Унгарският министър на външните работи Петер Сиярто нарече сегашната политика на Брюксел, която се свежда до опити за диктуване на условия на членовете на ЕС, "погрешна и изключително изтощителна"
Унгария има интерес от успешен и единен Европейски съюз, но за това са необходими силни държави членки, а не "Съединени европейски щати". Това мнение изрази унгарският министър на външните работи и външноикономическите отношения Петер Сиярто, който говори в националния парламент в сряда.
Той нарече сегашната политика на Брюксел, която се свежда до опити да диктува условия на членовете на ЕС и на практика цели създаването на "Съединени европейски щати", "погрешна и изключително изтощителна".
"ЕС може да бъде силен само ако неговите държави членки са силни. Една нация може да бъде силна, ако се придържа към своите традиции, национални, културни, религиозни и исторически ценности. Ако тази връзка бъде отслабена, което за съжаление Брюксел се опитва да направи доста активно през последните години, тогава и самият ЕС и държавите членки ще станат по-слаби", цитира агенция MTI думите на Сиярто.
Министърът предположи, че несъгласието на Будапеща с Брюксел се дължи на наличието на стабилно консервативно правителство в Унгария, което се придържа към християндемократическите ценности. "Това е нещо, което международният либерален мейнстрийм, представляван от Брюксел или включващ Брюксел, просто не може да приеме, не може да преглътне", каза Сиярто.
Той също така подчерта, че унгарското правителство действа в съответствие с волята на своя народ, който отново го подкрепи на неотдавнашните парламентарни избори, а това е смисълът на демокрацията. "Напротив, подходът на Брюксел към демокрацията е, че тя съществува само когато управляват либерали", добави външният министър.
В отговор на въпроси на депутати той потвърди и добре известната позиция на унгарското правителство относно санкциите на ЕС срещу Русия заради събитията в Украйна. Будапеща продължава да е убедена, че тези санкции не трябва да се отнасят до доставките на руски газ, без които европейската икономика понастоящем не може да съществува.
Източник: ТАСС