Тръмп иска повече пари от съюзниците за американските бази на тяхна територия

Тръмп иска повече пари от съюзниците за американските бази на тяхна територия
Президентът на САЩ Доналд Тръмп иска съюзниците да плащат повече за американските военни бази на тяхна територия, предаде Франс прес, като се позова на двама представители на Пентагона, пожелали да запазят анонимност. Единият от тях каза, че Белият дом е натоварил министерството на отбраната със задачата да изчисли сумата, която може да бъде получена от съюзниците, потвърждавайки информация на агенция Блумбърг, съобщава БТА.

 

 


Според Блумбърг Тръмп иска Германия, Япония и други страни, където САЩ имат военни бази, да платят по-голям дял от разходите, някъде около 50 процента, "за привилегията да ги приютяват".


Това означава, че цената за някои държави ще се увеличи пет или дори шест пъти.


Попитан за коментар по темата, Гарет Маркис, говорител на Съвета за национална сигурност към Белия дом, припомни, че американският президент "призова съюзниците от НАТО да изпълнят целта от 2 процента от БВП за своя бюджет за отбрана, което позволи 100 милиарда долара нови разходи" в тази област.
През януари Тръмп каза, че някои от съюзниците са "толкова богати че лесно биха могли да плащат цената за своята защита".

 

 

 

 

 

 

Коментари

  • баба мара

    09 Март 2019 9:34ч.

    българия да напуска незабавно нато и ес вън ам бази от балканите и черно море не желая да ставам мишена на русия заради печалбите на впк на сащ

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Опа

    09 Март 2019 10:37ч.

    У нас базите не са натовски, а американски, нали? Какво правим? Вместо да плащат, ще плащаме?! Кухи лейки са нашите политици, прости и страхливи, за кожицата си треперят и задниците си хранят!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Помпео

    09 Март 2019 10:38ч.

    А за нашите безплатни бази ли ще плащаме на чичо САМ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Ами супер!

    09 Март 2019 10:39ч.

    Да изнасят базите си! Не им се плаща, да се изнасят!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • първа мобилизационна стъпка: влизайте в еврозоната тогава, когато ЕС се разпада!

    09 Март 2019 10:47ч.

    И другата новина: Тръмп поиска 750 милиарда долара за военен бюджет през следващата година. Гответе се да му осигурите тези пари, все пак вие сте с правителство от най-правоверните атлантици, а опозицията и тя удобно се спотайва. Ще ви ги вземат тия парици ако трябва и инсценирайки отново 1997 г., но американската върхушка ще продължи да си разхищава както досега и да поддържа стандарта си близък до своята "мечта".

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Тръмпи

    09 Март 2019 12:20ч.

    Да си раздигат базите, да си го ... и да се изнасят. Ние, че ще горим заради игрите на световни подлеци е ясно, но се учудвам, че същите тези негодници си мислят, че ще останат неопържени. Идиотът Паси - също.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Cicero

    09 Март 2019 12:25ч.

    Тръмп работи активно за разпада на и без това загиващата хамериканската империя, за което всички може да са благодарни.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Как беше, Тръмпобщество, Тръмпнаш, тов. Тръмп, Дончо

    09 Март 2019 12:38ч.

    И сега прас по главите. Плащайте.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Разлюбихте го, ей!

    09 Март 2019 12:41ч.

    Хамериканец стана, световен подлец, чичо САМ с цилиндъра, ха-ха-ха!

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • Май ще се изнесат веднага след

    09 Март 2019 14:31ч.

    като напуснат о-в Oкинава... помни ли някой как през 2011 г. над 200 хиляди японци мирно и кротко ги помолиха... а после им се случи фукушима дизастъра, та си натискат парцалите съвсем цивилизовано ... По-добре си е да си защитен... протекцията е важна.

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи
  • " патриот военен министър"

    09 Март 2019 18:59ч.

    Доста нахално относно нас ! Да сменим министър председателят и да им закрием базите тогава ? Или да дават безплатно една ескадрипа , преди да сме им предплатили нещо, което вероятно няма и да получим ?

    Отговори

    Напиши коментар

    Откажи

Напиши коментар

Откажи