Университетите започват да затварят на 20 май заради неповишени заплати

Университетите започват да затварят на 20 май заради неповишени заплати

На 20 май всички държавни български университети и част от частните университети предупредително няма да отворят врати, като изключение ще се направи единствено за дейности със спешен и неотложен характер. Това съобщиха в свое отворено писмо Съвета на ректорите по повод неизпълнение на поетите от държавата ангажименти, заложени в Закона за висше образование, които предвиждат увеличаване на заплатите на академичния състав и уточняват, че действията са безпрецедентни от 1989 г. насам.

Отвореното писмо на Съвета на ректорите по повод неизпълнение на поетите от държавата ангажименти, заложени в Закона за висше образование:

В навечерието на най-светлия за академичната общност празник - 24 май, Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост, сме принудени да се обърнем към цялата общественост в пореден опит да бъдем чути и разбрани. Преподавателите, учените и служителите в администрацията на висшите училища са гръбнакът, които формира т. нар. елит на нацията. Необходимо е грижата за българската наука и образование да е изведена като основен национален приоритет в политиките на държавата.

През последните три години средствата от брутния вътрешен продукт, предвидени за финансиране на българските университети, драстично намаляват. Трудовите възнаграждения на преподаватели, асистенти, доценти и професори са унизително ниски и неконкурентни спрямо тези на лица, заемащи позиции, изискващи не толкова висок образователен и интелектуален ценз (и несъпоставими с възнагражденията на колегите от Европейските образователни институции).

С огромни усилия през март тази година, с изменение на Закона за висшето образование, по настояване на цялата система, са приети правила, обвързващи предвидените средства от държавния бюджет за образование и наука с определен минимален процент. Трудовите възнаграждения на академичния състав на държавните висши училища са фиксирани спрямо средната брутна работна заплата за страната.

Отдавна най-талантливите млади хора на България не избират кариера в науката. Наблюдава се и текучество на хабилитирани лица към педагогически професии и ангажименти в системата на средното образование, и други, които не са свързани с образованието. В същото време системата претърпява положителни вътрешни трансформации. Според официални данни на независимите рейтингови класации публикационната активност и цитируемост на българските учени в престижни международни реферирани и индексирани издания през последните 5 години се повишава не в проценти, а в пъти.

На фона на ангажиментите, които държавата официално декларира към академичната общност с изменението на Закона за висшето образование, последва мълчалив отказ да се изпълнят задълженията по него и да се осигурят необходимите средства. Държавата, в лицето на изпълнителната власт, отказва да изпълни задълженията си, които законодателната власт й е вменила. Още повече, че държавата през последните години игнорира приноса и значението на частното висше образование за общественото и икономическо развитие на страната.

От седмици ректорските ръководства и Съветът на ректорите, който ги представлява, безуспешно се лутат в лабиринтите на бюрократичните вътрешни взаимоотношения на държавата, в опит да осигурят това, което самият закон гарантира.


Подобно унизително отношение към знанието не е проявявано никога досега в най-новата българска история. До този момент гласът на академичната общност не достига високи децибели, защото сме водени от вярата, че не силата му, а аргументираността на тезите и исканията са водещи. Подобен подход от наша страна се приема за наивен и неефективен от тези, от които зависи да си свършат работата.

Поради тези причини, за първи път от началото на Прехода и промяната през 1989 година, ние, българските учени и преподаватели от националните държавни университети и част от частните университети, ще предприемем ефективни протестни действия поради неизпълнение на поетите от държавата задължения към нас и неспазването на Закона за висше образование.

На 20.05.2024 г. всички държавни български университети и част от частните университети предупредително няма да отворят врати, като изключение ще се направи единствено за дейности със спешен и неотложен характер.

Съветът на ректорите определя 20.05.2024 г. като начална дата за стъпаловидни по продължителност протестни действия на всички висши училища до края на семестъра(протестите ще се изразяват в стъпаловидно нарастване на дните, в които висшите училища няма да работят). В тези действия може да бъде включено и реално блокиране на ключови артерии в страната.

Изразяваме своята пълна подкрепа на протестите, организирани от синдикалните структури на ВОН - КНСБ и "Висше образование" към КТ "Подкрепа", които имат идентични искания с тези на академичната общност, и които ще се проведат в същия ден.

На 24 май всички преподаватели, учени, изследователи, работещи в българските висши училища, ще се включат в шествията по повод празника с протестни ленти на реверите, в израз на несъгласие с пълното разминаване между думите и делата на българските политици и държавници.

Уважаеми госпожи и господа,

С гореизложеното и съгласно чл. 92 ал. 1 и ал. 3 на ЗВО сме непреклонни в исканията си за осигуряване достигането на средна брутна работна заплата за академичния състав в държавните висши училища не по-малка от 180 на сто от средната брутна работна заплата за страната и осигуряване на минимална основна заплата за най-ниската академична длъжност в държавните висши училища не по-малък от 125 на сто от средната брутна работна заплата за страната.

Призоваваме за разбиране и подкрепа от цялото българско общество и най-вече от студентите и докторантите. Нашите действия не са резултат на моментна емоция, а на дългогодишно потискано недоволство, превърнало се вече в оправдан гняв.

Призоваваме всички органи на държавната власт да преосмислят отношението си към висшето образование в България, за да не се достигне до небивалия срам да се затварят за постоянно български университети поради фалити и недофинансиране.

Необходими са смирение, здрав разум, воля и далновидност. Надяваме се да ги видим в поведението на тези, от които зависи изпълнението на нашите искания.

Българинът исторически винаги е ценял високо и е поставял на пиедестал образованието на децата си. Не трябва да забравяме, че националните истории на други народи са писани от генерали и политици, а българската е писана от учители и учени. Надяваме се тази истина да достигне до тези, които взимат решенията за нашето бъдеще, без значение от техния партиен цвят и идеологическа окраска.

 

С уважение:
Ректорите на висшите училища в Република България:

Проф. д-р Миглена Темелкова
Висше училище по телекомуникации и пощи
Проф. д-р Ивайло Копрев
Минно-геоложки университет "Свети Иван Рилски"
Проф. д-р Димитър Димитров
Университет по национално и световно стопанство
Чл.-кор. проф. дфн Мирослав Дачев
Национална академия за театрално и филмово изкуство "Кръстьо Сарафов"
Старши комисар доц. д-р Иван Видолов
Академията на МВР - София
Проф. д-р инж.- икон. Даниела Тодорова
Висше транспортно училище "Тодор Каблешков"
Доц. д-р инж. Анита Хандрулева
Висше строително училище "Любен Каравелов"
Проф. д.ю.н. Борис Велчев
Висше училище по застраховане и финанси
Доц. д-р Ана Хубанова
Колеж по мениджмънт, търговия и маркетинг
Доц. д-р Христо Михайлов
Лесотехнически университет
Проф. Бойчо Ланджов
Медицински университет - София
Проф. д-р Сава Димитров
Национална музикална академия "Професор Панчо Владигеров"
Проф. д-р Красимир Петков
Национална спортна академия "Васил Левски"
Проф. Георги Янков
Национална художествена академия
Проф. д-р Георги Вълчев
Софийски университет "Св. Климент Охридски"
Проф. дн инж. Иван Кралов
Технически университет
Доц. Гичка Кутова
Университет по архитектура, строителство и геодезия
Проф. Сеня Терзиева-Желязкова
Химикотехнологичен и металургичен университет
Проф. д.н Ирена Петева
Университет по библиотекознание и информационни технологии
Доц. д-р Боряна Иванова
Аграрен университет - Пловдив
Проф. д-р Жан Пехливанов
АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев" - Пловдив
Проф. д-р Милен Балтов
Бургаски свободен университет
Проф. д-р Петър Христов
ВСУ "Черноризец Храбър"
Проф. д-р Димитър Димитров
Великотърновски университет "Св. св. Кирил и Методий"
Доц. д-р Екатерина Кюскиева-Арабска
Висше училище по агробизнес и развитие на регионите - Пловдив
Доц. д-р Тодор Радев
Висше Училище по Мениджмънт - Варна
Проф. дпн Георги Манолов
Висше училище по сигурност и икономика, Пловдив
Проф. д-р Евгени Станимиров
Икономически университет - Варна
Проф. д-р Добромир Димитров д.м.
Медицински университет - Плевен
Проф. д-р Ангел Учиков, дмн
Медицински университет - Пловдив
Проф. д-р Димитър Райков
Медицински университет - Варна
Проф. д-р Георги Апостолов
Международно висше бизнес училище, Ботевград
Проф. Пламен Кангалов
Русенски университет "Ангел Кънчев"
Доц. д-р Марин Маринов
Стопанска академия" Д. Ценов" - Свищов
Доц. д-р Стефан Серезлиев
Театрален колеж "Любен Гройс" - София
Проф. д-р Драгомир Пламенов
ТУ - Варна
Проф. д-р инж. Илия Железаров
ТУ - Габрово
Проф. д-р Добри Ярков
Тракийски университет - Стара Загора
Проф. д-р Христо Бозов, дм
Университет "Проф. д-р Асен Златаров"-Бургас
Проф. д-р Галин Иванов
Университет по хранителни технологии - Пловдив
Проф. д.н. Наталия Витанова - Маринова
Шуменски университет "Епископ Константин Преславски"
Проф. д-р Николай Марин
Югозападен университет "Неофит Рилски" - Благоевград
Проф. д-р Марин Маринов
Европейски политехнически университет - Перник
Доц. д-р Стоян Киров
Колеж по туризъм - Благоевград

 

 

 

Коментари

  • Нали ние сме държавата

    14 Май 2024 19:21ч.

    А там уж са интелигенция!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • мощна държавна закрила на честните традиции във висшето образование

    14 Май 2024 19:28ч.

    Русия от 2025 г. официално се отказва от болонските образователни степени бакалавър и магистър във ВУЗ, и вдига сроковете на обучение в специалностите със инженерно-техническа, строителна и инженерна насоченост. - https://vz.ru/news/2024/5/14/1268050.html

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • попр.

    14 Май 2024 19:30ч.

    *честните = Местните; **инженерна насоченост = Военно-инженерна насоченост

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Щото се мислят за умни

    14 Май 2024 19:36ч.

    Сигурен съм, че са гласували за шмекерите от ППДБ.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • smb

    14 Май 2024 19:40ч.

    180% от средната заплата за страната включва ли задължението на студентите да си купят последното издание на съответните преподаватели, за да имат минимален шанс да минат изпит с тройка? А как стои въпроса с предварителното записване за желаната специалност, без дори да си положил изпит? А някаква възможност за сравнителна акредитация на университетите, щом ще се равняваме по разни чуждестранни? Или студентите, които не могат и не знаят нищо, но очакват стартова заплата от поне 2000 лв, функция ли са на преподавателите, които нищо не ги учат, но изискват 180% от средната за страната?!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Доктор

    14 Май 2024 19:48ч.

    Нелогичен и много посредствен коментар.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • smb

    14 Май 2024 19:53ч.

    Никакъв конфликт на интереси няма тук, просто тракторист се притеснява как живеят преподавателите с тези цени на доматите...

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Пешо

    14 Май 2024 23:14ч.

    По-глупави студенти никога не е имало от как съществува висше образование у нас. В момента тия дето влизат във ВУЗ-овете са на ниво 8-ми клас от преди 20 години, а сравнени със студентите преди 40 години са на ниво 5-ти клас. Всяка година от приетите студенти във вузове реалните студенти с капацитет и знания за ВУЗ са не повече от 10% от цялата маса. 90% и пвоече са пълнеж за да се точи държавата за субсидии и са толкова неграмотни, че когато завършат и почнат работа работаработодателя се хваща за главата и предпочита да назначи неук индиец или пакистанец без претенции на тяхно място.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До доктор

    15 Май 2024 2:27ч.

    Не е нелогичен коментарът на sbm, може би малко неподреден, но логичен. Масово се издават нови и нови учебници, а съставителите им, които и изпитват студентите, налагат да се учи по тях. Когато дъщеря ми беше 5-ти курс за три учебника съм дала 210 лв, вече може би струват повече. А и далаверите във вузовете никак не са малко, включително и фалшиви дипломи. Най-опасното е, че децата ни, ако искат да научат нещо, трябва буквално да се самообразоват в много от случаите. А дали са се самообразовали правилно това и на изпит не може да се разбере.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ретранслатора

    15 Май 2024 11:05ч.

    Коментара на smb е много точен. На студента е разрешено да ползва по време на изпит учебника на извеждащ дисциплината, ама.....ще требе да го купи. На второ място е компетентността на преподавателския състав, защото са много малко преподавателите, които могат напълно заслужено да използват за себе си категорията "учен"! Де що работи във ВУЗовете се има за учени, млади и не до там млади. Обезценяването на всичко в живота ни върви с пълна сила!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Съгласен с доктор

    15 Май 2024 11:18ч.

    Много точно

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Идеалист

    14 Май 2024 19:57ч.

    Университетите в България са няколко и има много т.н. висши училища. Професори и академици много - един до скоро се водеше министър председател. Студенти много, който не е поискал не получил диплома, специалисти малко. Партии много, пишман политици много, защото смятат, 1е политиката е да приказваш празни приказки и да вземаш големи пари. Народ и хора за работа няма. Корупция навсякъде, справедливост няма и т.н . ....провалена държава, умиращ народ. Това е днес България!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • ЧАСТНИТЕ УНИВЕРСИТЕТИ И КОЛЕЖИ

    14 Май 2024 20:04ч.

    какви претенции за заплати могат да имат към ДЪРЖАВАТА??? Колко типично за българския честен частник!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • това не са обикновени частни фирми, и не се управляват едностранно по правилата на корпоративния мениджмънт

    14 Май 2024 20:15ч.

    По закон преминават през държавна акредитация чрез държавната НАОА. Работещите там академични лица са напълно взаимозаменяеми с държавните според ЗРАС. Завършилите частен университет студенти могат да работят в държавни предприятия и фирми и имат право да теглят заеми за обучение с държавни гаранции. Дипломите, издавани от частен университет, важат във всички държави например от ЕС или такива, признаващи Болонския образователен процес. При това положение държавата е длъжна да насърчава и тяхното финансиране. Специално в САЩ, Франция и Германия някои частни университети са по-представителни и уважавани от държавните.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Чочо

    14 Май 2024 22:20ч.

    Подкрепям частни университети да не ползват държавни средства. Повечето от тях на всичкото отгоре се спонсорират от НПО-та.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Частните университети подлежат на акредитация,

    15 Май 2024 4:00ч.

    За да имат право да преподават и да раздават дипломи всичко на всичко. Оттам нататък са си частни бизнеси, които под никаква форма не могат да получават помощ от държавата според изискванията на ЕС. Само дребен детайл - таксите за обучение в държавните се определят от МОН и са винимални, а частните събират в пъти по-високи такси и дреги плащания от студентите. Да не говорим, че се съобразяват с някои положения в ЗВО, колкото Кирчо с Конституцията. Не му е тук мястото да давам конкретни примери.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Браво Чочо

    15 Май 2024 11:23ч.

    Тези НПО-та доведоха до тези поразии

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Оле Отвори Очички

    15 Май 2024 11:42ч.

    Що за лукави доводи? Частен значи недържавен. Частен значи че собственика работи за печалба. ДА СЕ ОПРАВЯ! Всяка фирма в България е подложена на някакъв вид "акредитация" от държавата. Това означава ли че печалбата й трябва да бъде осигурена от нас, данъкоплатците? Още по нагло и фрапиращо е положението с частните болници. Като си ербап и искаш да бъдеш собственик и да обираш каймака - браво на теб - дерзай, но не си протягай ръцете да крадеш от държавните пари. Точка.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Лили

    14 Май 2024 20:24ч.

    Когато произвеждаш 80% брак няма как да очакваш увеличение на заплатата.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Браво, Лили!

    15 Май 2024 2:31ч.

    Такава е истината, уви!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • До Лили

    15 Май 2024 11:27ч.

    Не произвеждаш,то по начало си е брак

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • гл. асистент Карабаджакова

    14 Май 2024 20:54ч.

    Здравейте! Казвам се Теофана и съм главен асистент по бисексуална лингвистика. Тук съм за да споделя как аз и съпрyгът Спиридон, хоноруван преподавател по когнитивна парапсихология, свaлиxме излишнитe килoгpами. Това стана неусетно, бeз досадни диeтa, мъчинелно спортуване и самo за 3-4 месеца. Всичко започна в началото на годината. Тогава и двамата очаквахме да ни увеличат заплтите. Не го направиха. Парите ни почнаха да привършват. Спряхме да отопляваме жилището си и заживяхме при температура около 10-12 С. Нямахме пари за бензин, зарязахме автомобила си. По това време откарднаха велосипедите ни. Придвижвахме се само пеш. На ден изминавахме средно по 19 километра. През март получихме още едно неповишение на заплатите. Почнахме да се храним еднократно, като най-често отмъквахме незабелязано сандвичите на колеги и студенти. Усешахме как килограмите ни се топят, но на душите ни ставаше все по-ведро и светло. Сега аз съм само 49 кг., а съпругът ми е шишко - цели 57 :-). Вече не ни пука от нищо. Ще се радваме ако отново не ни увеличат заплатите!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Баба

    15 Май 2024 0:58ч.

    Умори ме! Браво!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Коцето

    15 Май 2024 6:58ч.

    Важното е Plazza да не затвори. Plazza University - при нас вдигаме заплатите. Айдеее наздраве 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12ееее

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Браво

    15 Май 2024 11:32ч.

    На новият световен ред!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Мери

    15 Май 2024 12:45ч.

    50 университета в малка държава, смешна работа! И всеки от тях произвежда професори, още по-смешна. Това беше решение на Тройните, или съм забравила, да не казвам името на тогавашния министър на образованието...., щото го знам, но не съм сигурна....

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи