един получен действителен глас на последните парламентарни избори?

     Подкрепям държавната субсидия да се намали радикално. Със сегашната субсидия от 11 лева на глас за партии, получили над 1 процент на парламентарни избори, партийните формации се изродиха в банки. Впрочем те държат милионите от държавната субсидия в частни банки и получават нелоши лихви от тези влогове. 

      Аз съм депутатът, който единствен предложи тази промяна в Изборния закон и на три пъти предложението ми бе отхвърлено от народните представители.

      Десетте партии, които получават държавна субсидия след изборите на 5 октомври 2014 г., за четиригодишния си мандат в НС ще получат тези суми:

ГЕРБ – 32.662% - 48 583 000 лева

БСП - Лява България – 15.406% - 22 921 000 лева

ДПС – 14.832% - 22 054 000 лева

Реформаторски блок – 8.884% - 13 218 000 лева

Патриотичен фронт – 7.284% - 10 830 000 лева

„България без цензура” – 5.697% - 8 470 000 лева

„Атака” – 4.517% - 6 720 000 лева

АБВ – 4.150% - 6 170 000 лева

„Движение 21” – 1.195% - 1 770 000 лева

„Глас народен” – 1.137% - 1 690 000 лева

     

    Имайки предвид практиката в Европейския съюз, а и поради факта, че България е най-бедната страна в ЕС, щедрата субсидия от 11 лева за глас е финансово необоснована и морално укорима.

     Най-богатата европейска държава – Германия, отделя за народен представител 50 евроцента (1 лев), а бедна България - 5,50 евро (11 лева).  

     В Република Македония партийната субсидия е 1 лев, т.е. 11 пъти е по-ниска от българската. През 2014 г. субсидиите в Гърция също бяха драстично коригирани и са вече 60 евроцента. 

      Радикалното намаляване на държавната субсидия за партиите ще ни доближи до европейския модел за субсидиране на политическите формации, ще облекчи държавния бюджет и ще е високоморален акт на социална солидарност.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • само мнение

    27 Окт 2016 10:13ч.

    Велизаре, за мен ти си най приемливият, но нямаш шанс без структури зад гърба си като ОНИЯ. Радев стои добре, но и той е натовец. За това - бойкот на тези избори, които ги легитимират

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • мария

    27 Окт 2016 10:56ч.

    За мен Вие сте най-достоен за президент.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мери

    27 Окт 2016 12:46ч.

    Аз също. Интересно защо Слави Трифонов не подготви въпросите за референдума си по-добре. Да се беше консултирал с печен адвокат и разбирач. Ще гласувам само за намаляване на субсидията за партиите. Славчо, можеше по-добре да се подготвиш, приятелю! Надявам се, че другия път въпросите няма да ги пишат балерините.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Субсидиите

    27 Окт 2016 14:37ч.

    Те трябва не само драстично да се намалят, но и да се определи за какво да се изразходват - например за наем на сгради за клубове и предизборни кампании, но не и за партийни сбирки по спа-курорти и за заплати на партийни бюрократи. За последните две да плащат членски внос любезните членове на партиите, ако ги смятат за необходими.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи